0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wynajem samochodu w związku z kolizją w kosztach firmowych

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Obecnie mój samochód jest w naprawie w związku z kolizją. Wynajęłam na ten czas samochód zastępczy. Jak powinnam rozliczyć koszty związane z wynajmowanym pojazdem, takie jak czynsz czy zakup paliwa?

Olga, Nowy Sącz

 

Jeżeli czasowo korzysta Pani z wynajmowanego pojazdu, wówczas wydatki związane z jego eksploatacją mogą stanowić koszt podatkowy do limitu kilometrówki. Stąd, aby móc rozliczać koszty związane z wynajmowanym pojazdem, należałoby prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu oraz wykazywać przejazdy, w trakcie których pojazdy był wykorzystywany do celów służbowych.

Jednak w kwestii opłaty za wynajem samochodu, zgodnie z obecnym stanowiskiem organów podatkowych, czynsz za wynajem może zostać ujęty bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów w całości, czyli z pominięciem limitu wynikającego z kilometrówki. Jak wynika z interpretacji Ministra Finansów z 8 listopada 2013 roku:

“Koszty związane z używaniem samochodu osobowego to koszty posługiwania się tym samochodem, wykorzystywania go. (...) do kosztów z tytułu używania wynajętego samochodu osobowego dla potrzeb działalności gospodarczej zaliczane są wszelkiego rodzaju wydatki eksploatacyjne. Wydatkami o charakterze eksploatacyjnym nie są wydatki z tytułu czynszu najmu samochodu osobowego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Są to wydatki na uzyskanie samego tytułu prawnego umożliwiającego używanie samochodu, a zatem są kategorią odrębną od kosztów eksploatacji samochodu”.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów