0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak wybrać samochód do wynajmu długoterminowego? Czym się kierować?

Wielkość tekstu:

Wybór samochodu do wynajmu długoterminowego to nie tylko kwestia naszego komfortu jazdy. Będzie on miał również wpływ na wysokość miesięcznych rat. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, decydując się na markę i model wynajmowanego auta.

Leasing czy wynajem długoterminowy?

Zarówno leasing, jak i wynajem długoterminowy to dwa popularne sposoby finansowania samochodu, które nie wymagają od nas tak dużego nakładu i ryzyka jak zakup za gotówkę, czy wzięcie kredytu. Wybór zależy od naszych potrzeb, np. czasu korzystania z pojazdu.

Ostatnie lata pokazały, że o wiele bardziej elastyczny wynajem długoterminowy jest coraz atrakcyjniejszy. W jego ramach możemy używać samochodu przez określony czas dopasowany do naszych możliwości i potrzeb, zamiast wiązać się długoletnią umową. O wiele niższe są również opłaty: początkowa i miesięczne raty.

Ponadto, jeśli wybierzemy ofertę renomowanej firmy zajmującej się wynajmem długoterminowym, możemy korzystać z usług dodatkowych, np. zarządzania flotą, koordynacji procesu likwidacji szkód, serwisu blacharskiego i technicznego, zakupu, wymiany i przechowywania opon, samochodu zastępczego na wypadek awarii, kart paliwowych, oraz preferencyjnych warunków zakupu aut. Koszty i formalności związane z ubezpieczeniem i obsługą serwisową mogą pozostać po stronie wynajmującego.

Utrata wartości samochodu a rata wynajmu długoterminowego

Szczególnie ważny będzie też wybór wynajmowanego samochodu, ponieważ jego wartość oraz tempo, z jaką ona spada, będą kluczowe przy ustalaniu wysokości miesięcznych rat. Może się nawet okazać, że auto droższe i lepiej wyposażone będzie kosztować nas mniej w wynajmie długoterminowym, niż tańszy model.

Warto wiedzieć, że w przypadku wynajmu długoterminowego wysokość raty nie zależy właściwie od wartości samochodu (jak ma to miejsce w leasingu). Koszty to opłata za dany okres użytkowania oraz wliczone w nie ryzyko utraty wartości. Obliczana jest wartość rezydualna, czyli przewidywana wartość rynkowa pojazdu po zakończeniu określonego okresu użytkowania lub umowy.

Które samochody będą więc miały najkorzystniejsze ceny? Okazuje się, że najbardziej liczy się ryzyko utraty wartości, a więc najlepiej wypadną tutaj pojazdy poszukiwane na rynku wtórnym. Będą to modele uznawane za niezawodne, popularne i mające dobre opinie w przełożeniu ceny do jakości.

Sprawdź ofertę zarządzania flotą i wynajmu długoterminowego NFM »

Samochód do wynajmu długoterminowego – kryteria wyboru

Na ryzyko utraty wartości, a co za tym idzie także na wysokość miesięcznych rat, będzie miało kilka cech samochodu. Jaki warto wybrać, aby obniżyć koszty i cieszyć się komfortowym autem podczas okresu wynajmu?

Marka i model samochodu

Na wartość rezydualną wpływ ma nie tylko rodzaj wynajmowanego pojazdu (czy jest to auto osobowe, a może dostawcze, ciężarowe, czy pojazd specjalny), ale też typ nadwozia oraz to, do jakiego segmentu jest zaliczany.

Specjaliści zajmujący się wyliczaniem utraty wartości biorą pod uwagę statystyki sprzedaży oraz awaryjność. Może okazać się, że – choć marka w danym okresie jest popularna – to już jej konkretny model nie ma dobrych opinii.

Według aktualnych prognoz najbardziej ekonomiczne pod względem wynajmu będą popularne SUV-y. Rośnie też zainteresowanie autami hybrydowymi. Poszukiwane są marki japońskie i niemieckie. Statystyki pokazują, że w 2022 roku Polacy najczęściej wybierali marki: Toyota (zwłaszcza model Toyota Yaris), Volkswagen, Ford, Opel, Audi, BMW, Hyundai, Kia, Skoda, Renault1.

Podczas wyboru zastanówmy się też, jakiego samochodu potrzebujemy: małego miejskiego auta, które poradzi sobie z parkowaniem w ciasnych uliczkach, większego SUV-a do jazdy również po nieutwardzonych drogach, czy może pakownego kombi.

Zwróćmy też uwagę na wyposażenie, które będzie miało znaczenie dla utraty wartości, ale też komfortu jazdy. Wynajmowany samochód powinien mieć wszystko, co pozwoli nam na wygodne i bezpieczne podróżowanie, np. klimatyzację, systemy bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy, np. podczas parkowania, system audio itp.

Dane techniczne samochodu

Istotne będą również dane techniczne samochodu, które przełożą się na awaryjność, komfort jazdy oraz koszty. Przed podpisaniem umowy sprawdźmy więc przebieg i historię serwisową samochodu. Warto wiedzieć, że wartość rezydualna zależy również od liczby przejechanych kilometrów oraz stanu technicznego.

Miesięczna rata wynajmu

Kryterium decydującym podczas wyboru wynajmowanego samochodu jest zazwyczaj wysokość miesięcznej raty. Na początku określmy nasz maksymalny budżet. Następnie sprawdźmy wyliczenia dla kilku interesujących nas modeli, bo może okazać się, że auto droższe, lepiej wyposażone, większe, czy z bardziej ekonomicznym napędem, wynajmiemy taniej od tego o mniejszej wartości początkowej. Eksperci NFM pomagają również dobrać auta (markę, model, rocznik) do naszych potrzeb.

Koszty eksploatacji samochodu

Zwróćmy też uwagę na inne koszty, jakie poniesiemy podczas użytkowania auta. Sprawdźmy spalanie, które będzie zależało od wielkości i typu silnika oraz napędu (auta hybrydowe mogą być bardziej ekonomiczne). Opłata za ubezpieczenie i serwis może wchodzić w skład umowy wynajmu długoterminowego.

Awaryjność auta

Najkorzystniejsze będzie wynajęcie auta uznawanego za niezawodne, a więc bezawaryjne. Wpłynie to nie tylko na prognozowaną wartość, ale też na nasz komfort użytkowania. Sprawdźmy też, jakie rozwiązania w razie awarii przewidział wynajmujący, np. możliwość korzystania z auta zastępczego. Przed wyborem warto więc sprawdzić statystyki i badania. Podpowiedzią może być raport stowarzyszenia TÜV, który jest przygotowywany na bazie przeglądów okresowych na terenie Niemiec, lub Consumer Reports, badający opinie użytkowników.

1https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/czym-jezdza-polacy--czyli-najchetniej-wybierane-marki-samochodow-przez-polakow-w-lutym-2022-r.

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów