0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Najem mieszkań za granicą - rozliczenie podatku VAT

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Moja działalność gospodarcza polega na wynajmowaniu mieszkań za granicą - w krajach unijnych - dla klientów mojego biura turystycznego. Czy powinienem księgować otrzymane faktury za najem jako WNT. Dodam, że jestem czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym dla potrzeb podatku VAT-UE.

Maciej, Ścinawa

 

Przede wszystkim wynajęcie mieszkań za granicą nie będzie nabyciem towaru a nabyciem usługi, w związku z czym transakcję z pewnością nie można uznać jako WNT, czyli wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Wynajem będzie nabyciem usługi, jednak biorąc pod uwagę jej charakter transakcja nie będzie importem usług art. 28b rozliczanym na zasadach ogólnych. Usługi związane z nieruchomościami zostały bowiem wyróżnione w ustawie uznając za miejsce ich świadczenia miejsce, w którym dana nieruchomość jest położona.

Art. 28e ustawy o VAT: “Miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.”

W związku z powyższym opodatkowanie nabytych usług powinno nastąpić w kraju położenia nieruchomości.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów