Poradnik Przedsiębiorcy

Jak ująć zwrot kosztów od firmy kurierskiej za uszkodzony towar w ewidencji przychodów?

Wysłałem towar klientowi, a ten go zwrócił. Przy odbiorze zwrotu okazało się, że towar jest uszkodzony z winy kuriera. Zwróciłem klientowi pieniądze. Firma kurierska po kilku tygodniach w ramach ubezpieczenia zwróciła pieniądze mnie. Ponieważ prowadzę ewidencję przychodów - czy mam w niej uwzględnić zwrot kosztów od firmy kurierskiej i jeśli tak, to z jaką stawką podatku?

Adrian, Radom

 

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym. Natomiast w art. 14 ust. 2 pkt 12 wyszczególniono, że przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.

Tym samym otrzymany zwrot należy potraktować jako przychód z działalności gospodarczej oraz ująć bezpośrednio w ewidencji przychodów, pod stawką 8,5%. Wysokość stawki wynika wprost z ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i.

Jako dowód osiągnięcia przychodu należy zachować protokół szkody oraz potwierdzenie otrzymania wpłaty.