Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Dofinansowanie zakupu okularów dla pracownika

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom okulary korekcyjne, jeśli takie było zalecenie lekarza medycyny pracy. Czy dofinansowanie zakupu okularów dla pracownika jest oskładkowane i opodatkowane? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!

10 kwietnia 2022

Prawo pracy

Płaca minimalna w krajach UE - jakie są różnice?

Płaca minimalna w krajach Unii Europejskiej ustalana jest zazwyczaj w drodze ustawy, rozporządzenia bądź w wyniku konsultacji społecznych. Czy ma to miejsce w każdym państwie członkowskim? Przeczytaj nasz artykuł a poznasz odpowiedź na to pytanie i inne!

6 kwietnia 2022

Prawo pracy

Premia uznaniowa a premia regulowana - różnice

Wypłacanie pracownikom premii wymaga od pracodawcy utworzenie regulaminu wynagradzania, w którym zostaną unormowane warunki dotyczące przyznawania bonusów. Premia uznaniowa a premia regulowana - przeczytaj i dowiedz się jakie są pomiędzy nimi różnice!

5 stycznia 2021

Prawo pracy

Przedłużenie umowy do czasu porodu - z czym się wiąże?

Przedłużenie umowy do czasu porodu jest obowiązkiem pracodawcy, w przypadku gdy pracownica dostarczy stosowne zaświadczenie lekarskie. W jakich przypadkach pracodawca nie ma takiego obowiązku? Jakie terminy muszą zostać zachowane? Przeczytaj!

17 sierpnia 2017

Prawo pracy

Wypłata wynagrodzenia - w jakiej formie?

Pracodawca zatrudniający pracowników ma bezwzględny obowiązek przekazywać osobom zatrudnionym wynagrodzenie za wykonaną pracę. Przepisy nie wskazują jednej formy w jakiej powinna się odbywać wypłata wynagrodzenia. Przeczytaj nasz artykuł na ten temat!

26 stycznia 2022

Prawo pracy

Ekwiwalenty, które są wypłacane nie podlegają podatkowi dochodowemu

Ekwiwalenty - co to oznacza? W jakich sytuacjach są wypłacane pracownikowi? Jakie koszty ponosi pracodawca, w jakiej wysokości i formie? Jak regulowane jest to Kodeksem Pracy? Te i inne wątpliwości rozwieje nasz artykuł. Dowiedz się więcej na ten temat!

17 sierpnia 2017

Prawo pracy

Telepraca - informacje dla pracodawcy

Telepraca jest coraz częściej stosowaną formą zatrudnienia. Z czym się wiąże? Jakie wymagania należy spełnić i jakich formalności dopilnować? Jakie obowiązki ma pracodawca względem telepracownika? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się w artykule!

24 kwietnia 2020

Prawo pracy

Rekompensowanie pracy w godzinach nadliczbowych

Rekompensowanie pracy w godzinach nadliczbowych może być wypłaceniem dodatku lub ryczałtu do wynagrodzenia bądź udzieleniem czasu wolnego za nadgodziny. Od czego zależy sposób wynagrodzenia za nadgodziny? Przeczytaj i dowiedz się więcej o rekompensatach!

8 stycznia 2018

Prawo pracy

Badania lekarskie kierowców i pracowników korzystających z samochodów

Pracodawca ma obowiązek skierowania na badania lekarskie każdego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Jakie badania są obowiązkowe w przypadku kierowców oraz pracowników korzystających z samochodu w celach służbowych? Sprawdź!

17 marca 2022

Prawo pracy

Ochrona wynagrodzenia za pracę - kiedy przysługuje?

W celu ochrony pracownika przed nieterminową wypłatą, utratą zarobku, czy też jego obniżeniem została wprowadzona ochrona wynagrodzenia za pracę. Sprawdź, w jakich sytuacjach przysługuje ochrona wynagrodzenia za pracę oraz kiedy ma zastosowanie.

27 maja 2018

Prawo pracy

Dodatki do wynagrodzenia a wymiar wynagrodzenia chorobowego

Choroba pracownika powoduje konieczność ustalenia wynagrodzenia chorobowego. Ustalając jego podstawę bierze się pod uwagę wszystkie czynniki, które mają wpływ jego wysokość. Sprawdź, czy dodatki do wynagrodzenia wpływają na wynagrodzenie chorobowe?

30 lipca 2021

Prawo pracy

Dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę - kiedy może nastąpić?

Dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę następuje z winy pracownika. Ten sposób rozwiązania umowy o pracę ma charakter natychmiastowy. Co więcej pracodawca może zastosować je tylko w określonych sytuacjach. Sprawdź kiedy jest to możliwe!

14 września 2021

Prawo pracy

Rozliczenia przedsiębiorcy z ZUS po zatrudnieniu pracownika

Zatrudniając pracowników, przedsiębiorcy przybywa dodatkowych obowiązków związanych ze zgłoszeniem pracownika do obowiązkowych ubezpieczeń, jako osobę ubezpieczoną. Dowiedz się, jak wyglądają rozliczenia przedsiębiorcy z ZUS po zatrudnieniu pracownika.

14 grudnia 2020

Prawo pracy

Cofnięcie wypowiedzenia przez pracownicę w ciąży

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Czy możliwe jest cofnięcie wypowiedzenia przez pracownicę w ciąży, która złożyła oświadczenie o rozwiązaniu umowy, nie wiedząc o tym, że jest w ciąży?

8 sierpnia 2017

Prawo pracy

Odszkodowanie dla byłego pracownika nie jest kosztem podatkowym

Zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorca musi wypłacić odszkodowanie dla byłego pracownika z tytułu niezgodnego z prawem zwolnienia z pracy. Czy taki wydatek przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

25 października 2020

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów