Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Korekta deklaracji podatkowej CIT-8 a stwierdzenie nadpłaty

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Korekta deklaracji podatkowej CIT-8 jest składana przez wielu podatników dobrowolnie lub obowiązkowo za dany rok podatkowy. Przyczyn korekt może być bardzo wiele. Występuje też wiele różnych wyjątków, które towarzyszą tym korektom, np. możliwość zastosowania obniżonych odsetek czy jednokrotne prawo do korekty z przyczyny zaniechania opodatkowania. Warto więc poznać zasady składania korekt deklaracji CIT-8 w różnych przypadkach oraz dopuszczalne terminy sporządzania tych korekt.

Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej CIT-8

Zgodnie z art. 27 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej ustawą o CIT) podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), z wyjątkiem zwolnionych z podatku dochodowego CIT, są zobligowani:

  1. do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym,
  2. wpłacenia podatku należnego albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą zapłaconych zaliczek za okres od początku roku

– do właściwego urzędu skarbowego (ze względu na adres siedziby) w terminie do końca 3. miesiąca roku następnego – do końca marca roku następnego po roku podatkowym.

Natomiast w ciągu roku podatnicy podatku dochodowego CIT mają obowiązek zapłaty zaliczek na podatek dochodowy CIT (jeżeli wystąpią) do 20. dnia miesiąca następnego po rozliczonym miesiącu.

Należy zaznaczyć, że zeznanie roczne dotyczące podatnika podatku dochodowego (CIT-8) składa się tylko za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.

Kto jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych?

Podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej i to właśnie ci podatnicy są zobligowani do złożenia ww. zeznania rocznego w terminie do końca marca roku następnego po roku podatkowym.

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych CIT to np.:

  1. spółka z o.o., spółka akcyjna, prosta spółka akcyjna;
  2. spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna;
  3. spółka jawna, jeżeli złoży informację o uzyskaniu statusu podatnika CIT;
  4. jednostki budżetowe;
  5. fundacje, stowarzyszenia;
  6. spółdzielnie;
  7. inne podmioty.

Korekta deklaracji podatkowej CIT-8

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) mają podstawowe uprawnienie skorygowania pierwotnie złożonej deklaracji podatkowej.

Co więcej, mają prawo do skorygowania deklaracji podatkowej, która stanowiła już korektę deklaracji podatkowej.

Należy jednak podkreślić, że uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej (w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą).

Jeżeli w czasie trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej podatnik złoży korektę deklaracji, wówczas nie wywołuje ona skutków prawnych, a więc jest bezskuteczna, o czym organ podatkowy powinien powiadomić podatnika.

Co ciekawe, gdy w czasie trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej podatnik złoży korektę z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty, a organ odmówi stwierdzenia nadpłaty, to ta korekta także pozostaje bezskuteczna. 

Natomiast po zakończeniu kontroli podatkowej albo postępowania podatkowego (w zakresie nieobjętym decyzją o wysokości podatku) uprawnienie do skorygowania deklaracji wciąż przysługuje.

Mówi o tym Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (zwana dalej Ordynacją Podatkową).

Korekta deklaracji CIT-8 powinna być złożona przed upływem 5 lat, ponieważ zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Należy podkreślić, że uprawnienie do złożenia korekty deklaracji podatkowej wygasa po upływie 5 lat.

Przykład 1.

Spółka z o.o. złożyła 31 marca 2025 roku zeznanie roczne CIT-8. Termin płatności podatku dochodowego CIT za 2024 rok upływa także 31 marca 2025 roku. Ewentualną korektę zeznania rocznego CIT-8 podatnik będzie miał obowiązek złożyć najdalej 31 grudnia 2030 roku.

Przykład 2.

Prosta spółka akcyjna jest w trakcie kontroli ewidencji i deklaracji za ostatnie pół roku 2024 roku. W czasie kontroli spółka złożyła korektę deklaracji CIT-8 za 2024 rok. Korekta ta jest prawnie skuteczna, ponieważ zakres kontroli obejmował podatek VAT, a nie podatek dochodowy od osób prawnych CIT-8.

Przykład 3.

Spółka komandytowo-akcyjna jest w toku kontroli podatku dochodowego CIT-8 za 2024 rok. W czasie kontroli złożyła korektę zeznania rocznego CIT-8 wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. Korekta ta jest jednak w czasie kontroli bezskuteczna.

Sporządzając korektę zeznania rocznego CIT-8, nie trzeba składać wyjaśnień

Podatnicy podatku dochodowego CIT-8, składając korektę zeznania rocznego CIT-8, nie mają obowiązku składania dodatkowych wyjaśnień, które miałyby przedstawić okoliczności korekty, a więc rodzaj powstałego błędu, które stały się powodem złożenia korekty deklaracji.

W tym miejscu należałoby jednak wspomnieć o pewnym wyjątku.

Na mocy art. 81b § 1a Ordynacji Podatkowej prawo do skorygowania deklaracji w zakresie cofnięcia skutków unikania opodatkowania przysługuje podatnikowi lub płatnikowi tylko jeden raz:

  • w toku postępowania podatkowego przed wydaniem decyzji w pierwszej instancji

– w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o wyznaczeniu dodatkowego terminu na zasadach określonych w tym zawiadomieniu. 

Korektę zeznania podatkowego w tym konkretnym przypadku podatnik składa wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty.

Należy zaznaczyć, że ponowne złożenie korekty w zakresie cofnięcia skutków unikania opodatkowania deklaracji po zakończeniu postępowania podatkowego nie wywołuje skutków prawnych w zakresie, w jakim wcześniej dokonana korekta przewidywała cofnięcie skutków unikania opodatkowania.

