0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Leasing samochodu osobowego a podatek VAT

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przy zakupie samochodu osobowego, jak i przy nabyciu samochodów osobowych użytkowanych na podstawie umowy leasingu, przedsiębiorcy ma prawo do jedynie częściowego odliczenia VAT - 60% nie więcej niż 6.000 zł (zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług). Czy limit dotyczy każdej z otrzymanych faktur za raty leasingowe? Czy może dotyczy całości umowy leasingowej?

Raty leasingowe

W przypadku leasingu operacyjnego określony ustawowo limit odliczenia podatku od towarów i usług dotyczy całej wartości umowy. W praktyce wygląda to tak, że przedsiębiorca z każdej faktury za poszczególne raty odlicza 60% VAT. Jednak w momencie, gdy suma tego odliczanego z kolejnych faktur VAT zrówna się z kwotą 6.000 zł, zaprzestaje odliczania podatku od towarów i usług od kolejnych faktur za raty leasingowe. W związku z tym kolejne faktury dotyczące rat leasingowych zostaną ujęte w kosztach w kwocie brutto.

Uwaga!!! Limit odliczenia VAT nie dotyczy podatników korzystających ze zwolnienia.

Dodatkowe usługi

Limit odliczenia podatku VAT dotyczyć będzie również innych faktur związanych z zapisami umowy leasingowej. W praktyce firmy często w ramach umowy leasingowej zobowiązują się  do rejestracji samochodu, jego ubezpieczenia czy serwisowania np. raz w roku. Wówczas koszty tych działań i tak przenoszone są na przedsiębiorcę korzystającego z leasingowanego auta. Uwzględnia się je jako oddzielne pozycje na fakturze za ratę lub ujmuje na całkowicie oddzielnym dokumencie sprzedaży. Przedsiębiorca wówczas musi pamiętać, że i te koszty będą włączane do limitu odliczenia VAT, gdyż mają związek z wywiązaniem się z umowy leasingowej, traktowanej jako jedno kompleksowe świadczenie. 

Zakup paliwa

Przy zakupie paliwa do samochodu osobowego, bez względu na to, czy jest ono własnością właściciela, środkiem trwałym, czy przedmiotem umowy leasingu, odliczenie VAT nie przysługuje. Nie ma też znaczenia czy użytkuje go czynny podatnik VAT, czy podatnik korzystający ze zwolnienia. Każdy z nich zaksięguje zakup paliwa do samochodu osobowego używanego w działalności w kwocie brutto, jako koszt uzyskania przychodu (a więc bez odliczenia VAT).

Podsumowując, wspomniany limit odliczenia podatku VAT wynoszący 60% wartości jednak nie więcej niż 6.000 zł w przypadku samochodów osobowych użytkowanych w firmie na podstawie umowy leasingowej dotyczy całej wartości umowy leasingowej, a nie każdej z faktur otrzymanych od leasingodawcy z osobna. Przy zakupie paliwa do leasingowanego samochodu osobowego przedsiębiorca nie odliczy VAT. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów