Księgowość firm
Majątek i kapitał przedsiębiorstwa - charakterystyka
Czy aby firma mogła prowadzić działalność, powinna posiadać majątek? Co składa się na majątek przedsiębiorstwa i czym jest kapitał? Jakie są źródła jego finansowania? W artykule wyjaśniamy z czego składa się majątek i kapitał przedsiębiorstwa. Sprawdź!
14 stycznia 2022
Ujmowanie kosztów w KPiR - metoda uproszczona i memoriałowa
Ujmowanie kosztów w KPiR może przebiegać zgodnie z jedną z dwóch metod. Na czym polegają i czym się różnią metoda uproszczona i memoriałowa rozliczania kosztów w księdze przychodów i rozchodów? Sprawdź!
30 czerwca 2022
Zmiany podatkowe w 2021 roku - wszystko co musisz wiedzieć
Przepisy podatkowe zmieniają się w coraz szybszym tempie. Pod koniec 2020 roku dużą modyfikację stanowił plik JPK_V7. W kolejnym zmiany obejmą zarówno podatek VAT, podatek dochodowy, jak i inne rozliczenia podatkowe. Poznaj zmiany podatkowe w 2021 roku!
25 czerwca 2022
Wycofanie z firmy składników majątku - warto wiedzieć!
Zdarzają się sytuacje, że przedsiębiorcy dokonują zmiany przeznaczenia zakupionych składników majątku firmy lub też dokonują wycofania na cele prywatne. Jak należy rozliczyć wycofanie z firmy składników majątku na gruncie PIT i VAT? Sprawdź!
30 czerwca 2022
Środki niepodlegające egzekucji sądowej ani administracyjnej otrzymane od państwa
Podczas pandemii państwo przydzieliło podatnikom dodatkowe środki na cele związane z prowadzoną działalnością. Jak wygląda kwestia egzekucji tych środków? Które dofinansowania od państwa to środki niepodlegające egzekucji sądowej ani administracyjnej?
17 stycznia 2022
Biegły rewident - najważniejsze informacje
Kim jest biegły rewident i jakie warunki należy spełnić, aby móc pracować w tym zawodzie? Które przedsiębiorstwa podlegają badaniu przez biegłego rewidenta i jaki zakres informacji należy udostępnić firmie audytorskiej? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
11 lipca 2022
PKWiU, PKD i PKOB - co to takiego i w jakim celu się je stosuje?
W państwie Polskim obowiązują klasyfikacje, według których przyporządkowywane są wszystkie działalności, obiekty budowlane, wyroby oraz usługi. Do tych najczęściej stosowanych należą PKWiU, PKD oraz KOB. Dowiedz się więcej na ten temat, czytając artykuł!
30 czerwca 2022
Aktywa obrotowe - wszystko co warto wiedzieć
Każde przedsiębiorstwo posiada w swoim majątku aktywa obrotowe. Należy je w odpowiedni sposób grupować oraz wykazywać w bilansie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak według ustawy o rachunkowości powinno to być dokonane.
5 sierpnia 2022
Ubezpieczenia w kosztach podatkowych - wszystko co warto wiedzieć
Zakup polisy ubezpieczeniowej do samochodu jest jednym z najczęściej ponoszonych wydatków przez przedsiębiorców wykorzystujących samochody w działalności gospodarczej. Dowiedz się, jak ująć ubezpieczenia w kosztach firmowych? Przeczytaj nasz artykuł!
30 czerwca 2022
Księgowanie oprogramowania - podstawowe informacje
Czy zakupione oprogramowanie lub licencja zawsze stanowi wartość niematerialną i prawną? Jak powinno wyglądać księgowanie oprogramowania w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!
22 marca 2022
Odpisy amortyzacyjne - wszystko co warto wiedzieć!
Prowadząc działalność, przedsiębiorcy wykorzystują różnego rodzaju składniki majątku, które znajdują się w ewidencji środków trwałych - w związku z czym dokonywane są odpisy amortyzacyjne. Dowiedz się, jaka metoda amortyzacji jest najkorzystniejsza!
16 stycznia 2022
Potwierdzenia sald w praktyce - uzasadnienie do niezgodności
Co jeśli przy przeprowadzeniu potwierdzenia sald dojdzie do niezgodności? Co należy napisać w uzasadnieniu niegodności oraz w odcinku B potwierdzenia salda? Czy przyczyna niezgodności jest istotna? Sprawdź w naszym artykule!
22 grudnia 2022
NIP na paragonie czyli zmiana zasad wystawiania faktur do paragonu
Wprowadzenie nowego obowiązku dotyczącego numeru NIP na paragonie miało na celu wyeliminowanie nadużyć w odniesieniu do rozliczania wydatków przez przedsiębiorców. Co natomiast z niedostosowaniem kas fiskalnych do nowych przepisów? Przeczytaj artykuł!
15 lutego 2022
Remanent firmy - szczególne przypadki podczas sporządzenia
Pod koniec roku dla wielu przedsiębiorców remanent firmy jest obowiązkiem, który wymaga wzmożonych przygotowań. Podstawowe zasady tworzenia remanentu są powszechnie znane. Jak postąpić, gdy w trakcie czynności napotka się na problemy? Przeczytaj artykuł!
17 lutego 2021
Comiesięczny spis z natury - jaki ma wpływ na podatek dochodowy?
Konieczność sporządzenia remanentu dla podatników prowadzących KPiR przypada na dwa dni w roku - 1 stycznia oraz 31 grudnia. Niekiedy jednak podatnicy decydują się sporządzać comiesięczny spis z natury. Co musi zawierać i jakie korzyści niesie? Sprawdź!
2 grudnia 2020