Prawo pracy
Czy umowa o świadczenia zdrowotne może być zawarta z kilkoma podmiotami?
Pracodawca ma obowiązek skierować pracowników na badania lekarskie. W tym celu powinien wystawić skierowanie na badania. Jest także obowiązek podpisania umowy z placówką. Czy umowa o świadczenia zdrowotne może być zawarta z kilkoma podmiotami? Sprawdź!
22 grudnia 2021
Jak ustalić liczbę zatrudnionych dla obowiązku dokonywania wpłaty na PFRON?
Pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i nieosiągający odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych są zobowiązani do wpłaty na PFRON. Co to jest i jak się go rozlicza? Dowiedz się!
14 lipca 2022
Czy dodatek wyrównawczy zalicza się do podstawy wynagrodzenia przestojowego i odpraw pieniężnych
Przepisy Kodeksu pracy gwarantują pracownikom wynagrodzenie w formie różnych świadczeń. Pracodawca powinien znać zasady wyliczania różnych świadczeń. Sprawdź czy dodatek wyrównawczy należy uwzględnić przy wynagrodzeniu przestojowym lub innych odprawach.
19 października 2021
Grupowe zwolnienie wszystkich pracowników – jakie obowiązki ma płatnik?
Zwolnienie wszystkich pracowników rodzi dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Jak powinien przebiegać ten proces? O czym powinien pamiętać płatnik po zwolnieniu wszystkich pracowników? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na omawiany temat!
17 stycznia 2022
Obniżone zasiłki będą przeliczane na wniosek!
Pracodawcy dzięki specustawie zyskali możliwość obniżenia etatów bez bezpośredniej zgody pracowników. Obniżenie etatu wpłynęło bezpośrednio na podstawy zasiłkowe u tych pracowników. Teraz obniżone zasiłki będą przeliczane na wniosek! Dowiedz się więcej!
14 grudnia 2020
Rozliczenie dofinansowania z WUP
Otrzymane z FGŚP dofinansowania trzeba rozliczyć w odpowiednim terminie. Rozliczenie dofinansowania z WUP ma ściśle określoną procedurę i terminy. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat rozliczenia środków z urzędu pracy!
10 kwietnia 2021
Dofinansowanie zakupu okularów dla zleceniobiorcy
Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić okulary swoim pracownikom? Co w przypadku, gdy mowa jest o zleceniobiorcach? Jak wygląda dofinansowanie zakupu okularów dla zleceniobiorcy? Czy zleceniobiorca może się o nie starać? Przeczytaj i sprawdź!
13 maja 2022
Jak skorygować błędne rozliczenie cudzoziemca według stawki zryczałtowanej podatku zamiast na zasadach ogólnych?
Jak wygląda rozliczenie cudzoziemca w Polsce? Kiedy zastosować rozliczenie cudzoziemca wg ryczałtu, a na zasadach ogólnych? Jakie są skutki błędnego rozliczenia pracownika z zagranicy? Jak wykonać korektę rozliczeń? Przeczytaj i sprawdź!
1 listopada 2020
Obliczanie wysokości świadczeń z ubezpieczeń społecznych dla zleceniobiorcy
Przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Przepisy o zleceniu stosuje się odpowiednio do umów o świadczenie usług. Jak wygląda obliczanie wysokości świadczeń z ubezpieczeń dla zleceniobiorcy?
19 października 2021
Wymiar urlopu zaległego po obniżeniu etatu w związku z COVID-19
Ile przysługuje pracownikowi dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku? Czy obniżenie wymiaru etatu ma pływ na przysługujący pracownikowi urlop? Czy wymiar urlopu zaległego po obniżeniu etatu ulega zmianie? Odpowiedzi znajdziesz w artykul!
1 listopada 2020
E-Zwolnienia lekarskie z datą wsteczną a nadużycia w związku z wypowiedzeniem umowy
Chcesz wiedzieć czy elektroniczne zwolnienie lekarskie może zostać wystawione z datą wsteczną? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy e-zwolnienia lekarskie przyczynią się do wzrostu nadużyć pracowniczych w związku z wypowiedzeniem umowy!
25 czerwca 2022
Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca - jakie występują ich typy?
Czym jest zezwolenie na pracę dla cudzoziemca? Jakie występuje typy zezwoleń? Kto wydaje zezwolenia? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o otrzymanie zezwolenia na pracę? Jak długo takie dokumenty są ważne? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
19 października 2021
Czy pracownik może mieć przypisany więcej niż jeden system czasu pracy?
Czym jest system czasu pracy? Jakie istnieją systemu czasu pracy? Czym się one od siebie różnią? Jakich norm one dotyczą? Czy jeden pracownik może mieć przypisany więcej niż jeden system czasu pracy? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!
4 maja 2022
Od 1 września nowy limit dla emerytów i rencistów!
Emeryci i renciści mogą dorabiać, powinni jednak uważać, aby nie przekroczyć limitów dorabiania. Jakiej kwoty nie można przekroczyć? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej jaki limit dla emerytów i rencistów obowiązuje od 1 września 2020 roku!
28 listopada 2021
Mieszkanie i dojazd do pracy na zleceniu z dodatkowym podatkiem
Przychody z działalności wykonywanej osobiście charakteryzują się tym, że ich podstawą są osobiste działania osób fizycznych wykonywane we własnym imieniu. Czy mieszkanie i dojazd do pracy na zleceniu będzie obciążone składkami i podatkiem? Sprawdź to!
1 listopada 2020