Księgowość firm
Zmiany w najmie prywatnym - nowe zasady opodatkowania od 2019 rok
Zakup mieszkania w celu jego wynajmu jest obecnie bardzo popularną formą inwestycji, na którą decydują się osoby fizyczne. W 2019 roku weszły zmiany w najmie prywatnym dotyczące podatku dochodowego. Jak rozliczyć przychód z najmu po zmianach? Sprawdź!
11 lutego 2021
Amortyzacja darowanego środka trwałego - czy stanowi koszt firmowy?
Otrzymując środek trwały w spadku lub darowiźnie podatnicy mogą zastanawiać się czy naliczona amortyzacja darowanego środka trwałego będzie stanowić koszt uzyskania przychodu. Przeczytaj artykuł i sprawdź, kiedy odpisy amortyzacyjne stanowią koszt!
17 lipca 2020
Zmiana metody amortyzacji - czy to możliwe?
Wprowadzając środek trwały do działalności gospodarczej, przedsiębiorcy mają obowiązek wybrać jego metodę oraz stawkę amortyzacji. Czy istnieje możliwość zmiany metody amortyzacji? Przeczytaj artykuł i sprawdź czy zmiana metody amortyzacji jest możliwa!
1 czerwca 2020
Opłata recyklingowa za reklamówki - kiedy należy ją uregulować?
Przedsiębiorcy zajmujący się handlem detalicznym są zobowiązani do opłacania opłaty recyklingowej za reklamówki. Czym jest opłata recyklingowa za reklamówki, ile wynosi i kiedy należy ją opłacić? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź na te i inne pytania!
17 stycznia 2022
Centralny rejestr faktur - czym jest i jakie ma zadanie?
Centralny rejestr faktur (CRF) jest bazą wszystkich faktur. Jego budowa opiera się na plikach JPK_VAT. Podatnik, wysyłając plik JPK wyśle także informację dotyczącą wystawionych faktur. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej jaką rolę pełni CRF?
29 czerwca 2022
Kogo dotyczy i od kiedy centralny rejestr faktur zostanie wprowadzony?
Kolejnym sprawdzającym narzędziem organów podatkowych ma być centralny rejestr faktur. Sprawdź, od kiedy centralny rejestr faktur zostanie wprowadzony, co ma na celu oraz jakich przedsiębiorców będzie on dotyczył! Odpowiedź znajdziesz w artykule!
15 listopada 2019
Usługi na ruchomym majątku rzeczowym - istota i charakter usług
Przedsiębiorcy, którzy świadczą różnego rodzaju usługi, mogą pracować na materiale własnym albo powierzonym. Właściwa identyfikacja transakcji ma wpływ na rozliczenie podatku VAT. Czym są usługi na ruchomym majątku rzeczowym? Jak je rozliczyć Odpowiadamy!
11 października 2020
Książki i czasopisma w kosztach uzyskania przychodu - rozliczenie
Przedsiębiorcy często zastanawiają się, czy mogą ująć zakup literatury fachowej w kosztach podatkowych. Najczęściej uzależnione jest to od specyfiki działalności. Zobacz, czy przedsiębiorca może ująć książki i czasopisma w kosztach uzyskania przychodu.
17 stycznia 2022
Certyfikat rezydencji podatkowej - najważniejsze informacje!
Certyfikat rezydencji podatkowej jest dokumentem potrzebnym w procesie prawidłowego udokumentowania prawa do zwolnienia z poboru podatku u źródła. Kto wydaje certyfikat rezydencji podatkowej oraz jaki jest termin jego ważności? Odpowiedź w artykule!
23 października 2020
NIP-2 i NIP-8 - jaki formularz należy złożyć zakładając działalność?
Jaki formularz podatkowy powinien złożyć przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą? Czym różnią się formularze NIP-2 i NIP-8? Wszelkie informacje dotyczące obowiązku składania formularza podatkowego, znajdziesz w poniższym artykule! Sprawdź!
27 czerwca 2022
Kiedy powstaje moment ujęcia importu towarów w KPiR i VAT?
Dokonując zakupu u kontrahentów zagranicznych, przedsiębiorcy muszą się liczyć z odpowiednim rozliczeniem transakcji. Należy zwrócić uwagę na powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT i PIT. Sprawdź, kiedy powstaje moment ujęcia importu towarów!
25 czerwca 2022
Dokumentacja cen transferowych - kogo dotyczy obowiązek sporządzania?
Dokumentacja cen transferowych wynika z przepisów prawa podatkowego i jest istotnym dokumentem potwierdzającym stosowanie rozliczeń z podmiotami powiązanymi. Co musi zawierać dokumentacja podatkowa? Kto ma obowiązek ją sporządzać? Przeczytaj i sprawdź!
9 grudnia 2021
Leasing samochodu osobowego – czy traci na atrakcyjności w nowym roku?
Jedną z korzystniejszych form finansowania nowych pojazdów w działalności gospodarczej jest leasing operacyjny. Jak rozliczać wydatki związane z leasingiem? Jakie zmiany zostały wprowadzone? Przeczytaj i sprawdź, jak rozliczyć leasing samochodu osobowego!
17 lutego 2021
Ubezpieczenia dobrowolne i obowiązkowe samochodów osobowych używanych w działalności – zmiany 2019
Istnieją ubezpieczenia dobrowolne i obowiązkowe samochodów osobowych używanych w działalności. Czym się różnią od siebie? Jak księgować ubezpieczenia OC i AC samochodów osobowych? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
1 listopada 2020
Odwrotne obciążenie przy świadczeniach złożonych a usługi budowlane
Przedsiębiorcy świadczący usługi niejednokrotnie spotykają się z zagadnieniem tzw. świadczeń złożonych. Jak należy rozumieć pojęcie transakcji złożonych oraz w jakim przypadku można zastosować odwrotne obciążenie przy świadczeniach takich transakcji?
30 stycznia 2020