0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Przedpłata za import usług - warto wiedzieć

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczam się na podstawie KPiR, jestem czynnym podatnikiem podatku VAT i jestem zarejestrowany do VAT-UE. Nabyłem usługę doradztwa z Niemiec. Faktura została wystawiona 30 czerwca na kwotę 500 zł, jednakże 28 czerwca musiałem wpłacić całą wartość za usługę. Stąd moje pytanie, w jaki sposób taką transakcję należy rozliczyć?

Barabasz, Jasiona 

Import usług doradczych

Transakcja ta traktowana będzie jako wewnątrzwspólnotowy import usług.

Co do zasady obowiązek podatkowy w przypadku importu usług powstaje w momencie wykonania usługi.

W sytuacji gdy przed wykonaniem usługi nabywca uiszcza zaliczkę (przedpłatę, ratę itp.), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej uiszczenia.

Zgodnie z art. 28b ustawy o VAT miejscem świadczenia usługi, a co za tym idzie rozliczenia podatku VAT, jest miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.

Zatem w przypadku opisanej transakcji zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT będzie Pan jako nabywca usługi.

Przedpłata za import usług powinna zostać wykazana zarówno po stronie podatku naliczonego, jak i należnego poprzez tzw. lustrzane odbicie. Zatem kwota 500 zł wraz z podatkiem VAT powinna widnieć zarówno w rejestrze VAT sprzedaży, jak i zakupu, w dacie dokonania zapłaty, czyli 28 czerwca.

Co ważne, importu usług nie wykazuje się w informacji podsumowującej VAT UE.

Zatem transakcja ta powinna zostać wykazana wyłącznie w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.

Natomiast w KPiR transakcję należy rozliczyć pod datą wystawienia faktury, czyli 30 czerwca. Nabycie usługi z zakresu doradztwa należy zaksięgować do kolumny 13 w wartości 500 zł.

Przedpłata za import usług w wFirma.pl

Przedpłatę za import usług w ramach art. 28b ustawy o VAT należy ująć w rejestrze zakupu na dzień dokonania zapłaty (tutaj: 28 czerwca) według schematu: EWIDENCJE » REJESTR ZAKUPU VAT » DODAJ WPIS, w zakładce zaawansowane należy zaznaczyć kratkę import usług art. 28b.

przedpłata za import usług

Kolejnym krokiem jest dokonanie identycznego wpisu do rejestru VAT sprzedaży, na dzień dokonania zapłaty (tutaj: 28 czerwca), według schematu: EWIDENCJE » REJESTR SPRZEDAŻY VAT » DODAJ WPIS, w zakładce zaawansowane należy zaznaczyć kratkę import usług art. 28b.

przedpłata za import usług

Następnie należy dokonać bezpośredniego wpisu do KPiR, na dzień wystawienia faktury (tutaj 30 czerwca), według schematu EWIDENCJE » KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW » PODATKOWA KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW » DODAJ WPIS.

przedpłata za import usług

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów