0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nowy JPK_VAT jednak od 1 października!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Nowe obowiązki związane z JPK_VAT, obejmujące JPK_V7K i JPK_V7M, ponownie zostały opóźnione o trzy miesiące! Rzecznik MŚP zawnioskował do Ministra Finansów o podjęcie działań legislacyjnych, których celem jest aby przesunięto nowy JPK_VAT z deklaracją wobec mikro, małych i średnich przedsiębiorców z dnia 1 lipca 2020 r. na dzień 1 października 2020 r, a Ministerstwo Finansów odpowiedziało twierdząco bardzo szybko.

Już raz przesunięto nowy JPK_VAT!

W ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej, podpisanej przez prezydenta RP 31 marca br., przesunięto termin wejścia w życie nowego JPK_VAT z deklaracją dla dużych przedsiębiorców, pierwotnie przewidziany z 1 kwietnia 2020 r. na 1 lipca 2020 r. Jednocześnie pozostawiono termin 1 lipca 2020 r. na wejście w życie tego obowiązku dla firm z sektora MŚP.

W czwartek Ministerstwo Finansów potwierdziło kolejne przesunięcie terminu wdrożenia nowego JPK_VAT z lipca na październik 2020 roku dla wszystkich podatników: “Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników w celu odciążenia ich z nowych obowiązków w związku z panującym stanem epidemii spowodowanym wirusem SARS CoV-2, przesuwamy termin obligatoryjnego składania nowego JPK_VAT dla wszystkich podatników z 1 lipca 2020 r. na 1 października 2020 r.”

Dlaczego kolejny raz przesuwa się termin nowy JPK_VAT?

W ocenie Rzecznika MŚP, 3-miesięczne przesunięcie tego terminu jest zgodne z dotychczasowym zamysłem stopniowego obejmowania nowymi rozwiązaniami w zakresie jednolitego pliku kontrolnego firm o coraz mniejszej skali działalności. Jednocześnie byłaby to odpowiedź na wyjątkowo trudną sytuację, w której znaleźli się przedsiębiorcy. Należy wziąć również pod uwagę, że przy konieczności jednoczesnego dostosowywania systemów księgowych do nowych wymogów w zakresie JPK_VAT przez wszystkie firmy, mogą wystąpić dodatkowe trudności z dostępem do usług firm wdrożeniowych spowodowane spiętrzeniem zapotrzebowania na ich usługi.

Nowy JPK_VAT - najważniejsze informacje

  • 🔷Czy październikowy termin obowiązywania nowego pliku JPK jest ostatecznym?

    Zgodnie z obecnym stanem prawnym termin obowiązywania nowej struktury JPK_V7 został przesunięty na 1 października 2020 r. Nie ma tym samym na informacji że termin ten ulegnie jeszcze zmianie, zatem obecnie pozostaje wiążącym terminem.
  • Korekty plików JPK za okresy wcześniejsze, tj. przed wprowadzeniem JPK_V7, będzie się dokonywało zgodnie z poprzednią strukturą w formie JPK_VAT.
  • Obowiązek wysyłania pliku JPK_V7 dotyczy jedynie podatników VAT czynnych, zatem podatnicy korzystający ze zwolnienia nie będą zobowiązani do przesyłania plliku JPK_V7.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów