0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy można uniknąć kasy fiskalnej i ewidencji sprzedaży bezrachunkowej?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Obecnie korzystam ze zwolnienia z kasy rejestrującej oraz prowadzę ewidencję sprzedaży bezrachunkowych (świadczę usługi głównie dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej). Z uwagi na to, że niemal wszystkie wpłaty od kontrahentów otrzymuję przelewem na konto, moje pytanie brzmi następująco: czy mogę od kolejnego miesiąca rozliczeniowego zrezygnować z ewidencji przychodów bezrachunkowych lub ograniczyć ją tylko do tych nielicznych przypadków, kiedy zapłatę otrzymuję w gotówce?

Krystian, Zielona GóraPrzy sprzedaży towarów przez internet, gdzie zapłaty otrzymuje Pan przelewem na konto, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres) - co do zasady można korzystać zarówno ze zwolnienia z kasy, jak i ujmowania sprzedaży w ewidencji przychodów bezrachunkowych (w ewidencji trzeba ujmować jedynie pozostałą sprzedaż stacjonarną). Dowodem księgowym w przypadku płatności przelewowych jest wyciąg bankowy.

Ze zwolnienia z kasy można skorzystać, jeśli nie prowadzi Pan sprzedaży stacjonarnej, czyli w przypadku gdy nie ma wpłat gotówkowych od osób prywatnych. Jeśli obrót ogółem na rzecz osób prywatnych nieprowadzących działalności gospodarczej przekroczy kwotę 20.000 zł, to nawet jedna zapłata otrzymana w gotówce będzie zobowiązywać Pana do zainstalowania kasy fiskalnej. Po przekroczeniu limitu 20.000 zł należy każdą transakcję gotówkową ujmować na kasie, a ze zwolnienia z kasy będą mogły dalej korzystać transakcje świadczenia usług w całości opłacone przelewem.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów