0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Przesunięcie Polskiego Ładu! Apel RPO!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o przesunięcie Polskiego Ładu na przyszły rok! Prof. Marcin Wiącek przedstawił Marszałkowi Senatu uwagi do ustawy z 1 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw znanych jako „Polski Ład”.

Przesunięcie Polskiego Ładu

„Jako Rzecznik Praw Obywatelskich postuluję przygotowanie gruntownej reformy prawa podatkowego oraz wydłużenie czasu prac nad zmianami w ramach „Polskiego Ładu” – tak aby najwcześniej weszły one w życie 1 stycznia 2023 roku, a nie za niespełna 3 miesiące”.

RPO przedstawił wiele argumentów wyjaśniających, dlaczego powinno nastąpić przesunięcie Polskiego Ładu na przyszły rok. Są to m.in.:

  • proces legislacyjny przebiega w nieodpowiednim, za szybkim tempie;

  • konsultacje odbywają się w ekspresowym tempie lub w ogóle ich brakuje;

  • koncepcje odnośnie tego, co ma wprowadzać „Polski Ład”, wciąż się zmieniają;

  • wielokrotnie dodawane są nowe i zaskakujące poprawki istotnie modyfikujące wcześniejsze założenia;

  • zbyt krótkie vacatio legis.

Jak napisał RPO: „Dlatego też apeluję, aby prace legislacyjne nad uchwaleniem „Polskiego Ładu” przebiegały w należyty sposób, umożliwiający pełną i rzetelną analizę wszystkich zgłaszanych uwag, a także zapewniały podatnikom wystarczający czas na zapoznanie się i przygotowanie się do wdrożenia nowej regulacji”.

RPO dodaje, że Polski Ład to fundamentalna i rewolucyjna zmiana, która będzie oddziaływać na życie wszystkich Polaków w sposób znaczący. Nowelizacja jest obszerna i wielowątkowa, ma wnieść tysiące zmian.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów