Księgowość firm
NIP na paragonie czyli zmiana zasad wystawiania faktur do paragonu
Wprowadzenie nowego obowiązku dotyczącego numeru NIP na paragonie miało na celu wyeliminowanie nadużyć w odniesieniu do rozliczania wydatków przez przedsiębiorców. Co natomiast z niedostosowaniem kas fiskalnych do nowych przepisów? Przeczytaj artykuł!
15 lutego 2022
Remanent firmy - szczególne przypadki podczas sporządzenia
Pod koniec roku dla wielu przedsiębiorców remanent firmy jest obowiązkiem, który wymaga wzmożonych przygotowań. Podstawowe zasady tworzenia remanentu są powszechnie znane. Jak postąpić, gdy w trakcie czynności napotka się na problemy? Przeczytaj artykuł!
17 lutego 2021
Comiesięczny spis z natury - jaki ma wpływ na podatek dochodowy?
Konieczność sporządzenia remanentu dla podatników prowadzących KPiR przypada na dwa dni w roku - 1 stycznia oraz 31 grudnia. Niekiedy jednak podatnicy decydują się sporządzać comiesięczny spis z natury. Co musi zawierać i jakie korzyści niesie? Sprawdź!
2 grudnia 2020
Paragon z NIP-em umożliwia pozyskanie faktury
Od 1 stycznia 2020 roku prowadzący działalność gospodarczą nie mogą wystawiać faktur do każdej transakcji ewidencjonowanej na kasie fiskalnej. Wymogiem formalnym od tego momentu staje się paragon z NIP-em, który stanowi podstawę do wystawienia faktury.
19 stycznia 2022
Zwolnienie z kasy ze względu na rodzaj płatności - komu przysługuje? (cz.2)
Kasa fiskalna jest znanym narzędziem wśród podatników. Jednak czy każdy z przedsiębiorców prowadzących działalność ma obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej? Zwolnienie z kasy ze względu na rodzaj płatności, sprawdź jak to działa?
17 lutego 2021
Podróż służbowa - małe kompendium wiedzy
Podróż służbowa to zdarzenie, które często wiąże się z powstaniem wielu wątpliwości u przedsiębiorcy. Jak dokumentować wydatki, wyliczyć diety i co na ten temat mówią przepisy? Odpowiedź na to i wiele innych pytań przedstawiamy w artykule. Sprawdź!
23 sierpnia 2021
Sprzedaż doładowań do telefonów - jak rozliczyć?
Doładowania telefonów są jednym z najbardziej powszechnie dostępnych usług. Praktycznie wszędzie można je kupić. Jednakże czym jest sprzedaż doładowań i kiedy od ich sprzedaży powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT? Odpowiedź w naszym artykule!
5 maja 2021
Uproszczona procedura udzielania zamówień publicznych - kiedy ma zastosowanie?
Na czym polega uproszczona procedura udzielania zamówień publicznych? Kiedy istnieje możliwość jej zastosowania? Jakie tryby udzielania zamówień można wyróżnić w procedurze uproszczonej? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na wymienione pytania.
19 października 2021
Obowiązki magazynowe w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Prowadzenie magazynu w działalności nie należy do najprostszych zadań. Przedsiębiorca powinien wiedzieć, że niektóre obowiązki magazynowe mają odzwierciedlenie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
6 stycznia 2022
Zatrudnienie prezesa w spółce - sposoby zatrudnienia i rozliczenia
Zatrudnienie prezesa w spółce na podstawie umowy o pracę czy umowy zlecenia? Na czym polega różnica? Jak zatrudnić prezesa zarządu jednoosobowej spółki z o.o.? Czym jest uchwała wspólników? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.
14 stycznia 2022
Zwrot nienależnie opłaconych składek ZUS - skutki podatkowe
Podatnik może otrzymać zwrot nienależnie opłaconych składek ZUS, na przykład gdy zostaną nadpłacone. Sprawdź jaki skutek podatkowy spowoduje zwrot nienależnie opłaconych składek. Czy trzeba odnotować to zdarzenie w księgach podatkowych?
15 stycznia 2022
Które dokumenty firmowe można wyrzucić w 2021 roku?
Obowiązek przechowywania dokumentacji firmowej przez ściśle określony okres obowiązuje każdego przedsiębiorcę. Okresy przechowywania poszczególnych dokumentów zależą od ich rodzaju. Dowiedz się, które dokumenty firmowe można wyrzucić w 2021 roku!
24 kwietnia 2022
Faktury elektroniczne - jak je prawidłowo przechowywać?
Coraz więcej firm korzysta z księgowości online, a faktury elektroniczne wysyła mailem. Przechowywanie faktur elektronicznych często frapuje przedsiębiorców. Jak prawidłowo przechowywać e-faktury? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź!
25 czerwca 2022
Faktura otrzymana drogą elektroniczną - kompendium wiedzy
Faktura otrzymana drogą elektroniczną może stanowić podstawę ujęcia w kosztach. Jakie elementy musi zawierać faktura elektroniczna oraz jak potwierdzić jej autentyczność oraz integralność? Dowiedz się więcej na ten temat czytając nasz artykuł!
5 maja 2022
Kiedy można prowadzić KPiR w formie elektronicznej?
Przedsiębiorca może prowadzić KPiR w formie elektronicznej. Aby jednak mogła zostać uznana za prawidłową, podatnik musi spełnić kilka ważnych warunków. Czy wiesz jakich dokładnie? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak prowadzić KPiR elektronicznie!
17 stycznia 2022