Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Równość wynagrodzeń – nowe obowiązki pracodawcy

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Sejm właśnie uchwalił nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza jawność płac w ogłoszeniach o pracę. To oznacza, że pracodawcy będą musieli podawać proponowane wynagrodzenie (minimalne i maksymalne) już w momencie publikowania oferty. Co ciekawe, w ogłoszeniu będzie mogła znaleźć się informacja, że podana kwota podlega negocjacjom.

Co się zmieni?

Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu pracy, firmy publikujące oferty pracy będą musiały ujawniać proponowane zarobki. Oznacza to, że w każdym ogłoszeniu o pracę musi znaleźć się zakres wynagrodzenia – od minimalnej do maksymalnej kwoty, jaką pracodawca zamierza zaoferować kandydatowi na dane stanowisko. Dodatkowo, pracodawca może zaznaczyć, że podane widełki płacowe są otwarte na negocjacje.

Co więcej, pracownicy zyskają uprawnienie do żądania od swojego pracodawcy informacji o ich własnym wynagrodzeniu oraz o średnich zarobkach osób zatrudnionych na podobnych stanowiskach, z rozróżnieniem na płeć. Pracownicy będą mogli składać taki wniosek osobiście lub za pośrednictwem swoich przedstawicieli. Pracodawca będzie miał 14 dni na udzielenie odpowiedzi na taki wniosek w formie papierowej lub elektronicznej. W przypadku niekompletnych lub niedokładnych informacji, pracownicy będą mieli prawo do dodatkowych wyjaśnień. Te przepisy będą dotyczyć wszystkich form zatrudnienia, nie tylko umów o pracę.

Do kodeksu pracy został dodany zapis zobowiązujący pracodawcę do informowania pracowników raz w roku o ich prawie do otrzymywania informacji o wynagrodzeniach oraz o trybie składania wniosków w tej sprawie.

 Nowe regulacje przewidują również sankcje za niedopełnienie tych obowiązków. Zostaną dodane nowe punkty przewidujące karę grzywny dla pracodawcy, który:

  • nie udziela pracownikowi informacji o wynagrodzeniach 
  • nie publikuje informacji o wynagrodzeniu w ogłoszeniach o pracę 
  • zatrudnia pracownika za wynagrodzeniem niższym niż podane w ogłoszeniu.

Zawarcie umowy o pracę z wynagrodzeniem niższym niż podane w ogłoszeniu lub całkowity brak informacji o płacy w ofercie będzie traktowane jako wykroczenie, za które pracodawcy grozi grzywna od 1 tysiąca do 30 tysięcy złotych.

Jaki jest cel zmiany?

Głównym celem wprowadzenia jawności płac jest zniwelowanie nierówności płacowych, w szczególności tej występującej między kobietami a mężczyznami. Inicjatorzy zmian wychodzą z założenia, że większa transparentność w kwestii wynagrodzeń pomoże ujawnić i wyeliminować nieuzasadnione różnice w zarobkach na tych samych lub podobnych stanowiskach.

Podsumowując, celem tej zmiany jest stworzenie bardziej transparentnego, sprawiedliwego i równego rynku pracy, gdzie kwestie wynagrodzeń nie są już tematem tabu, a pracownicy mają większą wiedzę i możliwość dochodzenia swoich praw.

Równość wynagrodzeń - od kiedy zmiany?

Po przegłosowaniu w Sejmie, nowe przepisy dotyczące jawności płac zostaną teraz przekazane do Senatu. Zakłada się, że zaczną one obowiązywać pół roku po ich oficjalnym opublikowaniu. To oznacza, że jest prawdopodobieństwo, iż zmiany te wejdą w życie pod koniec bieżącego roku (2025) lub na początku przyszłego (2026).

Dodatkowo Minister pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przypomniała, że Polska ma czas do 2026 roku na wdrożenie unijnej dyrektywy o równości wynagrodzeń. W odpowiedzi na istniejącą w kraju lukę płacową, wynoszącą od kilku do kilkunastu procent na niekorzyść kobiet, trwają prace nad odpowiednim rządowym projektem ustawy w tym zakresie. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów