0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Faktura - zastrzeżenie własności i gwarancja

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Dodatkowe adnotacje na fakturze

Dodatkowe adnotacje na wystawianej fakturze mogą sprawić, że dokument księgowy będzie spełniał także dodatkowe funkcje. Przykładem może tu być zastrzeżenie własności towaru bądź też faktura stanowiąca jednocześnie podstawę gwarancji.

Co można zastrzec na fakturze?

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego sprzedawca ma prawo zastrzec sobie własność danej rzeczy ruchomej aż do uiszczenia ceny. W takiej sytuacji kupujący stanie się właścicielem tej rzeczy dopiero w momencie, gdy ureguluje zań należność, nawet jeśli towar zostanie mu fizycznie wydany. Adnotacja na temat zastrzeżenia własności towaru może znaleźć się na wystawionej fakturze, jednak, aby była wiążąca, musi być wynikiem ustaleń stron w tym zakresie. Jeśli bowiem tego typu informacja zostanie dopisana przez sprzedawcę bez wiedzy i zgody kupującego, to nie będzie ona miała mocy prawnej.

Faktura gwarancją jakości

Faktura może także, jak już wspomniano, stanowić podstawę do udzielenia gwarancji jakości. Będzie to możliwe w sytuacji, gdy strony zdecydują się na umieszczenie na dokumencie adnotacji, że jest on jednocześnie potwierdzeniem przez sprzedawcę właściwej jakości i kompletności przedmiotu umowy, oraz że stanowi on podstawę do realizacji uprawnień gwarancyjnych.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów