Zgodnie z założeniem, WIS czyli wiążące informacje stawkowe, miały na celu uproszczenie rozliczanie podatku VAT poprzez umożliwienie podatnikom upewnienia się w sprawie stosowanych przez nich stawek VAT. Jednak problem pojawia się, gdy podatnik zwróci się z zapytaniem do Krajowej Administracji Skarbowej o stawki opodatkowania świadczonych usług. Czy KAS potwierdzi stawki opodatkowania VAT? Czy WIS uchroni podatników świadczących usługi? Odpowiedź w artykule!
Wiążące Informacje Stawkowe – czym są i jaki jest ich cel?
Wiążące Informacje Stawkowe zostały wprowadzone 1 listopada 2019 roku, zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.
Celem wprowadzenia WIS, było zapewnienie podatnikom, że stosowana stawka VAT dla świadczonej usługi bądź towaru jest prawidłowa. Ponadto WIS, ma na celu ochronę podatnika w trakcie kontroli podatkowej w sytuacji, gdy dla danego towaru/usługi organ kontrolujący zakwestionuje stawkę VAT.
Stawki opodatkowania VAT a potwierdzenie Dyrektora Administracji Skarbowej
Dzięki wprowadzonej Wiążącej Informacji Stawkowej, podatnik w celu ustalenia stawki opodatkowania VAT towaru, ma prawo do przedstawienia urzędowi uzupełniających materiałów np. Planów, fotografii. Przedstawienie dodatkowych materiałów bądź próbek towaru przebadanych przez administrację zmniejsza ryzyko zakwestionowania stawki podatku w momencie kontroli.
Natomiast w przypadku świadczonych usług, pomoc WIS w sprawie stawek VAT niewiele pomoże podatnikom, ponieważ aktualne przepisy nie zakładają przekazania organom skarbowym, próbki usługi. W takim przypadku, analiza świadczonych usług jest ograniczona i opiera się wyłącznie na przedstawionym przez podatnika opisie usługi.
Zatem, aby zapewnić podatnikowi ochronę opis usługi powinien być napisany ze szczegółami, ze względu na to, że usługa może zmienić się w czasie bądź być dostosowana do indywidualnego klienta. Więc nie wykluczone jest, że później mimo posiadania WIS może zostać zakwestionowana zastosowana stawka VAT.