0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Urlop rodzicielski - co warto wiedzieć na ten temat?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Urlop rodzicielski zaczął obowiązywać od 2013 roku. W związku z tym już większość pracodawców i pracowników nie traktuje go jako nowość, ale jako coś dobrze znanego. Mimo to budzi on nadal wiele pytań i wątpliwości. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej praktycznych informacji na temat urlopu rodzicielskiego!

Wymiar urlopu rodzicielskiego

W aktualnych przepisach są określone dwa rodzaje urlopów związanych z narodzinami dziecka. Pierwszy z nich to urlop macierzyński, który wynosi 20 tygodni, natomiast drugi to urlop rodzicielski, w wymiarze 32 tygodni. Suma tych dwóch urlopów wynosi 52 tygodnie. Co ważne urlop macierzyński wydłuża się przy liczbie dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu. Z kolei urlop rodzicielski zawsze występuję tylko w dwóch wymiarach:

  • 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka,

  • 34 tygodnie w przypadku urodzenia dwójki i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Kto może korzystać z urlopu rodzicielskiego?

Urlop rodzicielski wykorzystuje się po urlopie macierzyńskim. Korzystać może z niego zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Co istotne mogą z niego korzystać również równocześnie. Ważne jednak, że suma ich urlopów nie może przekraczać 32 tygodni (lub 34). Czyli w przypadku kiedy oboje rodziców chce wykorzystać urlop rodzicielski równocześnie, każdemu z nich przypada 11 (12) tygodni urlopu.

Jak można korzystać z urlopu rodzicielskiego?

Urlop rodzicielski rodzice mogą wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Wymiar urlopu można wykorzystać w maksymalnie 4 częściach, z czego żadna z nich nie może być krótsza niż 8 tygodni. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, kiedy pracownica urodziła jedno dziecko i pierwsza część urlopu będzie wynosiła 6 tygodni oraz kiedy do wykorzystania został pracownicy wymiar mniejszy niż 8 tygodni.

Wniosek o udzielenie urlopu

Rodzic, który zdecyduje się na korzystanie z urlopu rodzicielskiego, musi złożyć pisemny wniosek o udzielenie takiego urlopu. Wniosek o urlop może złożyć w dwóch wariantach:

  • pracownica składa wniosek w terminie do 21 dni po porodzie o udzielenie całego wymiaru urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim,

  • pracownica (lub pracownik) składa wniosek o udzielenie mu urlopu rodzicielskiego (w całości lub w części) najpóźniej 21 dni przed rozpoczęciem pierwszej części urlopu.

W zależności od tego, na który z wariantów zdecydują się rodzice, będzie to miało bezpośredni wpływ na wysokość wypłacanego zasiłku macierzyńskiego. A mianowicie, jeśli matka dziecka zdecyduje się skorzystać z pierwszego rozwiązania, to będzie mogła przez cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego pobierać zasiłek macierzyński w wysokości 80% wymiaru podstawy zasiłku. Jeśli jednak wybierze wariant drugi - przez pierwsze 26 tygodni będzie otrzymywała 100% zasiłku macierzyńskiego, a przez pozostałe 26 tygodni 60% tego zasiłku.

Czy można łączyć urlop rodzicielski z wykonywaniem pracy?

Przepisy pozwalają również na łączenie urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy. W takiej sytuacji rodzic nie może wrócić do pracy na więcej niż ½ etatu. W ten sposób urlop rodzicielski ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru etatu, na który zdecydował się rodzic. I tak, w przypadku powrotu rodzica do pracy na ½ etatu, urlop rodzicielski ulega wydłużeniu do 64 tygodni w przypadku jednego dziecka i 68 w przypadku dwójki i więcej dzieci.

Jak więc widać urlop rodzicielski w bardzo elastyczny sposób pozwala łączyć wykonywanie pracy zawodowej z opieką nad małym dzieckiem. Najprawdopodobniej właśnie z tego powodu cieszy się taką popularnością wśród młodych rodziców.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów