0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Księgowość firm

Księgowość firm

Czynności podlegające PCC - jakich umów dotyczą?

W Polsce obowiązującą opłatą skarbową jest podatek od czynności cywilnoprawnych. Czynności podlegające PCC to różnego rodzaju umowy, które występują w obrocie gospodarczym, od których należy zapłacić podatek. Jakie umowy podlegają opodatkowaniu? Sprawdź!

4 maja 2022

Księgowość firm

Wspólna firma z małżonkiem - jakie niesie zagrożenia?

Wsparcie małżonka w prowadzeniu firmy może okazać się niezwykle pomocne. Zanim jednak podejmie się ostateczną decyzję warto zastanowić się, czy wspólna firma z małżonkiem jest dobrym pomysłem. Wynikające z tego zagrożenia poznasz w artykule! Przeczytaj!

19 kwietnia 2022

Księgowość firm

Nieruchomość jako towar handlowy – rozliczenie kosztów nabycia

Nieruchomość jako towar handlowy to sytuacja, w której nieruchomość zostaje nabyta przez przedsiębiorcę w celu dalszej odsprzedaży. W takim przypadku nieruchomość jest klasyfikowana jako towar handlowy, a nie środek trwały. Dowiedz się więcej z artykułu!

27 czerwca 2022

Księgowość firm

Wstępna opłata leasingowa w kosztach uzyskania przychodu

Leasing jest popularny wśród przedsiębiorców. Jednak w praktyce budzi wiele wątpliwości. Najczęściej dotyczą one zaliczania wstępnej opłaty leasingowej do kosztów uzyskania przychodu. Sprawdź, czym jest wstępna opłata leasingowa i jak ją ująć w kosztach!

13 maja 2022

Księgowość firm

Spółka jawna jako podmiot powiązany na gruncie PIT i VAT

Spółka jawna jest chętnie wybierana przez przedsiębiorców m.in. z uwagi na proste rozliczenia podatkowe. Z artykułu ”Spółka jawna jako podmiot powiązany” dowiesz się, czym są wspomniane podmioty powiązane oraz kiedy spółka jawna jest takim podmiotem.

5 kwietnia 2022

Księgowość firm

Transakcje łańcuchowe w UE a miejsce opodatkowania dostawy towarów

Transakcje łańcuchowe w UE mają miejsce, gdy uczestniczą w nich udział trzy podmioty pochodzące z krajów UE. By mówić o takich transakcjach należy w pierwszej kolejności ustalić miejsce opodatkowania dostawy towarów. Jak tego dokonać? Dowiedz się!

25 czerwca 2022

Księgowość firm

Indywidualny mikrorachunek podatkowy w przykładach!

Obecnie PIT, CIT i VAT zapłacisz do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą mikrorachunku podatkowego. Indywidualny mikrorachunek podatkowy wszedł w życie 1 stycznia 2020 roku. Przeczytaj artykuł i sprawdź kogo dotyczy ten obowiązek!

6 kwietnia 2022

Księgowość firm

Formy organizacyjno-prawne prowadzenia działalności gospodarczej

W Polsce istnieje kilka form prowadzenia działalności gospodarczej. Wybór takiej formy do jedna z pierwszych decyzji, jaką musza podjąć nowi przedsiębiorcy. Poznaj dostępne formy organizacyjno-prawne działalności i sprawdź jakie mają wady i zalety!

21 sierpnia 2022

Księgowość firm

Działalność gospodarcza na gruncie rolnym a podatek od nieruchomości

Miejscem prowadzenia działalności gospodarczej może być zarówno nieruchomość, jak i grunt rolny. W przypadku gruntu rolnego kwestią wątpliwą jest wysokość podatku. Działalność gospodarcza na gruncie rolnym - jak jest opodatkowana?

25 czerwca 2022

Księgowość firm

Zwolnienie z akcyzy energii wyprodukowanej na własne potrzeby

Fotowoltaika to proces służący wytwarzaniu energii elektrycznej z promieni słonecznych, która może być następnie magazynowana, użytkowana na własne potrzeby lub sprzedawana. Czy możliwe jest zwolnienie z akcyzy energii wyprodukowanej na własne potrzeby?

20 maja 2022

Księgowość firm

Jakie są skutki podatkowe cash poolingu?

Cash pooling jest usługą finansową, która umożliwia płynne zarządzanie finansami spółek należących do jednej grupy kapitałowej. Obecnie w Polsce dopiero zyskuje ona na popularności. Jakie wyróżniamy skutki podatkowe cash poolingu? Odpowiadamy!

23 września 2022

Księgowość firm

Interpretacja podatkowa w trakcie kontroli - czy stanowi ochronę?

Po otrzymaniu informacji o wszczęciu kontroli podatkowej w firmie, zadaniem podatnika jest rozpoczęcie przygotowań, które polegają na weryfikacji prowadzonej księgowości. Czy interpretacja podatkowa w trakcie kontroli podatkowej jest w ogóle możliwa?

13 maja 2022

Księgowość firm

Podstawa opodatkowania ryczałtem - jak ustalić?

Przedsiębiorca już na początku swojej drogi musi stanąć przed istotną decyzją i wybrać jedną z pięciu form opodatkowania. Przedsiębiorcy, którzy nie ponoszą znacznych kosztów często wybierają ryczałt. Jaka jest podstawa opodatkowania ryczałtem? Przeczytaj

13 maja 2022

Księgowość firm

Ulga na zakup kasy wirtualnej a czynni i zwolnieni podatnicy VAT

Kasa wirtualna ma postać oprogramowania, czyli może być zainstalowana na tablecie, smartfonie lub komputerze. Jaka jest różnica pomiędzy kasą fiskalną online a kasą wirtualną? Kogo dotyczy ulga na zakup kasy wirtualnej? Sprawdź jak z niej skorzystać!

15 czerwca 2022

Księgowość firm

Połączenie spółek a zasady rachunkowości - warto wiedzieć!

Połączenie spółek a zasady rachunkowości to dwa powiązane zagadnienia. Są one szczególnie istotne, ponieważ wpływają na prawidłowość rozliczenia i ujmowania zdarzeń w księgach rachunkowych. W artykule przedstawiamy zatem dopuszczalne metody rozliczania!

15 lutego 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów