0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Możliwość ukarania przedsiębiorcy za nieokazanie wymaganych dokumentów

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Podatnicy muszą przygotować się na wprowadzenie w życie wielu zmian, bowiem w Ministerstwie Finansów od jakiegoś czasu trwają prace nad nowelizacją Ordynacji podatkowej.

Nieokazanie wymaganych dokumentów a kara 

Wśród modyfikacji, jakie czekają podatników znajduje się m.in. możliwość nakładania na nich kar za nieokazanie dokumentów wymaganych przez organy skarbowe. Główną przyczyną wprowadzenia tego typu regulacji jest niedostarczanie dokumentów przez podatników w sytuacji, gdy ubiegają się oni o zwrot nadpłaconego podatku VAT. Z wyjaśnień resortu wynika, że w tej kwestii dochodzi do wielu wyłudzeń i przestępstw podatkowych.

Obecne przepisy nie upoważniają organów skarbowych do nakładania kar na podatnika w sytuacji, gdy nie chce on złożyć dodatkowo wymaganych dokumentów. Po wejściu w życie omawianych zmian, urząd skarbowy lub inny organ podatkowy będzie miał możliwość nałożenia na podatnika kary, jeśli odmowa przekazania niezbędnych dokumentów będzie nieuzasadniona.

Powyższe zmiany nie dotyczą sytuacji, kiedy podatnik nie chce udostępnić organowi podatkowemu swojego mieszkania, czy też domu w celu przeprowadzenia czynności sprawdzających. Regulacje w tym zakresie pozostają niezmienne, co oznacza, że organ podatkowy w dalszym ciągu będzie potrzebował zgody podatnika.

Warto dodać, że w przygotowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie zmian Ordynacji podatkowej proponuje się umożliwienie dokonywania oględzin nie tylko lokali mieszkalnych, ale także np. samochodu w celu ustalenia jego wartości w ramach czynności sprawdzających, również za zgodą podatnika, na takich samych zasadach, jak w przypadku lokali, a brak zgody podatnika będzie wyłączał sankcje karne.

Prace nad projektem wciąż trwają, gdyż trafił on do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów