0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

JPK_V7 zamiast deklaracji VAT – co to oznacza dla przedsiębiorców?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wprowadzone w październiku 2020 roku zmiany podatkowe w zakresie sprawozdawczości w VAT, związane są m.in. z wprowadzeniem jednolitego pliku kontrolnego JPK_V7, który zastąpił deklarację VAT i plik JPK. Zaistniałe zmiany mają na celu uproszczenie polskiego systemu podatkowego. Dla przedsiębiorców oznacza to mniej obowiązków związanych z fiskusem. Obowiązek składania JPK_V7 zamiast deklaracji VAT i JPK_VAT wymagała przygotowania technicznego. Sprawdź, co warto wiedzieć o nowej strukturze JPK_V7!

Przyczyny nowelizacji przepisów

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z 4 lipca 2019 r. zakładała wprowadzenie w 2020 r. obowiązkowego wysyłania ewidencji VAT oraz deklaracji VAT w formie jednego pliku JPK_V7M (dla podatników rozliczających się miesięcznie) i JPK_V7K (dla podatników rozliczających się w okresach kwartalnych). Wprowadzone zmiany są konsekwencją kontynuacji założeń, mających na celu uszczelnienie tzw. luki podatkowej. Tym razem chodziło również o uproszczenie systemu i wyjście naprzeciw potrzebom polskich firm. Od 2018 r. podatnicy składający deklarację VAT-7 (VAT-7K) zobowiązani są dostarczać ją w formie elektronicznej. Ponadto, na czynnych podatników VAT nałożono obowiązek przesyłania JPK_VAT. To generowało dodatkowo wiele formalności, do których spełnienia firmy są zobowiązane każdego miesiąca. Plik JPK_V7 ma więc m.in. ograniczyć ilość dokumentacji wobec fiskusa.

JPK_V7, a deklaracja VAT i plik JPK_VAT – różnice

Obecnie przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT muszą przesyłać do fiskusa nową strukturę JPK_V7. Mimo rozliczeń kwartalnych podatnicy są zobowiązani do comiesięcznej wysyłki tego pliku. Formalności nie omijają również przedsiębiorców, którzy biorą udział w transakcjach wewnątrzwspólnotowych – w miesiącach ich występowania muszą oni wysyłać VAT-UE.

JPK_V7 zamiast deklaracji VAT oznacza, że z użycia wyjdą deklaracje VAT-7, VAT-7K, VAT-ZT, VAT-ZZ, VAT-ZD. W związku wycofaniem tych dokumentów nie trzeba będzie też dołączać dotychczas obowiązkowych załączników, takich jak np. VAT-ZD (dotyczący ulgi za złe długi).

JPK_V7 zamiast deklaracji VAT – co się zmieniło?

Plik JPK_V7 (dawniej JPK_V7M, JPK_V7K i plik JPK) zawiera pozycje z deklaracji VAT-7/VAT-7K oraz JPK_VAT. Składa się z części deklaracyjnej i ewidencyjnej. Niemniej jednak nie zawiera on żadnych załączników, np. VAT-ZZ, VAT-ZD, VAT-Z. Nowa struktura JPK_V7 umożliwia rozliczenie podatku VAT, zachowując sposób wysyłki jak dla JPK_VAT. Dzięki temu podatnicy mogą w nim zawrzeć wszelkie potrzebne informacje w jednym dokumencie.

Wprowadzenie JPK_V7 zamiast deklaracji VAT oznacza uproszczenie procedur związanych z rozliczeniami z fiskusem. Mniej składanych dokumentów oznacza również szybszą weryfikację danych przez organy podatkowe, a co za tym idzie – sprawniejsze zwroty nadwyżki podatku VAT. Mimo że przedsiębiorcy będą zobowiązani do składania JPK_V7 co miesiąc, to i tak wypełnianie obowiązków administracyjnych związanych z jednym, bardziej kompleksowym dokumentem powinno być optymalne w porównaniu z tworzeniem osobnych deklaracji VAT i JPK_VAT – szczególnie w małych firmach.

Warto dodać, że comiesięczny obowiązek wysyłki JPK_V7 zamiast deklaracji VAT dotyczy również przedsiębiorców rozliczających się kwartalnie. Dokument w pierwszym i drugim miesiącu kwartału będzie w ich przypadku zawierał dane z rejestrów VAT za każdy miesiąc. W ostatnim miesiącu będą oni natomiast wysyłali JPK zawierające część ewidencyjną za trzeci miesiąc kwartału wraz z częścią deklaracyjną, za wszystkie 3 miesiące kwartału.

JPK V7 - generowanie w systemie wfirma.pl

Aby wygenerować nową strukturę JPK_V7 w systemie wfirma.pl, należy wejść w zakładkę START » PODATKI » JEDNOLITY PLIK KONTROLNY » DODAJ JPK VAT i następnie wybrać odpowiedni okres, za który ma zostać sporządzony JPK.

jpk_v7 zamiast deklaracji vat - generowanie jpk_v7 w systemie

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów