Serwis Podatkowy
Wystawienie faktury korygującej - czy sprzedawca ma taki obowiązek?
Wystawienie faktury korygującej jest obowiązkiem sprzedawcy w sytuacji, gdy faktura pierwotna zawiera błędy. Co jednak zrobić, gdy sprzedawca nie chce wystawić korekty? Przeczytaj nasze wskazówki i dowiedz się, czy zawsze jest to konieczne!
28 stycznia 2022
Kredyt konsumencki a wydatki firmowe
Kredyt konsumencki jest często zaciągany przez przedsiębiorców. Są one zdecydowanie tańsze aniżeli produkty przewidziane dla firm. Czy wydatki związane z zaciągnięciem kredytu konsumpcyjnego wykorzystanego na cele prywatne mogą stanowić koszt podatkowy?
6 maja 2021
KPiR a postępowanie podatkowe - kiedy zostanie uznana jako dowód?
Księga przychodów i rozchodów jest podstawą do rozliczania się większości podatników przy uproszczonej księgowości podatkowej. Dowiedz się, jakie warunki musi spełnić KPiR, aby została uznana przez urząd skarbowy za dowód w postępowaniu podatkowym!
12 listopada 2016
Wystawienie faktury VAT - wszystko co warto wiedzieć
W dzisiejszych czasach wystawienie faktury VAT ma już bardzo mało wspólnego z tradycyjnym sposobem, polegającym na ręcznym uzupełnianiu gotowych formularzy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.
10 września 2021
VAT-R - przedsiębiorcy nie zapłacą opłaty za rejestrację do VAT
Obowiązek potwierdzenia rejestracji do podatku VAT został zniesiony. Dlatego podatnik dokonując rejestracji do VAT poprzez formularz VAT-R nie musi wnosić opłaty w wysokości 170 zł. Jednak w niektórych sytuacjach opłata ta obowiązuje. Dowiedz się, kiedy!
3 lutego 2022
Jedna faktura korygująca do kilku faktur
Musisz skorygować kilka faktur jednego kontrahenta jednocześnie? Sprawdź, jakie elementy powinna zawierać jedna faktura korygująca do kilku faktur oraz w jaki sposób należy ująć ją w KPiR. Dowiedz się więcej na ten temat, czytając nasz artykuł!
29 grudnia 2021
Lista stawek ryczałtu - najważniejsze informacje
Do uproszczonych form opodatkowania należy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się na zasadach ryczałtu ewidencjowanego oraz jakie stawki należy stosować? Lista stawek ryczałtu dostępna w artykule, przeczytaj i dowiedz się więcej!
17 stycznia 2022
Pre-współczynnik w VAT - kiedy należy go stosować
Weszły w życie nowe przepisy, które ustalają pre-współczynik w VAT przy odliczaniu wydatków o charakterze mieszanym. Kiedy dokładnie stosuje się pre-współczynnik w VAT i na jakich zasadach należy go ustalać? Dowiedz się więcej na ten temat!
6 września 2021
Zmiany w fakturowaniu część II - co nowego?
W 2014 roku nastąpiły znaczące zmiany w fakturowaniu. Obecnie faktury zawierają nowe wyrażenia, które w określonych sytuacjach są obowiązkowe. Przeczytaj drugą część naszego cyklu i dowiedz się, jak powinna wyglądać faktura!
5 czerwca 2017
Wydatki na polisę i pakiety medyczne w kosztach przedsiębiorcy
Czy wydatki na polisę lub pakiety medyczne dla pracowników mogą zostać zaliczone do kosztów firmowych? Czy generuje to przychód po stronie pracownika? A może stanowi koszt podatkowy dla pracodawcy? Dowiedz się więcej na ten temat czytając nasz artykuł!
27 września 2021
Co grozi za opóźnienie w dokonaniu przeglądu kasy rejestrującej?
Kasa fiskalna staje się coraz bardziej powszechna. Przedsiębiorcy ewidencjonujący sprzedaż za pomocą kasy rejestrującej powinni pamiętać o obowiązku prowadzenia przeglądów technicznych. Co grozi za opóźnienie w dokonaniu przeglądu kasy rejestrującej?
19 września 2016
Zakup na raty a ujęcie w KPiR - musisz to wiedzieć!
Planujesz dokonać zakupu w systemie ratalnym? Sprawdź, w jaki sposób zakup na raty należy ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz czy odsetki przy spłacanych ratach będą kosztem uzyskania przychodów ? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
14 lipca 2017
Podatek od wygranej lub darmowego prezentu - kiedy należy zapłacić
Przychód z wygranej w konkursie lub otrzymanie darmowego prezentu należy opodatkować. Jednak nie zawsze jest to konieczne. Przeczytaj, od jakiej kwoty trzeba zapłacić podatek od wygranej i dowiedz się, na kim spoczywa obowiązek jego uregulowania.
17 lipca 2020
Zaliczka na eksport towarów a zaliczka na WDT na gruncie ustawy o VAT
Zaliczka na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów a zaliczka na eksport towarów. W obu tych przypadkach dla celów poprawnego rozliczenia obowiązują inne przepisy podatkowe. Przeczytaj czym się różnią i ustal kiedy powstanie obowiązek podatkowy?
8 lutego 2022
Sposoby akceptacji faktur elektronicznych
Korzystanie z faktur elektronicznych jest dużo wygodniejsze i prostsze od wystawiania faktur papierowych. Jakie są sposoby akceptacji faktur elektronicznych? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.
12 grudnia 2017