Prowadząc firmę transportową, przedsiębiorcy muszą mieć na uwadze zarówno ograniczenia wynikające z czasu pracy kierowcy, jak i różnego rodzaju zakazy drogowe, w tym zakazy dla ciężarówek. Oznacza to, że planowanie trasy przejazdu wymaga znajomości przepisów drogowych obowiązujących w kraju oraz za granicą.
Zakazy dla ciężarówek – terminy
Zakazy ruchu pojazdów oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton (z wyłączeniem autobusów) na terytorium Polski zostały ustanowione na podstawie rozporządzenia Ministra Transportu w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach. Zgodnie z § 2 rozporządzenia zakazy dla ciężarówek obowiązują w dni ustawowo wolne od pracy od godz. 8.00 do 22.00, tj.:
- 1 stycznia – Nowy Rok,
- pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
- drugi dzień Wielkiej Nocy,
- 1 maja – Święto Państwowe,
- 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- dzień Bożego Ciała,
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia;
Pojazdy objęte zakazem nie mogą poruszać się po drogach również w dzień poprzedzający dni ustawowo wolne od pracy od godziny 18.00 do godz. 22.00, z wyjątkiem 24 grudnia oraz 31 grudnia.
- w piątki od godz. 18.00 do 22.00,
- w soboty od godz. 8.00 do 14.00,
- w niedziele od godz. 8.00 do 22.00,
- z wyłączeniem 15 sierpnia, w którym obowiązuje zakaz, jak w dni ustawowo wolne od pracy, a więc od godz. 8.00 do 22.00.
Zakazy dla ciężarówek - jakich pojazdów nie dotyczy zakaz
W § 3 rozporządzenia został wymieniony katalog pojazdów oraz sytuacji, w których zakazy dla ciężarówek nie obowiązują. Znajdują się w nim pojazdy należące m.in. do Policji, ITD, Służby Celno-Skarbowej, Straży Granicznej, Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, pogotowia technicznego oraz jednostek ochrony przeciwpożarowej. Ponadto zakazy jazdy nie dotyczą pojazdów, które biorą udział w:
- usuwaniu awarii,
- usuwaniu skutków klęsk żywiołowych,
- akcjach humanitarnych,
- akcjach ratowniczych.
Wyłączone od zakazu są również m.in. pojazdy lub zespoły pojazdów, które używane są przy przewozie przesyłek pocztowych, żywych zwierząt, artykułów szybko psujących się i artykułów spożywczych.