Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Księgowość firm

Księgowość firm

Rejestr BDO - jak prawidłowo dokonać wpisu?

Rejestr BDO to spis podmiotów zobowiązanych do prowadzenia bazy danych o wytwarzanych odpadach. Kto podlega wpisowi do BDO? Jak i kiedy dokonać takiego wpisu? Co należy zawrzeć w wniosku o wpis do BDO? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule!

29 listopada 2022

Księgowość firm

Rozliczenie przychodu ze sprzedaży licencji - jak powinno nastąpić?

Na jakiej zasadzie następuje rozliczenie przychodu ze sprzedaży licencji? Czy jest to przychód z tytułu praw autorskich z uwzględnieniem 50% kosztów uzyskania przychodów, czy przychód z tytułu działalności wykonywanej osobiście? Dowiedz się więcej!

25 lipca 2022

Księgowość firm

Dowód księgowy – jakie są jego wymagania formalne?

Dowód księgowy jest dokumentem poświadczającym zawarcie transakcji, który stanowi podstawę do dokonania zapisu w księgach rachunkowych. Każdy dowód księgowy musi spełniać określone wymagania formalne. W artykule opisujemy elementy, które musi zawierać!

9 maja 2022

Księgowość firm

BDO rejestracja zgodnie z nowymi przepisami

Sprawdź, co to jest BDO, kto ma obowiązek rejestracji do BDO a kto może skorzystać ze zwolnienia z dodatkowego raportowania. Czy wiesz, że wniosek rejestracyjny można złożyć wyłącznie elektronicznie? Sprawdź, ile kosztuje rejestracja do BDO!

4 maja 2022

Księgowość firm

Ujęcie bezpłatnego terminala w KPiR. Program Polska bezgotówkowa

Polska bezgotówkowa to program dla przedsiębiorców chcących rozliczać zobowiązania płatnicze za sprzedane towary i usługi za pomocą terminala. Dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić aby możliwe było ujęcie bezpłatnego terminala w KPiR.

14 października 2022

Księgowość firm

Czynności podlegające PCC - jakich umów dotyczą?

W Polsce obowiązującą opłatą skarbową jest podatek od czynności cywilnoprawnych. Czynności podlegające PCC to różnego rodzaju umowy, które występują w obrocie gospodarczym, od których należy zapłacić podatek. Jakie umowy podlegają opodatkowaniu? Sprawdź!

4 maja 2022

Księgowość firm

Wspólna firma z małżonkiem - jakie niesie zagrożenia?

Wsparcie małżonka w prowadzeniu firmy może okazać się niezwykle pomocne. Zanim jednak podejmie się ostateczną decyzję warto zastanowić się, czy wspólna firma z małżonkiem jest dobrym pomysłem. Wynikające z tego zagrożenia poznasz w artykule! Przeczytaj!

19 kwietnia 2022

Księgowość firm

Nieruchomość jako towar handlowy – rozliczenie kosztów nabycia

Nieruchomość jako towar handlowy to sytuacja, w której nieruchomość zostaje nabyta przez przedsiębiorcę w celu dalszej odsprzedaży. W takim przypadku nieruchomość jest klasyfikowana jako towar handlowy, a nie środek trwały. Dowiedz się więcej z artykułu!

27 czerwca 2022

Księgowość firm

Wstępna opłata leasingowa w kosztach uzyskania przychodu

Leasing jest popularny wśród przedsiębiorców. Jednak w praktyce budzi wiele wątpliwości. Najczęściej dotyczą one zaliczania wstępnej opłaty leasingowej do kosztów uzyskania przychodu. Sprawdź, czym jest wstępna opłata leasingowa i jak ją ująć w kosztach!

13 maja 2022

Księgowość firm

Spółka jawna jako podmiot powiązany na gruncie PIT i VAT

Spółka jawna jest chętnie wybierana przez przedsiębiorców m.in. z uwagi na proste rozliczenia podatkowe. Z artykułu ”Spółka jawna jako podmiot powiązany” dowiesz się, czym są wspomniane podmioty powiązane oraz kiedy spółka jawna jest takim podmiotem.

5 kwietnia 2022

Księgowość firm

Transakcje łańcuchowe w UE a miejsce opodatkowania dostawy towarów

Transakcje łańcuchowe w UE mają miejsce, gdy uczestniczą w nich udział trzy podmioty pochodzące z krajów UE. By mówić o takich transakcjach należy w pierwszej kolejności ustalić miejsce opodatkowania dostawy towarów. Jak tego dokonać? Dowiedz się!

25 czerwca 2022

Księgowość firm

Indywidualny mikrorachunek podatkowy w przykładach!

Obecnie PIT, CIT i VAT zapłacisz do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą mikrorachunku podatkowego. Indywidualny mikrorachunek podatkowy wszedł w życie 1 stycznia 2020 roku. Przeczytaj artykuł i sprawdź kogo dotyczy ten obowiązek!

6 kwietnia 2022

Księgowość firm

Formy organizacyjno-prawne prowadzenia działalności gospodarczej

W Polsce istnieje kilka form prowadzenia działalności gospodarczej. Wybór takiej formy do jedna z pierwszych decyzji, jaką musza podjąć nowi przedsiębiorcy. Poznaj dostępne formy organizacyjno-prawne działalności i sprawdź jakie mają wady i zalety!

21 sierpnia 2022

Księgowość firm

Działalność gospodarcza na gruncie rolnym a podatek od nieruchomości

Miejscem prowadzenia działalności gospodarczej może być zarówno nieruchomość, jak i grunt rolny. W przypadku gruntu rolnego kwestią wątpliwą jest wysokość podatku. Działalność gospodarcza na gruncie rolnym - jak jest opodatkowana?

25 czerwca 2022

Księgowość firm

Zwolnienie z akcyzy energii wyprodukowanej na własne potrzeby

Fotowoltaika to proces służący wytwarzaniu energii elektrycznej z promieni słonecznych, która może być następnie magazynowana, użytkowana na własne potrzeby lub sprzedawana. Czy możliwe jest zwolnienie z akcyzy energii wyprodukowanej na własne potrzeby?

20 maja 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów