Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawo gospodarcze

Zasiedzenie nieruchomości a wymogi formalne

Panuje przekonanie, że nieruchomość, którą ktoś inny użytkuje przez co najmniej 20 lat, może być legalnie przejęta przez tą osobę poprzez tzw. zasiedzenie. Kiedy ma miejsce zasiedzenie nieruchomości oraz jak złożyć wniosek o zasiedzenie? Sprawdź!

21 kwietnia 2023

Prawo spółek

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - poznaj jej zalety i wady!

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Ta forma prawna posiada wiele zalet i wad. Sprawdź, czy prowadzenie działalności w formie spółki z o.o. jest dla Ciebie!

21 kwietnia 2023

Prawo spółek

Posiedzenie i głosowanie online w spółkach prawa handlowego

Posiedzenie i głosowanie dokonywane przez zarząd, radę nadzorczą, a także wspólników spółki prawa handlowego jest niezbędne do jej właściwego funkcjonowania. Pandemia COVID-19 spowodowała wdrożenie przepisów umożliwiających zwoływanie zgromadzeń online.

20 kwietnia 2023

Prawo gospodarcze

Weryfikacja kontrahenta - jak i gdzie jej dokonać?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą stale chcą rozszerzać swój rynek zbytu poprzez pozyskiwanie nowych kontrahentów. Czy wiesz, jak wygląda prawidłowa weryfikacja kontrahenta? Sprawdź, dlaczego jej dokonywać i gdzie należy to robić!

20 kwietnia 2023

Prawo spółek

Uchwały wspólników w Kodeksie spółek handlowych

Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych uchwały wspólników mogą być skierowane w stronę konkretnego wspólnika. W takiej sytuacji należy zweryfikować czy wspólnik, w stronę którego skierowana jest uchwała, może wziąć udział w głosowaniu i oddać ważny głos!

19 kwietnia 2023

Prawo spółek

Spółka jawna - jakie posiada wady i zalety?

Instytucja spółki jawnej regulowana jest Kodeksem spółek handlowych. Spółka jawna to spółka osobowa, która posiada liczne zalety, jak i wady. W niektórych przypadkach może okazać się jednak atrakcyjną formą prowadzenia działalności gospodarczej.

19 kwietnia 2023

Prawo gospodarcze

Termin przedawnienia w Kodeksie karnym skarbowym

Przedawnienie roszczeń zamyka możliwość ich przymusowego dochodzenia. Właściwie ustalony termin przedawnienia ma kluczowe znaczenie zarówno dla dłużników jak i wierzycieli, który zależy między innymi od rodzaju popełnionego czynu zabronionego.

18 kwietnia 2023

Prawo gospodarcze

Fundacja rodzinna – czym jest i w czym pomaga?

Fundacja to podmiot działający w obrocie prawno-gospodarczym, który funkcjonuje na specjalnych zasadach. Czy fundacja rodzinna może prowadzić własną działalność gospodarczą, zatrudniać pracowników oraz osiągać bieżące dochody? Jak ją założyć? Wyjaśniamy!

18 kwietnia 2023

Prawo gospodarcze

Zajęcie pasa drogowego ponad okres wskazany w zezwoleniu

Aby było możliwe zajęcie pasa drogowego wykonując prace budowlane na drodze, wymagane jest zezwolenie. Co w sytuacji, gdy zajęcie pasa obejmuje dłuższy okres, niż wskazany w uzyskanym zezwoleniu? Czy organ ma prawo nałożyć karę administracyjną? Sprawdź!

18 kwietnia 2023

Prawo spółek

Wykreślenie spółki z rejestru - jak przebiega procedura?

Spółki prawa handlowego podlegają rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wykreślenie spółki z rejestru także wymaga wpisu w KRS. Czy wiesz, jak wygląda i kiedy ma miejsce wykreślenie spółki z KRS? Wyjaśniamy krok po kroku, jak dokonać wykreślenia!

17 kwietnia 2023

Windykacja

Potrącenia wierzytelności - czy można w umowie zmodyfikować zasady potrąceń?

Potrącenia wierzytelności to procedura w ramach prawa cywilnego, która umożliwia wzajemne umorzenie zobowiązań między dwiema stronami, pod warunkiem że istnieją wzajemne wierzytelności. Czy strony mają możliwość modyfikacji zawartych potrąceń w umowie?

17 kwietnia 2023

Prawo gospodarcze

Wniosek dowodowy w postępowaniu cywilnym

Odpowiednio przygotowany wniosek dowodowy w postępowaniu może zwiększyć szansę na wygraną przed Sądem. Jakie mogą być dowody w sprawie? Jak właściwie sformułować dowody w postępowaniu cywilnym? Co zrobić w przypadku pominięcia dowodu? Sprawdź!

14 kwietnia 2023

Prawo gospodarcze

Czym różni się dobrowolne poddanie się odpowiedzialności a czynny żal?

Popełnienie czynów zabronionych w rozumieniu Kodeksu karnego skarbowego może wiązać się z koniecznością złożenia czynnego żalu bądź złożenia wniosku o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Sprawdź, jakie są różnice oraz jak wygląda taki wniosek!

14 kwietnia 2023

Prawo gospodarcze

Obsługa prawna firmy - na czym polega i kiedy jest konieczna?

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą powinni posiadać znajomość odpowiednich przepisów prawnych oraz zasad poprawnej księgowości. Mogą oni skorzystać z pomocy zewnętrznego podmiotu. W artykule wyjaśniamy, na czym polega obsługa prawna firmy!

14 kwietnia 2023

Windykacja

Wniosek o wyjawienie majątku dłużnika – dane formalne

Możliwość skorzystania z instytucji wniosku o wyjawienie majątku dłużnika wskazane zostało w Kodeksie postępowania cywilnego. Kiedy zatem składa się wniosek o wyjawienie majątku dłużnika? Jakie dane powinien zawierać wniosek? Odpowiadamy w artykule!

13 kwietnia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów