Poradnik Przedsiębiorcy

JPK_VDEK zamiast deklaracji VAT – co to oznacza dla przedsiębiorców?

Zmiany planowane na rok 2020 związane m.in. z wprowadzeniem jednolitego pliku kontrolnego określonego uprzednio jako JPK_VDEK (aktualnie JPK_V7M i JPK_V7K) mają na celu uproszczenie polskiego systemu podatkowego. Dla przedsiębiorców oznacza to mniej obowiązków związanych z fiskusem. Obowiązek składania JPK_VDEK zamiast deklaracji VAT i JPK_VAT wymaga jednak przygotowania technicznego. Sprawdź, co warto wiedzieć!

Przyczyny nowelizacji przepisów

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z 4 lipca 2019 r. zakłada, że w 2020 r. zostanie wprowadzony obowiązek wysyłania ewidencji VAT oraz deklaracji VAT w formie jednego pliku JPK – JPK_VDEK (aktualnie JPK_V7M i JPK_V7K). Jest to kontynuacja zmian mających na celu uszczelnienie tzw. luki podatkowej. Tym razem chodzi jednak również o uproszczenie systemu i wyjście naprzeciw potrzebom polskich firm. Od 2018 r. podatnicy składający deklarację VAT-7 (VAT-7K) zostali pozbawieni możliwości dostarczania jej w wersji papierowej. Następnie na czynnych podatników VAT nałożono obowiązek przesyłania JPK_VAT. To generuje wiele formalności, do których spełnienia firmy zobowiązane są każdego miesiąca. Plik JPK_VDEK (aktualnie JPK_V7M i JPK_V7K) ma więc m.in. ograniczyć ilość dokumentacji wobec fiskusa.

JPK_VDEK, deklaracja VAT, plik JPK_VAT – różnice

Obecnie przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT muszą przesyłać do fiskusa deklarację VAT-7 lub VAT-7K oraz pliki kontrolne JPK_VAT. Mimo rozliczeń kwartalnych podatnicy są zobowiązani do comiesięcznej wysyłki tego pliku. Formalności nie omijają również przedsiębiorców, którzy biorą udział w transakcjach wewnątrzwspólnotowych – w miesiącach ich występowania muszą oni wysyłać VAT-UE.

JPK_VDEK zamiast deklaracji VAT oznacza, że z użycia wyjdą deklaracje VAT-7, VAT-7K, VAT-ZT, VAT-ZZ, VAT-ZD. W związku wycofaniem tych dokumentów nie trzeba będzie też dołączać dotychczas obowiązkowych załączników, takich jak np. VAT-ZD (dotyczący ulgi za złe długi).

JPK_VDEK zamiast deklaracji VAT – co to zmieni?

Plik JPK_VDEK (aktualnie JPK_V7M i JPK_V7K) zawiera pozycje z deklaracji VAT-7/VAT-7K oraz JPK_VAT. Składa się z części deklaracyjnej i ewidencyjnej. Niemniej jednak nie zawiera on żadnych załączników, np. VAT-ZZ, VAT-ZD, VAT-Z. Nowa struktura JPK umożliwi rozliczenie podatku VAT, zachowując sposób wysyłki JPK_VAT. Dzięki temu podatnicy będą mogli zawrzeć wszelkie potrzebne informacje w jednym dokumencie.

To oznacza uproszczenie procedur związanych z rozliczeniami z fiskusem. Mniej składanych dokumentów oznacza również szybszą weryfikację danych przez organy podatkowe, a co za tym idzie – sprawniejsze zwroty nadwyżki podatku VAT. Mimo że przedsiębiorcy będą zobowiązani do składania JPK_VDEK (aktualnie JPK_V7M i JPK_V7K) co miesiąc, to i tak wypełnianie obowiązków administracyjnych związanych z jednym, bardziej kompleksowym dokumentem powinno być optymalne w porównaniu z tworzeniem osobnych deklaracji VAT i JPK_VAT – szczególnie w małych firmach.

Comiesięczny obowiązek będzie dotyczył również przedsiębiorców rozliczających się kwartalnie. Dokument w pierwszym i drugim miesiącu kwartału będzie w ich przypadku zawierał dane z rejestrów VAT za każdy miesiąc, ale część deklaracyjna zostanie pusta. W ostatnim miesiącu będą oni natomiast wysyłali JPK zawierające część ewidencyjną za trzeci miesiąc kwartału wraz z częścią deklaracyjną, w której znajdą się informacje z zakresu obecnej VAT-7K za wszystkie 3 miesiące kwartału.