Księgowość firm
Koszty uzyskania przychodu - szczególne momenty potrąceń
Czy wiesz w jakim terminie powinno księgować się w KPiR koszty uzyskania przychodu, takie jak: składki ZUS, wynagrodzenia i odsetki od kredytów? To tylko niektóre z kosztów, które wykazuje się w szczególnych momentach. Dowiedz się więcej z artykułu!
30 czerwca 2022
Najem prywatny po zakończeniu działalności gospodarczej
Zdarza się, że podatnicy likwidując działalność gospodarczą posiadają składniki majątku które stanowiły w firmie majątek trwały. Czy jest możliwy najem prywatny po zakończeniu działalności składników, które stanowiły środki trwałe w zamkniętej już firmie?
18 marca 2022
Ceny transferowe - czy trzeba dokumentować wypłaty dywidendy?
Ceny transferowe muszą być dokumentowane przez podmioty powiązane. Przeczytaj artykuł i sprawdź, kiedy mamy do czynienia z takimi podmiotami, czym jest dywidenda i jaki ma wpływ na ceny transferowe oraz co rozumiemy przez transakcję kontrolowaną.
25 czerwca 2022
Zwrot nadpłaty podatku bez odsetek – czy organ podatkowy ma do tego prawo?
Często zdarza się, że podatnik w wyniku błędu lub korekty zobowiązania podatkowego dokonał większej wpłaty podatku niż powinien. W związku z tym może on domagać się jego zwrotu w wysokości nadpłaconej. Dowiedz się, jak wygląda zwrot nadpłaty podatku!
18 marca 2022
Odliczenie składek ZUS przy stracie podatkowej - warto wiedzieć
Jednym z comiesięcznych obowiązków przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą jest opłacanie składek społecznych i zdrowotnych zdarza się, że prowadzący działalność ponoszą stratę. Czy odliczenie składek ZUS przy stracie podatkowej jest możliwe?
12 września 2022
Darowizna na rzecz szkoły a koszty uzyskania przychodu - warto wiedzieć!
W artykule „Darowizna na rzecz szkoły a koszty uzyskania przychodu” opisujemy m.in. jakie darowizny mogą zostać odliczone w zeznaniu rocznym,czy darowizna na rzecz szkoły może być ujęta w zeznaniu oraz jakie warunki należy spełnić, aby dokonać odliczenia.
30 czerwca 2022
Zawieszenie działalności gospodarczej - kiedy jest możliwe?
W przypadku, gdy przedsiębiorca ma problemy związane z prowadzeniem działalności, może skorzystać z możliwość jej zawieszenia. Dowiedz się, kiedy możliwe jest zawieszenie działalności oraz jakie obowiązki są z tym związane. Odpowiedź w artykule!
16 lutego 2021
Wpłata na rachunek powierniczy - konieczność złożenia druku ZAW NR
Jaki obowiązek podatkowy niesie ze sobą wpłata na rachunek powierniczy niefigurujący na białej liście? Z jakimi negatywnymi konsekwencjami muszą się liczyć podatnicy oraz jak można ich uniknąć? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat
25 czerwca 2022
Nota korygująca - czy wymaga akceptacji przez kontrahenta?
Nota korygująca pozwala na poprawienie danych w sytuacji, gdy przedsiębiorca otrzyma fakturę zawierającą błędne dane formalne. Dowiedz się, jakie dane można poprawić notą oraz czy konieczne jest jej podpisanie! Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
16 lutego 2022
Zwrot towarów a ewidencja faktury korygującej
Dostałeś fakturę korygującą, której przyczyną jest zwrot towarów handlowych i nie wiesz, kiedy należy ująć ją w ewidencjach? W artykule odpowiadamy, w jakich datach księguje się korekty zarówno na gruncie podatku dochodowego, jak i podatku VAT.
12 listopada 2021
Obniżenie czynszu w związku z pandemią – skutki podatkowe dla najemców
Ograniczenie działalności w związku z pandemią powoduje, że firmom brakuje środków na opłacenie czynszu za najem lokalu. Niektórzy właściciele nieruchomości decydują się jednak na obniżenie czynszu. Jakie rodzi to skutki podatkowe dla najemców? Sprawdź!
25 czerwca 2022
Obniżenie czynszu w związku z pandemią – skutki podatkowe dla wynajmujących
Skutki pandemii wpływają na coraz większą cześć przedsiębiorców, w związku z tym coraz więcej firm starają się obniżyć koszt utrzymania firmy - w tym wydatki z tytułu najmu lokalu, np. obniżenie czynszu. Dowiedź się, jakie to niesie skutki podatkowe!
25 czerwca 2022
IP Box – czyli 5% stawka podatku dochodowego
Przedsiębiorcy, którzy w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej wytwarzają kwalifikowane prawo własności intelektualnej, pod pewnymi warunkami mogą zastosować IP Box - preferencyjną stawkę podatku w wysokości 5%. Sprawdź, komu przysługuje ulga!
25 czerwca 2022
Najem mieszkań w ramach działalności gospodarczej - zasady rozliczania
Czy wiesz na jakich zasadach rozliczany jest najem mieszkań? Zastanawiasz się, czy można rozliczać koszty mieszkania w okresie bez wynajmu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak należy rozliczać najem mieszkań w ramach działalności gospodarczej.
30 czerwca 2022
Import usług – brak faktury zakupu a obowiązek podatkowy
Import usług powoduje obowiązek rozliczenia się podatnika z tytułu podatku VAT należnego, ale daje również możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu dokonanej transakcji. Co w sytuacji, gdy podatnik nie otrzymał faktury za zakup usług?
30 czerwca 2022