Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Przyczyna wypowiedzenia – czy musi istnieć w dniu wypowiedzenia?

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jedną z form rozwiązania umowy o pracę. Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony wiąże się z koniecznością wskazania przyczyny wypowiedzenia. Czy przyczyna wypowiedzenia musi istnieć w przyszłości? Dowiedz się!

24 maja 2022

Prawo pracy

Pracownicze Plany Kapitałowe - jak wygląda w praktyce realizacja założonego planu?

Pracownicze Plany Kapitałowe powstały, aby umożliwić uczestnikowi PPK systematyczne oszczędzanie. Jak wygląda w praktyce realizacja założonego planu? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie są korzyści z PPK dla pracowników, pracodawców i państwa.

30 grudnia 2020

Prawo pracy

Jak odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę?

Czy wiesz jak odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę wręczonego przez pracodawcę? Jakie stoją za tym przesłanki? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się do jakiego sądu powinieneś złożyć odwołanie oraz czy będzie się to wiązało z jakimiś kosztami.

4 czerwca 2022

Prawo pracy

Zajęcie wynagrodzenia za pracę - odpowiedzialność pracodawcy za niedopełnienie obowiązków względem komornika

Kto prowadzi egzekucję z wynagrodzenia pracownika? Kiedy ma miejsce zajęcie wynagrodzenia za pracę pracownika? Jakie wiążą się z tym obowiązki dla pracodawcy? Jaka jest grzywna za niedopełnienie obowiązku przez pracodawcę w związku z egzekucją? Sprawdź!

30 czerwca 2022

Prawo pracy

Pracownik na próbę - najważniejsze informacje

Przedsiębiorca, który podejmuje decyzje o zatrudnieniu nowego pracownika może zatrudnić go na okres próbny. Ma to na celu sprawdzenie czy pracownik na próbę będzie rzetelnie podchodzić do powierzonych obowiązków i właściwie wykonywać zadania.

30 czerwca 2022

Prawo pracy

Jak prawidłowo ustalić stawki naliczania PPK?

Już wkrótce Pracownicze Plany Kapitałowe będą obowiązywały we wszystkich zakładach pracy. Oznacza to, że każdy pracownik będzie mógł przystąpić do tego programu. W artykule odpowiadamy na pytanie, jak prawidłowo ustalić stawki naliczania PPK!

5 maja 2021

Prawo pracy

Czy pracodawca może się wycofać po tym jak została podpisana umowa przedwstępna?

Umowa przedwstępna jest umową, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (tzw. umowy przyrzeczonej). W umowie przedwstępnej należy określić wszystkie istotne postanowienia. Czy można się z niej wycofać? Sprawdź!

1 czerwca 2022

Prawo pracy

Pracownik zakażony koronawirusem – poradnik dla pracodawcy

Czy pracownik musi poinformować pracodawcę o objęciu go kwarantanną/izolacją? Gdzie pracodawca może samodzielnie uzyskać takie informacje? Jak wnioskować o zasiłek dla pracownika? Czy pracownik zakażony koronawirusem ma prawo pracować zdalnie? Sprawdź!

25 czerwca 2022

Prawo pracy

Program dobrowolnych odejść sposobem na zwolnienia grupowe

Na czym polega program dobrowolnych odejść? Czy program dobrowolnych odejść jest zgodny z prawem? Czy pracownik może żądać objęcia go programem? Jakie mogą występować zachęty dla pracowników planowo objętych programem? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

5 maja 2021

Prawo pracy

Jak ustalić stan zatrudnienia do PPK?

Kto zobowiązany jest wdrożyć PPK? Jakie są terminy na wdrożenie PPK w firmie? Jak ustalić stan zatrudnienia do PPK? Na jaki dzień określa się stan zatrudnienia w przedsiębiorstwie? Odpowiedzi na niniejsze pytania znajdziesz w artykule!

1 czerwca 2022

Prawo pracy

Jak prowadzić listy obecności zgodnie z RODO?

Listy obecności są prowadzone w celu potwierdzenia przez pracownika przybycia oraz obecności w pracy. Czy lista obecności może zawierać informacje o przyczynie absencji pracownika? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

20 kwietnia 2022

Prawo pracy

Praca na akord - najważniejsze informacje

Praca na akord jest jednym z systemów czasu pracy. Płaca uzależniona jest od ilości wykonanej pracy. System akordowy polega więc na ścisłym uzależnieniu wysokości wynagrodzenia od ilości wytworzonych produktów lub wykonanych czynności. Dowiedz się więcej!

1 czerwca 2022

Prawo pracy

Nowe zasady delegowania pracowników z innego państwa UE na terytorium RP

Kogo dotknęła nowelizacja przepisów o delegowaniu pracowników z innego państwa UE na terytorium Polski? Jak zmieniły się zasady delegowania pracowników? Czy pracodawca delegujący pracownika ma obowiązek zapewnić mu minimalną pensję? Dowiedz się!

5 maja 2021

Prawo pracy

Praca dla niepełnoletnich - o czym należy pamiętać?

Kodeks pracy jasno określa zasady zatrudniania osób między 15. a 18. rokiem życia. Czy praca dla niepełnoletnich jest możliwa we wszystkich branżach? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, do jakich prac można zatrudnić nieletnich!

13 maja 2022

Prawo pracy

Dodatkowe wpłaty na PPK od państwa

Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli program oszczędzania na emeryturę, obejmują coraz większą grupę firm. Kto finansuje składki na PPK? Czy środki na koncie pochodzą wyłącznie od pracownika? Kiedy można liczyć na wpłaty na PPK od państwa? Przeczytaj!

14 maja 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów