Poradnik Przedsiębiorcy

Jak zaksięgować fakturę za usługę unijnego kontrahenta?

Otrzymałem fakturę od kontrahenta unijnego. Ma ona naliczone 15% VAT. Jak zaksięgować fakturę za usługę unijnego kontrahenta? Zaznaczam, że dotyczy ona wykonanej usługi.

Paweł, Zielona Góra

 

Jeżeli dokonuje Pan transakcji wewnątrz unijnych, musi dokonać Pan rejestracji jako podatnik VAT-UE. Obowiązek ten dotyczy zarówno czynnych płatników VAT, jak i zwolnionych z tego obowiązku.

Jeżeli transakcja dotyczyła zakupu usług, czynność tą określa się wewnątrzwspólnotowym nabyciem usług (import usług art. 28b).

Odpowiadając na pytanie: jak zaksięgować fakturę za usługę unijnego kontrahenta, należy wskazać poniższe kroki:

  • wartość z faktury zakupu przeliczyć na złote po kursie średnim NBP (co do zasady będzie to kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego wystawienie faktury) a następnie zaksięgować do KPiR,

  • opodatkować transakcję odpowiednią stawką krajową VAT. Zazwyczaj jest to 23% (jednak nie zawsze!); kwotę podatku VAT należy wykazać w rejestrze sprzedaży VAT.

  • jeżeli podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT (zakup służy czynnościom opodatkowanym), wykazuje go również w rejestrze zakupu VAT.

Ponadto pod fakturę zakupu, należy podpiąć wydruk kursów średnich NBP, których użyto do przeliczeń razem z potwierdzeniem numerów VAT UE z systemu VIES.

Co ważne, importu usług nie wykazuje się w informacji podsumowującej VAT UE.