Wynajem samochodu w związku z kolizją w kosztach firmowych
Obecnie mój samochód jest w naprawie w związku z kolizją. Wynajęłam na ten czas samochód zastępczy. Jak powinnam rozliczyć koszty związane z wynajmowanym pojazdem, takie jak czynsz czy zakup paliwa?
Olga, Nowy Sącz
Jeżeli czasowo korzysta Pani z wynajmowanego pojazdu, wówczas wydatki związane z jego eksploatacją mogą stanowić koszt podatkowy do limitu kilometrówki. Stąd, aby móc rozliczać koszty związane z wynajmowanym pojazdem, należałoby prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu oraz wykazywać przejazdy, w trakcie których pojazdy był wykorzystywany do celów służbowych.
Jednak w kwestii opłaty za wynajem samochodu, zgodnie z obecnym stanowiskiem organów podatkowych, czynsz za wynajem może zostać ujęty bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów w całości, czyli z pominięciem limitu wynikającego z kilometrówki. Jak wynika z interpretacji Ministra Finansów z 8 listopada 2013 roku:
“Koszty związane z używaniem samochodu osobowego to koszty posługiwania się tym samochodem, wykorzystywania go. (...) do kosztów z tytułu używania wynajętego samochodu osobowego dla potrzeb działalności gospodarczej zaliczane są wszelkiego rodzaju wydatki eksploatacyjne. Wydatkami o charakterze eksploatacyjnym nie są wydatki z tytułu czynszu najmu samochodu osobowego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Są to wydatki na uzyskanie samego tytułu prawnego umożliwiającego używanie samochodu, a zatem są kategorią odrębną od kosztów eksploatacji samochodu”.
Koszty uboczne zakupu towarów przy sprzedaży w systemie dropshipping
Cukier, herbata i kawa w kosztach firmy
Podatek VAT
-
Brexit – w jaki sposób rozliczać transakcje z Wielką Brytanią?
-
Wykreślenie z rejestru podatników VAT - jakie kroki podjąć?
-
Pobieranie UPO dla JPK czyli urzędowe poświadczenie odbioru JPK
-
Korekta JPK, czyli kiedy i jak skorygować Jednolity Plik Kontrolny?
-
Konieczność zwrotu podatku VAT a zakup z dotacji
Księgowość firm
-
Koszty uzyskania przychodu - szczególne momenty potrąceń
-
Najem prywatny po zakończeniu działalności gospodarczej
-
Anulowanie faktury przekazanej kontrahentowi – kiedy jest możliwe?
-
Innovation Box ulga dotycząca praw własności intelektualnej
-
Ceny transferowe - czy trzeba dokumentować wypłaty dywidendy?