Przyczyny korekty zeznania rocznego CIT-8

Przyczyn konieczności sporządzenia i złożenia korekty zeznania rocznego CIT-8 może być bardzo wiele. W poniższej tabeli przedstawiono kilka z nich.

Niektóre przyczyny korekty zeznania rocznego CIT-8

Lp.

Przyczyna korekty

1.

Błędna wysokość zaliczek na podatek dochodowy CIT

2.

Błędna wysokość zapłat zaliczek na podatek dochodowy CIT

3.

Błędna wysokość przychodów albo kosztów uzyskania przychodów z różnych przyczyn

4.

Korekta przychodów i kosztów skutkująca powstaniem zobowiązania do zapłaty albo nadpłaty

5.

Błędna stawka podatku, np. 9% zamiast 19%

6.

Wprowadzenie kwot w nieprawidłowe rubryki

7.

Opłacanie zaliczek po terminie

8.

Błędne dane adresowe, identyfikacyjne podatnika

9.

Błędne odliczenie wysokości straty

10.

Błędne odliczenia darowizn lub ich brak

11.

Błędne pozostałe odliczenia lub ich brak

12.

Inne przyczyny

Korekta CIT-8 a stwierdzenie nadpłaty

Jedną z przyczyn korekty jest ujęcie przychodów lub kosztów w nieprawidłowej wysokości. Skutkiem takiej korekty może być wystąpienie nadpłaty.

W takiej sytuacji podatnik może pozostawić kwotę nadpłaty na poczet zaliczenia na przyszłe zobowiązania podatkowe (podatki za rok podatkowy, ale i zaliczki na podatek roczny).

Może jednak wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty i poprosić o zwrot części lub całości kwoty nadpłaty.

Tutaj pojawia się rozróżnienie na złożenie zeznania rocznego i korekty w różnych terminach.

Jeżeli podatnik złoży pierwotne zeznanie roczne, w którym stwierdzi nadpłatę i poprosi o zwrot, wówczas otrzyma go najdalej w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania lub deklaracji.

Natomiast, gdy podatnik złoży korektę zeznania rocznego CIT-8 najdalej w terminie złożenia zeznania rocznego (ostatni dzień marca roku następnego za rok podatkowy), wówczas również otrzyma zwrot najdalej w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania lub deklaracji.

Jeżeli podatnik złoży korektę zeznania rocznego CIT-8 po ustawowym terminie złożenia zeznania rocznego CIT-8, wówczas otrzyma zwrot w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wraz ze skorygowanym zeznaniem rocznym.

Korekta CIT-8 a obniżone odsetki od zaległości podatkowej

Zgodnie z art. 56 a § 1 Ordynacji podatkowej obniżone odsetki za zwłokę w wysokości 50% stawki odsetek za zwłokę stosuje się w przypadku spełnienia łącznie następujących warunków:

  1. złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji, nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia upływu terminu do złożenia deklaracji;
  2. zapłaty zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty.

Obniżone odsetki znajdują zastosowanie w przypadkach:

  • zaliczenia nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet zaległości podatkowej;
  • potrącenia lub przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych na rzecz Skarbu Państwa albo na rzecz gminy, powiatu lub województwa w zamian za zaległości podatkowe

– na wniosek złożony w terminie 7 dni od dnia złożenia korekty deklaracji.

Możliwość zastosowania obniżonej wysokości odsetek nie przysługuje w przypadku korekty deklaracji dokonanej w wyniku czynności sprawdzających albo złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach, gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej.

Korekta CIT-8 a uproszczone zaliczki na podatek dochodowy CIT

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych CIT mają prawo wpłacać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy CIT w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 należnego podatku dochodowego CIT wykazanego w rocznym zeznaniu CIT-8:

  1. złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy,
  2. złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o 2 lata – jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali należnego podatku dochodowego.

Jeżeli natomiast w zeznaniu rocznym CIT-8 złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o 2 lata podatnicy nie wykazali należnego podatku dochodowego CIT, wówczas nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Powstaje w tym momencie spora wątpliwość dotycząca możliwości korekty tego typu zaliczek oraz jej skutków. Co w takiej sytuacji? Zależności te zaprezentowano w poniższej tabeli.

Korekta zeznania rocznego CIT-8 za rok podatkowy opłacania miesięcznych zaliczek uproszczonych na podatek dochodowy CIT-8, powodująca zmianę wysokości podstawy obliczenia tych zaliczek

Okoliczności złożenia korekty

Skutki korekty

Korekta zeznania rocznego CIT-8 została złożona w urzędzie skarbowym do końca roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, za który zaliczki są płacone w formie uproszczonej

Kwota zaliczek uproszczonych ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu, odpowiednio do zmiany wysokości podstawy ich obliczenia

Korekta zeznania rocznego CIT-8 została złożona w roku podatkowym, za który zaliczki są płacone w formie uproszczonej

Kwota zaliczek uproszczonych ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została złożona korekta, odpowiednio do zmiany wysokości podstawy ich obliczenia

Korekta zeznania rocznego CIT-8 została złożona w terminie późniejszym niż:

  • do końca roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, za który zaliczki są płacone w formie uproszczonej;

  • w roku podatkowym, za który zaliczki są płacone w formie uproszczonej

Kwota zaliczek uproszczonych nie ulega zmianie

Podatnicy sporządzający korektę zeznania rocznego CIT-8 muszą pamiętać o wyżej wspomnianych szczególnych zasadach korekt występujących w wymienionych okolicznościach. Należy podkreślić także wyjątki dotyczące skuteczności i bezskuteczności złożonych korekt CIT-8 zarówno w toku trwania kontroli podatkowej, jak i po jej zakończeniu. Poznanie wszystkich tych zasad pozwoli podatnikowi uniknąć wielu błędów oraz poświęcenia dużej ilości czasu na owe korekty.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów