Poradnik Przedsiębiorcy

Nowy JPK_VAT jednak od 1 października!

Nowe obowiązki związane z JPK_VAT, obejmujące JPK_V7K i JPK_V7M, ponownie zostały opóźnione o trzy miesiące! Rzecznik MŚP zawnioskował do Ministra Finansów o podjęcie działań legislacyjnych, których celem jest aby przesunięto nowy JPK_VAT z deklaracją wobec mikro, małych i średnich przedsiębiorców z dnia 1 lipca 2020 r. na dzień 1 października 2020 r, a Ministerstwo Finansów odpowiedziało twierdząco bardzo szybko.

Już raz przesunięto nowy JPK_VAT!

W ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej, podpisanej przez prezydenta RP 31 marca br., przesunięto termin wejścia w życie nowego JPK_VAT z deklaracją dla dużych przedsiębiorców, pierwotnie przewidziany z 1 kwietnia 2020 r. na 1 lipca 2020 r. Jednocześnie pozostawiono termin 1 lipca 2020 r. na wejście w życie tego obowiązku dla firm z sektora MŚP.

W czwartek Ministerstwo Finansów potwierdziło kolejne przesunięcie terminu wdrożenia nowego JPK_VAT z lipca na październik 2020 roku dla wszystkich podatników: “Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników w celu odciążenia ich z nowych obowiązków w związku z panującym stanem epidemii spowodowanym wirusem SARS CoV-2, przesuwamy termin obligatoryjnego składania nowego JPK_VAT dla wszystkich podatników z 1 lipca 2020 r. na 1 października 2020 r.”

Dlaczego kolejny raz przesuwa się termin nowy JPK_VAT?

W ocenie Rzecznika MŚP, 3-miesięczne przesunięcie tego terminu jest zgodne z dotychczasowym zamysłem stopniowego obejmowania nowymi rozwiązaniami w zakresie jednolitego pliku kontrolnego firm o coraz mniejszej skali działalności. Jednocześnie byłaby to odpowiedź na wyjątkowo trudną sytuację, w której znaleźli się przedsiębiorcy. Należy wziąć również pod uwagę, że przy konieczności jednoczesnego dostosowywania systemów księgowych do nowych wymogów w zakresie JPK_VAT przez wszystkie firmy, mogą wystąpić dodatkowe trudności z dostępem do usług firm wdrożeniowych spowodowane spiętrzeniem zapotrzebowania na ich usługi.