Ostatnie artykuły autora:
Ograniczony obowiązek podatkowy wobec osób, które świadczą usługi za granicą
Przedsiębiorcy coraz częściej wykorzystują rynek zagraniczny aby świadczyć usługi oraz korzystać z usług zagranicznych podmiotów. W związku z tym sprawdź, kiedy występuje ograniczony obowiązek podatkowy oraz dowiedz się na czym on polega?
27 września 2020
Faktura korygująca otrzymana przed fakturą pierwotną
Zazwyczaj przedsiębiorcy najpierw ujmują w ewidencji fakturę pierwotną a następnie otrzymują korektę. Jak postąpić w sytuacji gdy to faktura korygująca trafi do kontrahenta jako pierwsza? Przeczytaj i sprawdź, w jakim terminie można ją ująć w ewidencji!
17 stycznia 2022
Transakcje łańcuchowe - wszystko co powinieneś wiedzieć
Transakcje łańcuchowe oznaczają sprzedaż tego samego towaru poprzez przynajmniej trzech uczestniczących w niej podmiotów zgodnie z określonymi przepisami. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj podstawowe zasady jakim podlegają tego typu transakcje. Sprawdź!
29 czerwca 2021
Zaliczka na usługi ciągłe a obowiązek podatkowy
Usługi ciągłe to usługi świadczone w sposób nieprzerwany z uwzględnieniem następujących po sobie okresów rozliczeniowych. Czy zaliczka na usługi ciągłe będzie powodowała obowiązek podatkowy VAT oraz obowiązek PIT ? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się!
27 września 2020
Duplikat faktury przy określeniu wartości początkowej
Przedsiębiorca może dokonać wniesienia prywatnego majątku do prowadzonej firmy. Jednak jak ustalić jego wartość początkową? Sprawdź, czy w takiej sytuacji duplikat faktury może być podstawą do określenia wartości początkowej środka trwałego.
27 września 2020
Korekta kosztów z tytułu niezapłaconych faktur - kiedy jest konieczna?
Korekta kosztów z tytułu niezapłaconych faktur polega na pomniejszeniu kosztów o niezapłacone zobowiązania. Korekta ta nie obowiązuje od 1 stycznia 2016 roku. Jednak zdarzają się sytuację, w których korektę kosztów nadal należy stosować. Sprawdź!
3 sierpnia 2021
Odsetki od zobowiązań podatkowych w roku 2017
Niezapłacone w odpowiednim terminie zobowiązania podatkowe nie przynoszą podatnikom korzyści - konsekwencją takich działań są odsetki od zobowiązań podatkowych, które musi zapłacić spóźniony płatnik. Sprawdź, co należy wiedzieć o odsetkach od zaległości?
3 marca 2022
Zmiana sposobu wykorzystywania pojazdu a korekta VAT
W praktyce przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą dokonują zmiany użytkowania składników majątku. Jednym z przypadków jest zmiana sposobu wykorzystywania pojazdu w działalności gospodarczej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
27 września 2020
Organizacja konkursu przez przedsiębiorcę - konsekwencje podatkowe
Zdarza się, że przedsiębiorcy ponoszą coraz większe nakłady na reprezentację i reklamę. Jedną z popularnych form jest sponsoring. Zatem pojawia się pytanie, czy organizacja konkursu przez przedsiębiorcę może stanowić koszt podatkowy? Sprawdź!
16 lutego 2021
Dochody osiągane na terytorium Polski przez zagranicznych kontrahentów - zmiany od 2017 r.
W zmianie przepisów ustawy o PIT dochody osiągane na terytorium Polski przez zagranicznych kontrahentów zyskały nowe warunki identyfikacji oraz rozpoznawanych rodzajów. Przeczytaj artykuł i sprawdź obecny zakres funkcjonowania podatku u źródła!
27 września 2020
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?
- Koszt całkowity zatrudnienia pracownika w 2025 roku - musisz to wiedzieć!
Wzory dokumentów