Serwis Podatkowy
Kiedy próbki przekazywane kontrahentom mogą być kosztem firmowym
Kwestia próbki handlowej jest postrzegana odmiennie, w zależności od tego, z jakim rodzajem podatku mamy do czynienia. Dlatego też obdarowując kontrahenta warto wiedzieć jakie obowiązki, czy też przywileje generują próbki przekazywane kontrahentom.
18 stycznia 2022
Utrata prawa do metody kasowej VAT w 2015 r.
Metoda kasowa VAT wiąże się ze szczególnym momentem powstawania obowiązku podatkowego i przeznaczona jest wyłącznie dla małych podatników. Sprawdź, ile wynosi limit obrotów w 2015 roku i jakie konsekwencje rodzi utrata prawa do metody kasowej!
8 listopada 2016
Eksport pośredni i bezpośredni - czym się różnią?
Eksport towarów to dostawa dóbr wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju na terytorium państwa trzeciego. Dowiedz się, jakie są różnice pomiędzy eksportem pośrednim a bezpośrednim i kiedy możesz skorzystać ze stawki 0% VAT!
12 marca 2022
Przechowywanie faktur elektronicznych
Wystawianie faktur jest obowiązkiem każdego podatnika podatku VAT. Zobacz jak powinno odbywać się przechowywanie faktur elektronicznych. Jakie korzyści płyną ze stosowania e-faktur? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
22 października 2018
Faktura wystawiona przez fikcyjnego dostawcę
Faktura wystawiona przez fikcyjnego dostawcę? Faktura jest najważniejszym dowodem księgowym, wykorzystywanym w obrocie gospodarczym. Coraz częściej mamy jednak do czynienia z fakturami fikcyjnymi. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o fikcyjnej fakturze!
13 września 2018
Faktura małego podatnika na metodzie kasowej
Rozliczanie faktur metodą kasową zarezerwowane jest dla przedsiębiorców, którzy zaliczają się do grupy małych podatników. Dowiedz się, na czym polega metoda kasowa rozliczeń i co powinna zawierać faktura małego podatnika!
3 kwietnia 2017
Podatek od wartości dodanej
Podatek od wartości dodanej jest podatkiem konsumpcyjnym obowiązującym na terytorium Unii Europejskiej. Sprawdź, jak ustawa o VAT definiuje podatek od wartości dodanej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
2 września 2021
Mały podatnik
Kim jest mały podatnik? Zarówno ustawa o VAT jak i ustawa o PIT definiują pojęcie małego podatnika. Czym różnią się te dwie definicje i jakie są limity by utrzymać status małego podatnika? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
3 kwietnia 2017
Materiały reklamowe a VAT - jak rozliczyć?
Przedsiębiorcy często przekazują swoim klientom materiały reklamowe w postaci ulotek, folderów czy katalogów, które mają zachęcić potencjalnych kontrahentów do zakupu. Dowiedz się, czy materiały reklamowe powinny być opodatkowane VAT!
6 grudnia 2019
Państwo członkowskie
Zgodnie z art. 2 pkt 2 ustawy o VAT przez państwo członkowskie należy rozumieć państwo będące członkiem Unii Europejskiej. Zobacz aktualną listę krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej.
5 czerwca 2022
Odliczenie VAT od paliwa
Do 30 czerwca 2015 r. niemożliwe jest odliczenie VAT od paliwa dla samochodów, które są wykorzystywane również do innych celów, niż działalność gospodarcza. Sytuacja ta ulegnie zmianie 1 lipca 2015 r. Dowiedz się więcej, czytając nasz artykuł!
30 maja 2017
Kiedy nie odliczysz VAT z faktury kosztowej
Co do zasady dokumentem pozwalającym na dokonanie odliczeń podatku VAT jest faktura. Czy wiesz kiedy masz prawo do odliczenia VAT z faktury kosztowej, a kiedy nie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
22 maja 2019
Jak uniknąć kary za wykroczenie skarbowe?
Podczas prowadzenia działalności gospodarczej nietrudno popełnić wykroczenie skarbowe bądź przestępstwo skarbowe, jednak nie zawsze musi się to wiązać z karą. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat instytucji czynnego żalu.
15 czerwca 2020
Stawka VAT dla taksówkarzy - formy opodatkowania VAT
Podmioty zajmujące się świadczeniem usług taksówek mają do wyboru dwie formy opodatkowania podatkiem VAT. Obowiązująca stawka VAT dla taksówkarzy wynosi 8% lub 4%. Czy wiesz, kiedy warto stosować obniżoną stawkę VAT? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!
8 grudnia 2021
Sprzedaż telefonów komórkowych w procedurze odwrotnego obciążenia VAT
Zmiany prawa wprowadzane przez Polski rząd zapowiadają między innymi sprzedaż telefonów komórkowych w procedurze odwrotnego obciążenia. Jaki jest cel tych zmian oraz jakie przyniesie to efekty? Dowiedz się czytając nasz artykuł.
3 kwietnia 2017