Księgowość firm
Odpis aktualizujący należność w księdze przychodów i rozchodów
Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym jest odpis aktualizujący należność i w jakim celu stosuje się go w księdze handlowej oraz KPiR! Na czym polega rejestracja odpisu aktualizującego i jak się ją przeprowadza? Odpowiedzi w artykule!
19 października 2021
Budynek wybudowany na cudzym gruncie - jak przebiega amortyzacja?
Czy można zamortyzować budynek wybudowany na cudzym gruncie? Sprawdź w jaki sposób przepisy podatkowe regulują pojęcie środka trwałego i amortyzacji w odniesieniu do budynków nie będących własnością podatnika! Czy taki wydatek może stanowić KUP?
25 marca 2022
Raportowanie schematów podatkowych - jak i kiedy ich dokonywać?
Raportowanie schematów podatkowych jest obowiązkiem sprawozdawczym mającym na celu poprawę skuteczności w walce z nieuczciwymi podatnikami. Przeczytaj artykuł i sprawdź w jaki sposób uzupełnić braki dokumentu pierwotnego po wezwaniu organu podatkowego!
1 listopada 2020
Zwrot towarów o wartości do 450 zł - jak rozliczyć?
Wprowadzone w 2020 r. regulacje istotnie zmieniły sposób dokumentowania transakcji podatników VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy i w jaki sposób wystawić fakturę uproszczoną oraz jak wygląda rozliczenie i zwrot towarów o wartości do 450 zł!
16 lutego 2022
Zakup paliwa za granicą a koszty podatkowe
Czy zakup paliwa za granicą stanowi koszt uzyskania przychodu? Jak rozliczyć zakup paliwa za granicą? W jaki sposób dokonać księgowania zakupu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? Przeczytaj i sprawdź kiedy konieczna jest faktura na zakup paliwa!
20 listopada 2020
E-paragony – co należy o nich wiedzieć!
W Polsce, w ramach postanowień ustawy o zmianie szczegółowych rozwiązań związanych z COVID-19 wprowadzono e-paragony, które można wystawić za zgodą nabywcy tylko w szczególnych przypadkach. Dowiedz się, w jakich przypadkach jest możliwe ich stosowanie!
14 kwietnia 2022
Zawieszenie działalności gospodarczej a KPiR i VAT
Co do zasady, przedsiębiorca który nie zatrudnia pracowników może zawiesić działanie firmy na czas określony lub nieokreślony. Czy zawieszenie działalności gospodarczej zwalnia z obowiązku prowadzenia KPiR i składania deklaracji VAT? Sprawdź!
27 marca 2022
Dofinansowania o charakterze mikropożyczki - praktyczne wskazówki!
Najważniejsze cechy dofinansowania o charakterze mikropożyczki dla beneficjentów! Sprawdź, kto może wnosić o mikropożyczkę i jak wygląda etap składania wniosków! Dowiedz się, jakie wymagania ciążą na przedsiębiorcach ubiegających się o dofinansowanie!
17 lutego 2021
Korekta pustej faktury - czy jest dopuszczalna?
W obrocie gospodarczym może zdarzyć się sytuacja wystawienia tzw. "pustej faktury", która nie potwierdza rzeczywistej sprzedaży, jak należy wówczas postąpić? Czy korekta pustej faktury jest możliwa? Sprawdź zasady rozliczania i korygowania pustych faktur!
16 lutego 2022
Rozliczanie kosztów dostawy przy sprzedaży wysyłkowej
Dokonując wysyłki zakupionego towaru, przedsiębiorcy niejednokrotnie zastanawiają się w jaki sposób właściwie przeprowadzić rozliczanie kosztów dostawy. Czy powinny znaleźć się na fakturze jako osobna pozycja czy zostać wliczone w cenę? Wyjaśniamy!
17 września 2021
Firmowe straty spowodowane koronawirusem – czy można ująć je w kosztach?
Wielu przedsiębiorcom firmowe straty spowodowane koronawirusem zaburzyły płynność finansową. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie przesłanki muszą spełniać wydatki poniesione w dobie pandemii, aby móc zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu!
14 kwietnia 2021
Podwyższenie kapitału zakładowego jako forma dofinansowania spółki!
Niekiedy spółka handlowa wpada w problemy finansowe i konieczne jest jej dokapitalizowanie. Czy wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego stanowią koszt podatkowy? Dowiedz się, jak uratować spółkę poprzez podwyższenie kapitału zakładowego!
5 lipca 2022
Zwrot nadpłaconych składek społecznych – rozliczenie z ZUS i US
Każdy pracodawca, zatrudniając pracownika zobowiązany jest do uiszczania świadczeń publicznoprawnych. Co w przypadku, gdy pracodawca dokona nadpłaty składek? Sprawdź, w jakim terminie następuje zwrot nadpłaconych składek społecznych oraz komu przysługuje!
25 maja 2022
Prawo jazdy pracownika opłacone przez pracodawcę, a koszty firmy
Czy prawo jazdy pracownika sfinansowane przez przedsiębiorcę można ująć w koszty firmy. Sprawdź czy w przypadku rozwiązaniu umowy lub odejścia pracownika z pracy możemy liczyć na zwrot poniesionych kosztów i czy będzie to wówczas przychód firmy.
23 października 2020
Wystąpienie ze spółki jawnej a zwrot wkładu - warto wiedzieć
Zakładając spółkę jawną wspólnicy wnoszą do niej aport w formie pieniężnej i niepieniężnej, przez co stanowią one majątek początkowy spółki. Wspólnicy mogą występować ze spółki jawnej, zatem możliwy jest też zwrot wkładu. Jakie niesie to skutki podatkowe?
27 kwietnia 2022