Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatek liniowy - wady i zalety

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorca może sam zadecydować, w jaki sposób będzie opodatkowana jego działalność. Do wyboru ma: opodatkowanie według zasad ogólnych, ryczałt ewidencjonowany, kartę podatkową i podatek liniowy. Ostatni z wymienionych rodzajów będzie tematem tego artykułu.

Podatek liniowy - definicja

Podatek liniowy jest sposobem rozliczania podatku, który zakłada, że wysokość należnej  daniny jest proporcjonalna do wielkości podstawy opodatkowania. Wykorzystuje się go do obliczania podstawy podatku dochodowego od osób prawnych i podatku dochodowego od osób fizycznych. Jego cechą charakterystyczną jest stała stawka opodatkowania, która aktualnie wynosi 19%.

Podatek liniowy - korzyści

Z pewnością największą zaletą tej formy opodatkowania jest stała stawka, która nie zmienia się nawet, gdy firma uzyskuje wysoki dochód. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na atrakcyjność podatku liniowego jest łatwość jego wyliczenia. Nie ma bowiem obowiązku pamiętania o progach w skali podatkowej ani uwzględniania kwot wolnych od podatku. Ostatnią korzyścią jest brak konieczność płacenia podatku, w sytuacji kiedy przedsiębiorca nie osiągnął przychodu.

Podatek liniowy - minusy

Forma opodatkowania, która z pozoru może wydawać się bardzo atrakcyjna, posiada również kilka wad. Przede wszystkim decydując się na nią, przedsiębiorca traci możliwość korzystania z ulg podatkowych np. na internet, dzieci, a także z ulgi rehabilitacyjnej. Nie może już także rozliczać się z małżonkiem lub z samotnie wychowywanym dzieckiem ani odliczyć kwoty wolnej od podatku. Musi za to prowadzić księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe (w przypadku osiągnięcia przychodu przekraczającego 1 200 000 euro).

Wymienione wady pokazują, że ta forma opodatkowania - wbrew powszechnej opinii - nie zawsze będzie najbardziej opłacalną opcją. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze podatku liniowego, warto sprawdzić, jakie kwoty płaciłoby się korzystając z jego zasad, a jakie w przypadku innych (np. opodatkowania dochodu na zasadach ogólnych).

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów