Mam zamiar założyć sklep internetowy. Mam jednak problem - jak powinnam ująć na fakturze koszty wysyłki towaru do klienta? Osobno jako dwie odrębne pozycje na fakturze czy też może razem, co - nie ukrywam - byłoby wygodniejsze?
Katarzyna, Warszawa
Koszty wysyłki towaru na fakturze ujmowane na dwa sposoby - albo jako dodane do ceny towarów w jednej sumie, albo też osobno, jako odrębna pozycja. W tym przypadku kwestia podatku VAT nie ma znaczenia, bowiem towar i dostawa będą opodatkowane tą samą stawką VAT.
Jest to bowiem związane z faktem, iż koszty wysyłki towarów nie stanowią odrębnie świadczonej w działalności gospodarczej usługi. Są jednakże niezbędne dla uzyskania przychodu. W takiej sytuacji koszty wysyłki towaru powinny być opodatkowane taką samą stawką podatku VAT, jak wysyłany klientowi towar.
Podstawa opodatkowania na gruncie VAT
Zgodnie z art. 29a ust. 6 ustawy o VAT podstawa opodatkowania obejmuje:
Fakturowanie kosztów transportu towarów - interpretacja KIS
Zasadność wskazanego postępowania potwierdza również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 11 marca 2022 r. , syng. 0112-KDIL1-1.4012.10.2022.1.AR.
Podatnik (wnioskodawca) zadał następujące pytanie: Czy w przypadku sprzedaży towarów, zarówno towar, jak i koszty jego przesyłki muszą być wykazane razem w jednej pozycji na fakturze, czy można je ujmować w oddzielnych pozycjach, jeżeli dostawa nie stanowi odrębnej usługi?
W odpowiedzi Dyrektor KIS wskazał:(...) zasadą powszechności opodatkowania podatkiem VAT oraz na podstawie polskiego i europejskiego orzecznictwa można stwierdzić, że świadczenie obejmujące z ekonomicznego i gospodarczego punktu widzenia jedną czynność nie powinno być sztucznie dzielone. W przypadku, gdy wykonywana czynność stanowi dla klienta całość, nie należy jej rozbijać na poszczególne elementy składowe, lecz traktować jako jedno świadczenie, zgodnie z elementem, który nadaje całemu świadczeniu charakter dominujący. Jeśli więc wykonywanych jest więcej czynności, a są one ze sobą ściśle powiązane oraz stanowią całość pod względem ekonomicznym i gospodarczym, to wówczas dla potrzeb VAT należy potraktować je jako jedną czynność opodatkowaną. Skutkiem powyższego, świadczenie pomocnicze, co do zasady dzieli los prawny świadczenia głównego, w szczególności w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego, miejsca świadczenia oraz stawki podatku od towarów i usług. (...)
Transport sprzedawanych przez Wnioskodawcę towarów stanowi integralną część dostawy towarów. Wnioskodawca obciąża kontrahentów kosztami transportu w związku ze sprzedażą tych towarów, a transport ten służy zrealizowaniu dostawy towarów. Transport nie może być zatem samodzielnym przedmiotem sprzedaży dla kontrahenta. W konsekwencji, dostawa towarów stanowi świadczenie główne, natomiast świadczeniem pomocniczym jest usługa transportowa, która jest ściśle związana z ww. dostawami towarów. Z ekonomicznego punktu widzenia każda z tych dostaw wraz z transportem jest obiektywnie jedną transakcją. Zatem również z ekonomicznego punktu widzenia dostawa towarów wraz z transportem nie powinny być dzielone dla celów podatkowych na poszczególne elementy, gdyż tworzą jedną złożoną czynność.
Biorąc pod uwagę przedstawiony opis sprawy należy zatem stwierdzić, że w przedmiotowym przypadku mamy do czynienia z jednym przedmiotem opodatkowania - jedną czynnością, tj. dostawą towarów.
Podstawą opodatkowania z tytułu tej czynności jest - zgodnie z art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy - łączna wartość towarów oraz ich transport. Koszt transportu towarów, którym obciążani są kontrahenci Wnioskodawcy w związku ze sprzedażą towarów, zwiększa kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów i podlega opodatkowaniu na zasadach właściwych dla tych czynności. (...)