Serwis Prawny
Utwory osierocone - co to jest i czy można z nich korzystać?
Utwory osierocone nie są pojęciem znanym powszechnie, jednak spotykamy się z nimi częściej, niż myślimy. Co dokładnie oznacza to określenie? Czy z utworów osieroconych można korzystać w działalności przedsiębiorstwa? Odpowiadamy na te i inne pytania!
3 kwietnia 2020
Odszkodowanie za popełnione błędy medyczne
Odszkodowanie za błędy medyczne należy się pacjentowi lub osobie uprawnionej w przypadku doznania krzywdy za nieprawidłowości, jakie wystąpiły podczas procesu leczenia w szpitalu. Sprawdź, czym są błędy medyczne oraz jak dochodzić swoich praw!
31 stycznia 2018
Złożona oferta a moment zawarcia umowy - co należy o tym wiedzieć
Czy złożenie oferty to jednocześnie moment zawarcia umowy? Kogo obowiązuje złożona oferta? W jaki sposób należy zgłaszać uwagi do oferty i kiedy można ją odwołać? Przeczytaj nasz artykuł, poznaj odpowiedzi na te pytania i dowiedz się więcej!
17 stycznia 2022
Przygotowywanie i zawieranie umów - co należy wiedzieć?
Jakie czynności składają się na przygotowywanie i zawieranie umów? W jakim celu zawierane są umowy przedwstępne? Czy konieczne jest zawarcie umowy ramowej? Przeczytaj nasz artykuł i zobacz, kiedy dochodzi do zawarcia umowy głównej!
9 listopada 2021
Wierzytelność - czy istnieje możliwość jej sprzedaży?
Ogólne zasady mówią, że można sprzedać każdą wierzytelność. Przekonaj się jakie wierzytelności wyłączone są z obrotu prawnego i tym samym nie mogą zostać sprzedane. Dowiedz się, czym są wierzytelności niezbywalne!
17 stycznia 2022
Regulamin sklepu internetowego - na co zwracać uwagę?
Regulamin sklepu internetowego to dokument, który musi stworzyć każdy, kto prowadzi tego typu przedsiębiorstwo. Co powinno się w nim znaleźć? Jak go jasno i czytelnie napisać? Jakie ustawy regulują jego treść? Dowiedz się, czytając nasz artykuł!
17 stycznia 2022
Umowa przez SMS - czy jej zawarcie jest możliwe?
Przepisy dotyczące zawierania umów przez telefon zostały znacznie zaostrzone. Od 25 grudnia 2014 r. nie jest możliwe zawarcie umowy w trakcie rozmowy telefonicznej, ponieważ wymagana jest forma trwałego nośnika. Sprawdź, czy umowa przez SMS jest możliwa!
17 stycznia 2022
Oferta handlowa - czym jest i z czego powinna się składać?
Wydawałoby się, że każdy przedsiębiorca wie, jak powinna wyglądać oferta handlowa, jakie musi zawierać elementy i jakie wywołuje skutki prawne. Nie zawsze jest to jednak takie oczywiste. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak poprawnie skonstruować ofertę!
26 kwietnia 2021
Prawo kontroli wspólnika w spółce z o.o.
Co do zasady, prawo kontroli wspólnika w spółce z o.o. jest nieograniczone. Jednak wspólnicy powinni pamiętać, że nie należy go nadużywać. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co w przypadku nadużycia prawa przez wspólnika.
17 stycznia 2022
W jaki sposób następuje wygaśnięcie zobowiązania?
Wygaśnięcie zobowiązania i powstanie w efekcie zupełnie nowego to sytuacja, która często powtarza się w obrocie gospodarczym. Jakie są metody spełnienia roszczenia wierzyciela? Podpowiadamy! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się na ten temat więcej!
17 stycznia 2022
Zgoda osoby trzeciej - jak wpływa na ważność umowy?
W niektórych przypadkach do podpisania umowy konieczna jest zgoda osoby trzeciej. Zgoda ta może wynikać bezpośrednio z prawa lub też z uzgodnień stron. Sprawdź, jak na ważność umowy wpływa udzielanie takiej zgody! Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!
6 października 2020
Wniosek o wyjawienie majątku dłużnika
Gdzie należy złożyć wniosek o wyjawienie majątku dłużnika? Kiedy można złożyć taki wniosek do sądu? Z czego powinien składać się prawidłowo sformułowany wniosek o wyjawienie majątku? Dowiedz się tego, czytając nasz artykuł!
17 stycznia 2022
Kiedy czynny żal uchroni przed karą?
Każdy przedsiębiorca ma wobec urzędu skarbowego pewne zobowiązania. Najczęściej nie są one skomplikowane. Kiedy czynny żal uchroni podatnika przed karą? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat! Odpowiedź znajdziesz w artykule!
17 stycznia 2022
Komornik ma prawo zająć rzeczy nienależące do dłużnika - sprawdź kiedy
Choć może to wydawać się nielegalne, komornik ma prawo zająć rzeczy nienależące do dłużnika. Wystarczy, że dana rzecz znajduje się w posiadaniu dłużnika lub komornik uzna, że dłużnik dysponuje daną rzeczą. Jak zachować się w takiej sytuacji?
6 maja 2022
Mediacja i arbitraż - formy rozwiązywania konfliktów w biznesie
Nierzadko stosunki wśród przedsiębiorców są burzliwe. Nie chcesz rozstrzygać biznesowych konfliktów przed sądem? Zobacz, w jaki sposób można rozwiązać zaistniały spór. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym jest mediacja, a czym arbitraż!
19 stycznia 2022