Zgłaszanie pracowników do ZUS jest jednym z kluczowych obowiązków pracodawców. Od maja 2021 roku na drukach ZUS ZUA i ZZA konieczne będzie podawanie nowych informacji. Jakie dokładnie czekają nas zmiany w zgłoszeniach do ZUS? Przeczytaj!
Zgłaszanie pracowników do ZUS – jakie dane podajemy obecnie?
Deklaracja ZUS ZUA służy zgłoszeniu pracownika do ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnego. Deklaracja ZUS ZZA dotyczy rejestracji wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego. Obecnie w formularzach zgłoszeniowych należy uzupełnić takie dane jak:
- imię i nazwisko;
- data urodzenia;
- numer identyfikacyjny (PESEL/NIP) / numer i seria dokumentu tożsamości;
- obywatelstwo;
- płeć;
- adres zameldowania i zamieszkania (jeśli jest inny niż zameldowania);
- stopień niepełnosprawności;
- prawo do emerytury bądź renty;
- kod tytułu ubezpieczenia.
Należy tu podać również dzień objęcia ubezpieczeniami, który powinien być taki sam jak termin rozpoczęcia pracy.
Jakie zmiany w zgłoszeniach do ZUS zostaną wprowadzone w 2021 roku?
W art. 10 Ustawy z dnia 14 maja 2020 roku o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Tarcza antykryzysowa 3.0) czytamy, jakie dane powinny obowiązkowo pojawić się w formularzach ZUS. Wśród nich pojawia się nowy zapis dotyczący wykonywanego zawodu. Przepis ten wchodzi w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia, co oznacza że zmiany w zgłoszeniach do ZUS będą obowiązywały od 16 maja 2021 roku.
Gdzie zasięgnąć informacji o wykonywanym przez pracownika zawodzie?
Dane dotyczące wykonywanego zawodu można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 roku w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania oraz w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 listopada 2016 roku zmieniającym ww. rozporządzenie.
Obecnie nie ma jeszcze nowych wzorów deklaracji zgłoszeniowych, jednak można przypuszczać, że w dokumencie ZUA i ZZA konieczne będzie podawanie kodu zawodu wykonywanego przez pracownika.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwiększa liczbę danych, jakie należy przekazywać podczas zgłoszenia pracownika. Wspomniane zmiany w zgłoszeniach do ZUS mają służyć głównie celom statystycznym, ale także analizom powodów nieobecności chorobowych w danej grupie zawodowej. Przydadzą się również do weryfikacji, które zawody są częściej wybierane i jakich pracowników na rynku pracy brakuje.