Księgowość firm
Kara za błędy w JPK, czyli jakie konsekwencje czekają podatników?
Od 1 października 2020 roku czynni podatnicy VAT mają obowiązek składania nowej struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_V7). Czy wiesz, jaka kara za błędy w JPK może zostać nałożona na przedsiębiorców oraz jak się przed nią ustrzec? Sprawdź!
22 lutego 2021
Eksport usług przez podatnika zwolnionego z VAT - jak go rozliczyć?
Coraz częściej polscy przedsiębiorcy zwolnieni z podatku od towarów i usług, decydują się na szukanie kontrahentów na zagranicznych rynkach zbytu. Jak powinien zostać rozliczony eksport usług przez podatnika zwolnionego z VAT? Przeczytaj i sprawdź!
30 czerwca 2022
Transakcje między małżonkami prowadzącymi odrębne działalności jak rozliczyć?
Transakcje między małżonkami prowadzącymi odrębne działalności często sprawiają wiele trudności przedsiębiorcom na gruncie podatku VAT. Sprawdź, na czym polega wspólność i rozdzielność majątkowa oraz jak rozliczyć przekazywany majątek w obu przypadkach.
14 stycznia 2022
Obowiązki obdarowanego - podstawowe i podatkowe
Z darowizną związane są pewne obowiązki podatkowe. Czy darowizna od rodziców jest wolna od podatku? Przeczytaj i dowiedz się jakie są podatkowe obowiązki obdarowanego i w jakiej sytuacji darowizna jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn.
30 czerwca 2022
Różnica między darowizną a zwrotem nakładów w świetle podatków
Chcesz wiedzieć, jaka jest różnica między darowizną a zwrotem nakładów w świetle prawa podatkowego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym różnią się te pojęcia, jakie konsekwencje podatkowe wywołują oraz jakie dokumenty regulują ten obowiązek.
18 marca 2022
Najem prywatny a biała lista - warto wiedzieć
Najem prywatny a biała lista? Ciekawym zagadnieniem jest sytuacja, gdy podatnik płaci za prywatny wynajem na rachunek bankowy , który nie znajduje się na białej liście. Sprawdź czy w takiej sytuacji można ująć wydatek w kosztach uzyskania przychodu.
1 czerwca 2022
Brexit – skutki dla polskich przedsiębiorców
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE ma znaczący wpływ na stosunki gospodarcze wielu polskich przedsiębiorców z brytyjskimi kontrahentami. Brexit spowodował znaczne utrudnienia w transakcjach. Sprawdź, jak należy rozliczać transakcje z Wielka Brytanią!
7 maja 2021
Majątek i kapitał przedsiębiorstwa - charakterystyka
Czy aby firma mogła prowadzić działalność, powinna posiadać majątek? Co składa się na majątek przedsiębiorstwa i czym jest kapitał? Jakie są źródła jego finansowania? W artykule wyjaśniamy z czego składa się majątek i kapitał przedsiębiorstwa. Sprawdź!
14 stycznia 2022
Ujmowanie kosztów w KPiR - metoda uproszczona i memoriałowa
Ujmowanie kosztów w KPiR może przebiegać zgodnie z jedną z dwóch metod. Na czym polegają i czym się różnią metoda uproszczona i memoriałowa rozliczania kosztów w księdze przychodów i rozchodów? Sprawdź!
30 czerwca 2022
Zmiany podatkowe w 2021 roku - wszystko co musisz wiedzieć
Przepisy podatkowe zmieniają się w coraz szybszym tempie. Pod koniec 2020 roku dużą modyfikację stanowił plik JPK_V7. W kolejnym zmiany obejmą zarówno podatek VAT, podatek dochodowy, jak i inne rozliczenia podatkowe. Poznaj zmiany podatkowe w 2021 roku!
25 czerwca 2022
Wycofanie z firmy składników majątku - warto wiedzieć!
Zdarzają się sytuacje, że przedsiębiorcy dokonują zmiany przeznaczenia zakupionych składników majątku firmy lub też dokonują wycofania na cele prywatne. Jak należy rozliczyć wycofanie z firmy składników majątku na gruncie PIT i VAT? Sprawdź!
30 czerwca 2022
Środki niepodlegające egzekucji sądowej ani administracyjnej otrzymane od państwa
Podczas pandemii państwo przydzieliło podatnikom dodatkowe środki na cele związane z prowadzoną działalnością. Jak wygląda kwestia egzekucji tych środków? Które dofinansowania od państwa to środki niepodlegające egzekucji sądowej ani administracyjnej?
17 stycznia 2022
Biegły rewident - najważniejsze informacje
Kim jest biegły rewident i jakie warunki należy spełnić, aby móc pracować w tym zawodzie? Które przedsiębiorstwa podlegają badaniu przez biegłego rewidenta i jaki zakres informacji należy udostępnić firmie audytorskiej? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
11 lipca 2022
PKWiU, PKD i PKOB - co to takiego i w jakim celu się je stosuje?
W państwie Polskim obowiązują klasyfikacje, według których przyporządkowywane są wszystkie działalności, obiekty budowlane, wyroby oraz usługi. Do tych najczęściej stosowanych należą PKWiU, PKD oraz KOB. Dowiedz się więcej na ten temat, czytając artykuł!
30 czerwca 2022
Aktywa obrotowe - wszystko co warto wiedzieć
Każde przedsiębiorstwo posiada w swoim majątku aktywa obrotowe. Należy je w odpowiedni sposób grupować oraz wykazywać w bilansie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak według ustawy o rachunkowości powinno to być dokonane.
5 sierpnia 2022