Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Leasing samochodu osobowego a VAT

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zmiany w zakresie odliczania VAT od nabycia i eksploatacji samochodów, które weszły w życie w latach 2014 oraz 2015, dają przedsiębiorcom możliwość odliczania podatku VAT od zakupu paliwa do pojazdów wykorzystywanych w działalności. Regulacje te dotyczą również pojazdów w leasingu. Jak więc prawidłowo rozliczać leasing samochodu osobowego? Wyjaśniamy poniżej.

Pojazdy samochodowe zdefiniowane na nowo

Ustawa o podatku od towarów i usług wyjaśnia, co dokładnie należy rozumieć przez pojazd samochodowy. Jest to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, inny niż ciągnik rolniczy, a którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Warto również zwrócić uwagę na pojazd silnikowy, który zgodnie z ustawą o VAT jest wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru oraz pojazdu szynowego.

Wprowadzona formuła odsyła bezpośrednio do przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Celem tego działania ustawodawcy było wyeliminowanie wątpliwości związanych ze stosowaniem regulacji odnoszących się do pojazdów innych niż samochody osobowe (np. motocykle albo quady).

Odliczenie 50% podatku VAT od samochodów w leasingu

Ustawa o VAT przewiduje ograniczone 50-procentowe odliczenie podatku od towarów i usług również w przypadku samochodów osobowych, jeżeli podatnik będzie z nich korzystał zarówno do celów związanych z działalnością, jak i prywatnych.

Co ważne, wyżej wymieniona zasada ma zastosowanie do:

  • rat leasingowych,

  • części zamiennych,

  • usług serwisowych,

  • opłat za wymianę opon, płyny, wycieraczki etc.,

  • zakupu paliwa do pojazdu.

Uwaga!

Do 1 lipca 2015 roku odliczenie podatku VAT od zakupu paliwa przy mieszanym użytkowaniu pojazdu nie było możliwe.

Odliczenie podatku od towarów i usług w wysokości ograniczonej do 50% kwoty wykazanej na fakturze nie jest ograniczone żadnymi limitami.

Odliczenie 100% VAT a leasing samochodu osobowego

Przedsiębiorca ma także możliwość odliczania 100% VAT od wydatków związanych z leasingowanym samochodem. Otóż prawo do pełnego odliczenia podatku VAT przysługuje w sytuacji, gdy przedsiębiorca zadeklaruje, że samochód będzie użytkowany tylko w prowadzonej działalności. Przy czym nie ma możliwości użytkowania samochodu w celach prywatnych. Jednak aby podatnik mógł odliczać 100% VAT od samochodu osobowego, musi spełnić dodatkowe warunki, a mianowicie:

  • zgłosić samochód do urzędu skarbowego na druku VAT-26,

  • prowadzić kilometrówkę dla celów VAT,

  • ustalić regulamin wykorzystywania samochodu w firmie.

Działanie takie ma na celu udowodnienie, że dany pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów