0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

ZUS na urlopie wychowawczym nie tylko dla umów o pracę

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

14 sierpnia 2013 r. prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zmiany, wprowadzone w jej wyniku, powinny ucieszyć przede wszystkim osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych albo prowadzących własną działalność gospodarczą.

Zgodnie z wprowadzanymi zmianami, wymienieni powyżej płatnicy, którzy zdecydują się na podjęcie urlopu wychowawczego, będą mogli liczyć na opłacenie ich ubezpieczenia emerytalnego przez państwo. Co więcej, jeśli przed przejściem na urlop pracownik miał co najmniej 6-miesięczny staż ubezpieczeniowy, obok składek emerytalnych opłacone zostaną także składki na ubezpieczenie rentowe oraz zdrowotne. Jest to zmiana bardzo istotna, ponieważ wcześniej przywilejem tym objęte były wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Modyfikacja przepisów została podyktowana niskim przyrostem naturalnym w Polsce. Jej celem jest wywołanie u obywateli poczucia bezpieczeństwa socjalnego oraz zachęcenie do nieodkładania decyzji o założeniu rodziny na później. Dzięki wprowadzonym zmianom nawet osoby niezatrudnione w ramach umowy o pracę nie będą musiały obawiać się, że czas poświęcony na wychowanie dziecka odbije się na wysokości ich przyszłej emerytury.

Nowe przepisy obowiązują od 1 września 2013 roku i są z pewnością dobrą wiadomością dla wielu kobiet, które przerwały swoją karierę zawodową i poświęciły się macierzyństwu. Dotychczas świadczenia emerytalne wielu kobiet były niższe od tych należnych zazwyczaj mężczyznom m. in. właśnie z powodu urlopów wychowawczych. Obecnie zmiany wyrównują status kobiet i mężczyzn w świetle polskiego systemu emerytalnego.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów