Serwis Podatkowy
Uproszczenie zasad poboru podatku w przypadku tzw. cashback w ujęciu ustawy o PIT i CIT
Nowelizacje ustawy o PIT i CIT mają na celu doprecyzowanie przepisów oraz wyeliminowanie niejasności w zakresie. Jedną ze zmian jest zasada poboru podatku w odniesieniu do Cashback, które podlega pod 19% podatek i będzie pobieramy przez bank. Przeczytaj!
3 kwietnia 2017
Odroczenie opodatkowania dochodu w ujęciu ustawy o PIT i CIT
Wraz z planowanymi zmianami w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz prawnych zamierza się wprowadzić odroczenie opodatkowania dochodu z tytułu wprowadzenia do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego. Dowiedz się więcej czytając artykuł!
3 kwietnia 2017
Brak zwolnienia od podatku wypłat dywidend i pożyczek partycypacyjnych
Nowelizacja ustawy o PIT i CIT w 2014 roku wprowadza brak zwolnienia od podatku wypłat dywidend i pożyczek partycypacyjnych, które ma na celu zwalczanie szkodliwej konkurencji czy unikanie opodatkowania. Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł.
3 kwietnia 2017
Ustalenie wartości przychodów i kosztów świadczeń w naturze w ujęciu ustawy o PIT i CIT
Ustalenie wartości przychodów i kosztów świadczeń w naturze zostało zmienione wraz z nowelizacją ustawy o PIT i CIT. Zasady te obowiązują od stycznia 2015 roku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
3 kwietnia 2017
Zbiorcza faktura korygująca
Kiedy może być wystawiona zbiorcza faktura korygująca? Czy każdy może ją wystawić? Jakie warunki musi spełniać zbiorcza faktura korygująca, aby zostać uznaną za poprawną? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł.
5 marca 2017
Faktura może zostać wystawiona przez każdego
Każdy podatnik ma prawo a wręcz obowiązek dokumentowania transakcji sprzedaży. Wraz z nowelizacją norm prawnych faktura może być wystawiana przez wszystkich podatników. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
28 czerwca 2021
Zbycie majątku firmowego w ujęciu ustawy o PIT i CIT
Rząd pracuje nad kolejnymi nowelizacjami ustaw podatkowych. Zmiany mają obejmować również zbycie majątku firmowego. Na jakie zmiany powinni przygotować się podatnicy? Chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł!
12 stycznia 2017
Odsetki od lokat firmowych w ujęciu ustawy o PIT i CIT (cz. 9)
Nowelizacja ustaw o PIT i CIT mająca wejść w życie od początku 2015 roku ujednolica przepisy wpływające na odsetki od lokat firmowych oraz sposoby ich rozliczania. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
3 kwietnia 2020
Premia pieniężna i rabat a podatek dochodowy
Jakie skutki dla podatku dochodowego rodzi premia pieniężna? Jak ją rozliczyć? Czy potrzebna jest faktura korygująca? A co z rabatem? Jakie skutki dla podatku dochodowego rodzi rabat? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
8 lutego 2021
Usługi budowlane na rzecz osób fizycznych a obowiązek podatkowy
Wraz z początkiem 2014 w życie weszło wiele zmian w zakresie podatku VAT. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku podmiotów świadczących usługi budowlane na rzecz osób fizycznych? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
5 kwietnia 2017
Ewidencja przychodów ze sprzedaży przy zwolnieniu z VAT
Podmioty zwolnione z VAT nie prowadzą rejestrów zakupu ani sprzedaży VAT. Przez podmioty takie prowadzona jest ewidencja przychodów ze sprzedaży. Jak należy prowadzić taką ewidencję? Dowiedz się, czytając nasz artykuł.
18 lutego 2021
Faktury uproszczone - jakie powinny zawierać dane
Jakie zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy o VAT? Kiedy możliwe jest wystawienie faktury uproszczonej i jakie dane muszą się na niej znajdować? Kto może wystawiać faktury uproszczone? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
28 marca 2018
Sprzedaż samochodu osobowego a podatek VAT
Sprzedaż samochodu osobowego wywołuje wiele wątpliwości odnośnie możliwości odliczenia podatku VAT. W roku 2014 wprowadzono wiele zmian regulujących obrót samochodami. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
16 listopada 2019
Biegli sądowi a VAT
Usługi świadczone przez biegłych sądowych wiążą się z powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie podatku VAT. Jakie usługi biegli sądowi mogą świadczyć na rzecz podmiotów innych niż sądy? Dowiedz się czytając nasz artykuł!
24 maja 2020
Zmiana metody amortyzacji
Kiedy może nastąpić zmiana metody amortyzacji oraz jak wpłynie to na wielkość odpisów amortyzacyjnych? Kiedy w przypadku amortyzacji degresywnej konieczna jest zmiana metody amortyzacji? Dowiedz się czytając nasz artykuł!
3 stycznia 2018