Serwis Prawny
Umowa spółki cichej a podatek od czynności cywilnoprawnych
Umowa spółki cichej zapewnia anonimowość podmiotów. Aktualnie nieuregulowana w Kodeksie cywilnym niegdyś była jedną z wyrażonych wprost form działalności gospodarczej. Jak dzisiaj wygląda spółka cicha i czy podlega opodatkowaniu? Sprawdź!
17 stycznia 2022
Spółka cywilna ma swoje plusy i minusy
Spółkę cywilną mogą założyć minimum dwie osoby. Spółka cywilna uważana jest za najprostszy i najtańszy sposób prowadzenia wspólnej działalności gospodarczej. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj wady i zalety spółki cywilnej!
13 marca 2022
Na jaki adres kierować wezwanie do zapłaty?
Sprawdź, jaki adres powinien widnieć na wezwaniu do zapłaty.
17 stycznia 2022
Odpowiedzialność za naruszenie prawa autorskiego w Internecie
Internet jest wręcz nierozerwalną częścią życia dużej liczby osób. Nie zawsze jednak można swobodnie korzystać z oferowanych przez niego dóbr. Dowiedz się, kto ponosi odpowiedzialność za naruszenie prawa autorskiego w internecie!
17 stycznia 2022
Straciłeś dokumenty księgowe przed końcem okresu przechowywania? Sprawdź, co zrobić!
Nie da się przewidzieć i zapobiec wszystkim zdarzeniom losowym – jak pożar czy powódź – które mogą doprowadzić do nieodwracalnej utraty dokumentacji księgowej. Co robić w takiej sytuacji?
17 stycznia 2022
Licencja na fonty - legalne wykorzystywanie krojów pisma z internetu
Licencja na fonty to umowa, która określa warunki korzystania z wytworzonego przez autora dzieła. Sprawdź, na co pozwala autor pobranego z sieci fontu, czyli czcionki. Czy każdą czcionkę możesz wykorzystać jako przedsiębiorca do celów komercyjnych?
17 stycznia 2022
Strona postępowania administracyjnego - kto może nią zostać?
Kodeks postępowania administracyjnego jasno wskazuje, kto może występować jako strona postępowania administracyjnego. Wpływ na to ma wiele czynników, dzięki którym można ocenić prawa i obowiązki takiej osoby. Przeczytaj jakie to czynniki.
10 stycznia 2022
Środki zaskarżenia, czyli jak się bronić od niesłusznych orzeczeń?
Środki zaskarżenia to inaczej środki prawne przysługujące stronie niezgadzającej się z orzeczeniem, która zapadła w jego sprawie. Przysługują obu stronom, choć nie zawsze te same. Sprawdź, czy i kiedy powinieneś złożyć sprzeciw, czy apelację.
17 stycznia 2022
Sprzeciw od wyroku zaocznego - najważniejsze informacje
Wyrok zaoczny ma rygor natychmiastowej wykonalności. Sprawdź, jak skutecznie złożyć sprzeciw od wyroku zaocznego, aby móc odwołać się od wyroku. Dowiedź się również, w jakim terminie należy go złożyć i jak obliczyć opłatę za pismo.
25 kwietnia 2022
Likwidacja spółki jawnej a przekazanie majątku wspólnikom
W momencie zakończenia działalności spółki jawnej, co do zasady pozostaje majątek spółki, który podlega rozdysponowaniu pomiędzy poszczególnych wspólników. Likwidacja spółki jawnej wiąże się więc z przekazaniem majątku wspólnikom.
24 marca 2022
Darowizna przedsiębiorstwa na rzecz członka rodziny
Darowizna przedsiębiorstwa na rzecz rodziny może być korzystna podatkowo. Jakie obowiązki mają darczyńca i obdarowany? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, z czym wiąże się przekazanie firmy i jakich formalności należy dopełnić.
8 lutego 2022
Nazwa oddziału spółki - jakie powinno być poprawne brzmienie?
Firmą osoby prawnej jest jej nazwa, firmą osoby fizycznej jest przynajmniej jej imię i nazwisko. Czy nazwa oddziału spółki może być dowolnie ustalona przez samego przedsiębiorcę? Czy są jakieś przepisy, które regulują tę kwestię? Sprawdź
13 czerwca 2019
Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej
Zgodnie z przepisami, wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej nie pozostaje bez echa w dokumentacji podatkowej. Jakich zatem obowiązków należy dopełnić w sytuacji gdy wspólnik występuje ze spółki cywilnej? Czy takie zdarzenie ma wpływ tylko na podatki?
15 grudnia 2021
Pismo uzupełniające braki formalne - kiedy należy złożyć do sądu?
Spełnienie wszystkich wymogów formalnych, jakie musi spełniać pismo, czasami bywa trudne. Dlatego, aby sprawa mogła zostać rozpatrzona, sąd wzywa do uzupełnienia braków formalnych. Sprawdź co powinno zawierać pismo uzupełniające braki formalne.
27 marca 2022
Rada nadzorcza w spółce komandytowo-akcyjnej
Rada nadzorcza w spółce komandytowo-akcyjnej jest organem kontrolnym powoływanym przez wspólników fakultatywnie, a w pewnych okolicznościach funkcjonowanie rady jest obowiązkowe. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie są zasady wskazywane przez ksh.
17 stycznia 2022