Poradnik Przedsiębiorcy

Czynsz za miejsce parkingowe a koszty uzyskania przychodu

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, w której użytkuję samochód osobowy. Jest on środkiem trwałym firmy. Czy czynsz za miejsce parkingowe, które znajduje się przy siedzibie przedsiębiorstwa można ująć w KPiR?

Karolina, Kraków

 

Koszty uzyskania przychodów to wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Aby dany wydatek mógł zostać zewidencjonowany w KPiR, dodatkowo powinien zostać odpowiednio udokumentowany np. fakturą.

Czynsz za miejsce parkingowe znajdujące się przy siedzibie firmy jest wydatkiem jak najbardziej zasadnym gospodarczo. Prowadząc KPiR, fakturę za czynsz należy wykazać w kol. 13 - pozostałe wydatki. Natomiast, jeżeli chodzi o VAT, proszę pamiętać o ograniczeniach, które obowiązują od kwietnia 2014 r.