Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawo gospodarcze

Konstytucja biznesu, czyli nowe prawo dla przedsiębiorców

Konstytucja biznesu, czyli nowe prawo dla przedsiębiorców, znosi całkowicie dotychczas obowiązującą ustawą o swobodzie działalności gospodarczej. Konstytucja dla przedsiębiorców to wiele nowych przepisów, z założenia przyjaźniejszych dla prowadzenia firm.

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Analiza umów - na co zwrócić uwagę?

Analiza umów w obrocie gospodarczym występuje codziennie. Wystarczy, aby strony porozumiały się co do istotnych elementów umowy, by ta została zawarta. Dowiedz się, na co należy zwracać uwagę podczas sporządzania umów, jak i ich podpisywania.

17 stycznia 2022

Prawa konsumenta

Ochrona praw konsumenta a obowiązki przedsiębiorcy

Umowy konsumenckie to umowy, w których po jednej stronie występuje przedsiębiorca, a po drugiej konsument. Przedsiębiorcę z uwagi na swoją silniejszą pozycję będzie obowiązywać ochrona praw konsumenta. Sprawdź, jakie obowiązki ma przedsiębiorca.

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Jakie są obowiązki przedsiębiorcy świadczącego usługi drogą elektroniczną?

Ze statusem usługodawcy wiąże się wiele obowiązków, głównie o charakterze informacyjnym, których naruszenie może skutkować karą grzywny. Przeczytaj jakie są obowiązki przedsiębiorcy świadczącego usługi drogą elektroniczną i nie daj się zaskoczyć prawu!

13 czerwca 2019

Prawo spółek

Przekształcenie spółki kapitałowej w osobową – podatek PCC

Przedsiębiorcy mają możliwość zmiany formy prowadzonej działalności. Jednak przed zmianą należy zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat zmiany rodzaju spółki - czy przekształcenie spółki kapitałowej w osobowe podlega podatkowi PCC?

13 czerwca 2019

Prawo gospodarcze

Kontrola podatkowa w firmie – jak się do niej przygotować?

Kontrola podatkowa w firmie kojarzy się zazwyczaj z gorączkową weryfikacją dokumentów. Jak najlepiej przygotować się do kontroli fiskusa? Jakie uprawnienia mają kontrolujący, czy mogą wszcząć kontrolę bez zapowiedzi?

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Nieuczciwe praktyki rynkowe - kiedy do nich dochodzi?

Wolna konkurencja to mechanizm gospodarczy i jest podstawowym dobrem chronionym przez m.in. przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Sprawdź, jakie występują nieuczciwe praktyki rynkowe stosowane przez przedsiębiorców w codziennym życiu.

17 stycznia 2022

Prawa autorskie

Naruszenie praw autorskich a odszkodowanie

Prawo autorskie to ochrona dóbr niematerialnych-intelektualnych będących wynikiem czyjejś twórczości. Sprawdź, jakie interesy majątkowe wynikają z więzi autora z utworem i z czym wiąże się odszkodowanie za naruszenie praw autorskich.

9 lutego 2022

Prawo gospodarcze

Roszczenia zwrotne sprzedawcy do producenta

Towar okazał się wadliwy nie z winy sprzedawcy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się co to są roszczenia zwrotne oraz jakie przepisy je regulują. Kiedy sprzedawca może wystąpić do producenta, jak i do poprzednich sprzedawców z racji niezgodności towaru z umow

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Nowa instytucja - Rzecznik Praw Przedsiębiorców

Konstytucja biznesu wprowadza nową instytucję - Rzecznika Praw Przedsiębiorców. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców ma za zadanie stać na straży poszanowania praw przedsiębiorców przez organy publiczne. Jakie kompetencje ma Rzecznik Przedsiębiorców

19 czerwca 2019

Prawo gospodarcze

Sposoby na przechowywanie dokumentacji firmowej

Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest przechowywanie dokumentacji firmowej w oryginalnej formie przez ustawowo określony termin. Istotne jest, aby znajdowała się w siedzibie firmy bądź jej oddziale.

27 listopada 2020

Prawa konsumenta

Gwarancja door-to-distributor, czyli reklamacja bez wychodzenia z domu

Gwarancja door-to-distributor jest jednym z rodzajów gwarancji wystawianej przez producenta. Reklamację wadliwego towaru można zgłosić bez wychodzenia z domu, a koszty transportu ponosi producent. Jakie prawa ma kupujący w gwarancji door-to-distributor!

10 sierpnia 2019

Prawa autorskie

Znak słowny czy znak słowno-graficzny? Ochrona znaku towarowego

Nazwa przedsiębiorstwa odróżnia je od innych firm na rynku. Osiągnięty prestiż firmy wyraża się w popularności marki. Należy zatem zadbać, aby konkurencja nie korzystała z naszej nazwy z wypracowaną renomą. Sprawdź, czym jest ochrona znaku towarowego!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Firma jednoosobowa czy spółka z o.o. - co się bardziej opłaca?

Co jest lepsze: firma jednoosobowa czy spółka? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi - dla niektórych lepsza może być firma jednoosobowa, a dla innych - spółka. Jakie są różnice między firmą jednoosobową a spółką?

26 stycznia 2022

Prawo spółek

Wniesienie prawa własności nieruchomości do spółki jawnej

Wniesienie prawa własności nieruchomości do spółki jawnej jest problematyczne ze względu na formę umowy spółki. Ponieważ przepisy na tym gruncie były różnie interpretowane, stanowisko w tej kwestii zajął Sąd Najwyższy. Dowiedz się więcej!

17 stycznia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów