16 października 2020 roku Ministerstwo Finansów wydało objaśnienia do paragonów zawierających NIP nabywcy, które spełniają wymagania faktur uproszczonych. W tym zakresie wyjaśniono również kwestię korekty niezamierzonej pomyłki w NIP na paragonie. Przeczytaj i dowiedz się, jak przebiega korekta niezamierzonej pomyłki w NIP na paragonie!
Paragon z NIP jako faktura uproszczona – definicja
Od 1 stycznia 2020 roku w życie weszły zmiany, zgodnie z którymi sprzedawca może udokumentować sprzedaż paragonem fiskalnym zawierającym NIP nabywcy. W celu prawidłowego ujęcia go w ewidencjach musi spełnić określone warunki:
- zawierać NIP nabywcy;
- jego kwota nie może przekraczać 450 zł brutto lub 100 euro (należy przyjąć kurs z dnia poprzedzającego dzień sprzedaży).
Nabywca będący w posiadaniu paragonu z NIP nie musi żądać od sprzedawcy wystawienia faktury do paragonu z NIP, bowiem gdy ten spełnia warunki do uznania go za fakturę uproszczoną, stanowi taki sam dowód zakupu jak zwykła faktura. Aby wystawiona faktura uproszczona była prawidłowa, musi zawierać:
- numer faktury;
- datę wystawienia faktury;
- dane dostawcy, w tym jego NIP;
- NIP nabywcy;
- nazwę towaru lub usługi;
- stawki i kwotę podatku VAT;
- kwotę łącznie.
Jak przebiega korekta niezamierzonej pomyłki w NIP na paragonie?
Jeśli nabywca na otrzymanym paragonie z NIP znajdzie pomyłkę, to w zależności od charakteru błędu co do zasady może wystawić notę korygującą.
Błędy takie jak m.in. przestawienie cyfr czy brakujące liczby w NIP-ie nabywcy na fakturze stanowią niezamierzony błąd i oznaczają oczywistą pomyłkę, którą należy zmodyfikować. Poprawki można dokonać poprzez:- wystawienie noty korygującej do paragonu z NIP przez nabywcę;
- wystawienie faktury korygującej z właściwym NIP nabywcy przez sprzedawcę.
Wystawienia noty korygującej do paragonu z NIP przez nabywcę
Jeżeli w celu poprawienia błędnego NIP na paragonie notę korygującą wystawił nabywca, należy ją wydrukować w dwóch egzemplarzach, z czego jedna z nich, podpisana, musi wrócić do nabywcy po akceptacji ze strony sprzedawcy.
Wystawienie faktury korygującej do paragonu z NIP przez sprzedawcę
Ponadto w przypadku paragonów z NIP, które są uznane za faktury uproszczone, mają zastosowanie przepisy dotyczące korekt faktur. Fakturę korygującą do paragonu z NIP-em może wystawić sprzedawca. Korekta powinna zawierać prawidłowy już numer NIP nabywcy.