Nadanie klauzuli wykonalności to etap przejściowy, który jest zakończeniem postępowania sądowego i wstępem do postępowania egzekucyjnego. Jeżeli mimo rozwiązywania sporu przed sądem, dłużnik nie wykazuje zainteresowania spłatą długu, wierzyciel powinien wystąpić z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności. W artykule opisujemy kluczowe elementy, które powinien zawierać.
Nadanie klauzuli wykonalności - dlaczego to takie ważne?
Klauzula wykonalności to akt sądowy, w którym sąd stwierdza, że uzyskany tytuł egzekucyjny spełnia wszelkie aspekty prawne i stanowi podstawę wykonania egzekucji. Innymi słowy, jest utwierdzeniem wyroku sądowego - potwierdza, że nadany tytuł egzekucyjny może być wykonany. Jego treść wyznacza rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości.
Nadanie klauzuli wykonalności prawomocnemu wyrokowi sądowemu konieczne jest tylko wtedy, gdy dłużnik dobrowolnie nie spłaci zobowiązania, które z niego wynika co wiąże się z przymusową egzekucją.
Sam tytuł egzekucyjny nieopatrzony klauzulą wykonalności w świetle prawnym nie jest wystarczający, aby rozpocząć egzekucję długu.
Pobierz darmowy wzór - wniosek o nadanie klauzuli wykonalności w formacie pdf i docx!
Co powinien zawierać wniosek o nadanie klauzuli wykonalności?
We wniosku przede wszystkim powinny znaleźć się dane wierzyciela oraz dłużnika wraz ze wskazaniem właściwego Sądu Rejonowego, do którego skierowany jest wniosek. W dalszej kolejności, wierzyciel wnosi o:
-
Nadanie klauzuli wykonalności wraz z podaniem szczegółów dotyczących wyroku Sądu,
-
Wskazanie czy dłużnik ma ponieść koszty nadania klauzuli wykonalności,
-
Doręczenie tytułu wykonawczego z odpisem wyroku z nadaną klauzulą wykonalności na wskazany adres.
Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności przerywa bieg przedawnienia