Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawo spółek

Spółka cywilna - cechy charakterystyczne

Spółka cywilna to najprostszą ze spółek tworzona dla osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Podlega przepisom kodeksu cywilnego a nie kodeksu spółek handlowych jak pozostałe spółki. Sprawdź, jak ją założyć i jak czerpać z niej korzyści!

14 marca 2022

Prawo gospodarcze

Rodzaje licencji - odmienne uprawnienia do korzystania z utworu

Licencja jest umową uprawniającą do korzystania z cudzej twórczości. Wyróżniamy licencje wyłączne, niewyłączne, sublicencje, licencje otwarte. Poszczególne rodzaje licencji wyróżniają się odmiennymi swobodami w korzystaniu z utworu. Sprawdź różnice!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Nota korygująca - dokument prostujący błędy, wystawiany przez nabywcę

Otrzymywane przez przedsiębiorców faktury, często zawierają sporo błędów. Najczęściej spotykanymi są: nieprawidłowe adresy, numery NIP lub REGON, literówki w nazwie firmy. Czym jest nota korygująca? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

12 kwietnia 2022

Prawo spółek

Przekształcenie spółki z o. o. w spółkę komandytową

Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową może polegać na całkowitej transformacji spółki przekształcanej w przekształconą, a także na włączeniu spółki z o.o. w strukturę spółki komandytowej. Dowiedz się więcej o skutkach przekształcenia!

16 lutego 2022

Prawa autorskie

Domena publiczna - nieograniczony dostęp do twórczości w sieci

Domena publiczna jest twórczością, do której nikt nie posiada autorskich praw majątkowych. Z tego zbioru utworów mogą swobodnie korzystać wszyscy po spełnieniu kilku warunków. Kiedy dzieło należy do domeny publicznej? Sprawdź!

3 listopada 2017

Windykacja

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej i jej konsekwencje

Konsekwencje upadłości konsumenckiej są dotkliwe dla upadłego, który choć pozbywa się swoich długów, traci także cały zgromadzony dotąd majątek. Dowiedz się więcej, jakie następstwa przynosi ogłoszenie upadłości konsumenckiej!

4 maja 2022

Prawo spółek

Zmiana umowy spółki przez internet - przy pomocy wzorca

Zmiana umowy spółki może być dokonana nie tylko w formie pisemnej, ale i przez internet. Taką możliwość przyznaje znowelizowany kodeks spółek handlowych. Przez internet można zmienić umowy spółki jawnej, komandytowej, z ograniczoną odpowiedzialnością.

23 maja 2019

Prawo gospodarcze

Zajęcie pojazdu dłużnika - w jaki sposób się odbywa?

W trakcie przeprowadzania czynności egzekucyjnych komornik może zająć także ruchomości, będące własności dłużnika. Czy przepisy te odnoszą się także do takich działań, jak zajęcie pojazdu dłużnika? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

9 października 2017

Prawo gospodarcze

Czy spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego podlega egzekucji?

Egzekucji podlegają rozmaite przedmioty i niektóre prawa - wśród nich spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. Jak przeprowadzić egzekucję w takiej sytuacji? Przeczytaj nasze opracowanie i dowiedz się na ten temat więcej!

17 stycznia 2022

Prawo spółek

Koszty przy zakładaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Koszty przy zakładaniu spółki zależą od wielu czynników. Przeczytaj nasz rzeczowy artykuł i dowiedz się, jak wysokie koszty musi ponieść przedsiębiorca, który zdecydował się na prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością!

22 marca 2022

Prawo gospodarcze

Czy dysponując tylko fakturą sąd może wydać nakaz zapłaty?

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym wydaje się tylko w ściśle określonych warunkach. Do jakiego sądu należy złożyć wniosek o rozpatrzenie sprawy? Czy wystarczy posiadać jedynie fakturę aby uzyskać nakaz zapłaty? Sprawdź to w naszym artykule!

19 czerwca 2019

Prawo gospodarcze

Rozwiązanie spółki z o.o. - przyczyny i sposoby

Rozwiązanie spółki z o.o. może nastąpić mocą uchwały wspólników lub na mocy orzeczenia sądu. Konieczne dla jej rozwiązania jest otwarcie likwidacji spółki. Spółka zachowuje na ten czas osobowość prawną. Sprawdź w jaki sposób rozwiązać spółkę z o.o.

9 października 2019

Prawo gospodarcze

Sprzeczność uchwały wspólników z umową spółki

Sprzeczność uchwały wspólników z umową spółki z o.o. jest powództwem pozwalającym wyeliminowywać wadliwą uchwałę, jednak sama sprzeczność z umową spółki nie jest wystarczającym dla tego powodem - muszą wystąpić dodatkowe przesłanki. Przeczytaj i sprawdź!

28 listopada 2019

Prawo gospodarcze

Akty prawne w postępowaniu cywilnym

Do aktów prawnych o charakterze powszechnie obowiązującym zaliczamy ratyfikowane umowy międzynarodowe, rozporządzenia, dyrektywy i ustawy. Sprawdź czym są akty prawne i jakie mają znaczenie dla działalności przedsiębiorstwa.

13 marca 2022

Prawo gospodarcze

Kontrola organu antymonopolowego - czego się spodziewać?

Urząd ochrony konkurencji i konsumentów ma obowiązek sprawowania pieczy nad prawidłowym funkcjonowaniem konkurencji. Jedną z czynności, jakie może wykonywać UOKIK w podejrzanym przedsiębiorstwie, jest kontrola organu antymonopolowego.

22 stycznia 2020

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów