Księgowość firm
Koszty poniesione przed założeniem działalności gospodarczej
Jak powinienem wykazać w ewidencji księgowej koszty poniesione przed założeniem działalności gospodarczej przeznaczone na reklamę przedsiębiorstwa?
20 sierpnia 2020
Pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu - sposoby przeciwdziałania
Pranie pieniędzy może wydawać się kontrowersyjnym tematem pośród przedsiębiorców, jednak należy pamiętać, że niektóre podmioty gospodarcze są zobowiązane do kontroli transakcji swoich klientów. Na co wówczas należy zwracać uwagę? Sprawdź w artykule!
11 października 2020
Korekta zeznania rocznego – przypadki szczególne (cz. 2)
Przedsiębiorcy zobowiązani są do składania zeznań rocznych. Niekiedy jednak w toku działalności występują zdarzenia wpływające na zmianę pierwotnej deklaracji rocznej. Przeczytaj, jak wygląda korekta zeznania rocznego w szczególnych przypadkach!
28 sierpnia 2020
Korekta zeznania rocznego – przypadki szczególne (cz. 1)
Podatniku, zastanawiasz się czym może być spowodowana korekta zeznania rocznego? Kiedy następuje przedawnienie zobowiązania podatkowego oraz co może być przyczyną zawieszenia biegu terminu przedawnienia? Więcej na ten temat w poniższym artykule!
11 października 2020
Działalność bez rejestracji czyli przychody i koszty w firmie
Działalność bez rejestracji jest rozwiązaniem dla osób chcących prowadzić własną firmę. Niesie to za sobą wiele korzyści, ale również warunków które należy spełnić. Kto może prowadzić taką działalność? Jak poprawnie ujmować przychody i koszty? Sprawdź!
15 stycznia 2022
Należyta staranność w VAT - kryteria oceny
Należyta staranność w VAT służy podatnikom w zapobieganiu zakwestionowania prawa do odliczenia podatku naliczonego przez ograny podatkowe. Sprawdź, jakich formalnych przesłanek powinien dokonać podatnik podczas weryfikacji kontrahenta i danej transakcji.
20 maja 2019
Koszty rejestracji znaku towarowego - jak prawidłowo zaksięgować?
Przedsiębiorstwo, posiadając własny znak towarowy, ponosi koszty jego rejestracji oraz wydatki związane z jego użytkowaniem. Jakiego rodzaju są koszty rejestracji znaku towarowego? W jaki sposób je zaksięgować? Odpowiedzi na pytania w artykule!
22 marca 2022
Kontrola podatkowa bez zapowiedzi - czy to możliwe?
Kontrola fiskusa ma na celu zweryfikowanie, czy przedsiębiorca prowadzi swoją firmę w oparciu o przepisy zgodnie z prawem. Ponadto urzędnicy powinni zawiadomić o wszczęciu kontroli przedsiębiorcę. Czy możliwa jest jednak kontrola podatkowa bez zapowiedzi?
25 grudnia 2020
Faktura z błędną nazwą nabywcy a JPK_VAT
Otrzymana faktura z błędną nazwą nabywcy budzi wątpliwości wśród przedsiębiorców. Jak skorygować taką fakturę, czy przysługuje prawo do odliczenia VAT oraz czy trzeba korygować Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT? Dowiedz się więcej z artykułu!
28 czerwca 2022
Biuro rachunkowe online czy księgowość przez internet?
Rozwój technologii oraz oszczędność czasu powoduje, że księgowość przez internet jest coraz bardziej powszechna. Daje przedsiębiorcy możliwość samodzielnego rozliczania, co jest o wiele tańsze niż usługi biura rachunkowego! Dowiedz się więcej!
21 marca 2022
Skonto w deklaracji VAT jako przywilej w związku ze split payment
Split payment to nie tylko narzędzie kontroli podatników. Ustawodawca wprowadził również korzyści dla podatników wynikające ze stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Sprawdź, jak zastosować skonto w deklaracji VAT i obniżyć zobowiązanie podatkowe!
7 grudnia 2021
Opłata środowiskowa - kiedy trzeba ją uiścić?
Opłata środowiskowa, czyli można by rzec: podatek od przyrody, jest to kwota, którą przedsiębiorcy użytkujący pojazdy powinni wpłacać na konto urzędu marszałkowskiego z tytułu zanieczyszczania środowiska. Kogo i na jakich zasadach obowiązuje? Sprawdź!
19 lutego 2021
Opłata środowiskowa - czym jest i kiedy ją uiszczać?
Często przedsiębiorcy nie są świadomi, że jeśli wykorzystują samochód w firmie obowiązuje ich tzw. opłata środowiskowa. Kiedy dokładnie występuje taka konieczność, do kiedy trzeba ją uiścić i ile wynosi? Sprawdź! Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
6 marca 2022
Otrzymanie zaliczki przy WDT a obowiązek podatkowy
Sprzedajesz towary kontrahentom z Unii Europejskiej i nie wiesz, kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy transakcjach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów? Sprawdź, czy otrzymanie zaliczki przy WDT rodzi konsekwencje podatkowe. Szczegóły w artykule!
13 lipca 2021
KIS czyli Krajowa Informacja Skarbowa - jak uzyskać pomoc?
Krajowa Informacja Skarbowa udziela pomocy w interpretacji przepisów podatkowych. Z artykułu dowiesz się czym jest Krajowa Informacja Skarbowa, a także jak uzyskać indywidualną interpretację podatkową i jakich formalności w tym celu należy dokonać!
2 września 2021