W ramach działalności, którą prowadzę od marca 2015 roku, sprzedaję towary w trybie wysyłkowym, jak i stacjonarnym. Sprzedaż dokonywana jest wyłącznie dla osób fizycznych nieprowadzących działalności. Czy obowiązuje mnie wspólny limit do kasy fiskalnej?
Kaia, Wrocław
W tej sytuacji będzie obowiązywał wspólny limit: zarówno dla sprzedaży stacjonarnej, jak i wysyłkowej. Jednak w przypadku, gdy sprzedaż na rzecz osób prywatnych zostanie rozpoczęta w trakcie roku podatkowego, limit ten obliczany będzie proporcjonalnie do okresu prowadzenia w tym roku działalności gospodarczej. Oznacza to, że limit będzie mniejszy.
Przykład 1.
Przedsiębiorca Nowak 5 maja rozpoczął sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W tej sytuacji limit, po przekroczeniu którego przedsiębiorca będzie zobowiązany do zainstalowania kasy, będzie wynosić 13.205,48 zł (20.000/365 * liczba dni od pierwszego dnia sprzedaży do końca roku kalendarzowego).
Jeżeli limit zostanie przekroczony, wówczas przedsiębiorca jest obowiązany zainstalować kasę fiskalną w terminie dwóch miesięcy od końca miesiąca, w którym przekroczono limit.
Jednakże na mocy przepisów podatkowych niektóre czynności zostały wyłączone ze zwolnienia. Innymi słowy należy bezwzględnie ewidencjonować je na kasie. Dotyczy to dostawy m.in.:
- sprzętu fotograficznego,
- zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych,
- perfum i wód toaletowych,
- wyrobów tytoniowych.