Księgowość firm
Dumping - na czym polega zjawisko nieuczciwej konkurencji?
Dumping jest jednym z możliwych przejawów nieuczciwej konkurencji, który uznawany jest przez niektóre organizacje międzynarodowe za czyn zabroniony. Na czym polega zjawisko dumpingu i jakie są kary za jego stosowanie? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
7 sierpnia 2021
Rozliczenie podatku od darowizny - co podlega opodatkowaniu?
Otrzymanie spadku lub darowizny wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku. Istnieje jednak grupa osób, która podlega zwolnieniu z podatku. Kto jest zwolniony z opodatkowania darowizny? W jaki sposób odbywa się rozliczenie podatku od darowizny? Sprawdź!
23 października 2020
Czek w obrocie gospodarczym - czym jest oraz jak go zrealizować?
Czeki nie są najpopularniejszą formą rozliczeń, jednak nadal funkcjonują w obrocie gospodarczym. Czym jest czek oraz jakie prawa i obowiązki spoczywają na wystawcach oraz osobach, które otrzymują go jako formę zapłaty? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
24 grudnia 2020
Odmowa nadania NIP - kiedy może wystąpić?
Podatnicy mają obowiązek dokonania zgłoszenia numeru identyfikacyjnego do urzędu skarbowego w odpowiednim terminie. Co zawiera zgłoszenie numeru NIP? Czy zgłoszenie może zostać odrzucone? Sprawdź, w jakim przypadku następuje odmowa nadania NIP!
24 sierpnia 2020
Paragon za przejazd taksówką podstawą wpisu do KPiR?
W czasie wyjazdów służbowych przedsiębiorcy często korzystają z taksówek. W związku z tym pojawia się pytanie, czy paragon za przejazd taksówką można uznać za dokument księgowy i na jego podstawie zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów firmy?
11 października 2022
Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności - ważne informacje!
Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest jedną z form pomocy dla osób, które chcą otworzyć własną firmę. Kto może otrzymać dotację? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności! Odpowiadamy!
1 listopada 2020
Ryczałt ewidencjonowany - co powinieneś wiedzieć?
Ryczałt ewidencjonowany jest to uproszczony sposób opodatkowania i polega na tym, że osoby prowadzące działalność gospodarczą płacą podatek od przychodu. Dowiedz się, kto może korzystać z tej formy opodatkowania i w jaki sposób obliczyć wysokość podatku!
15 kwietnia 2021
Zaliczka a zadatek - najistotniejsze różnice!
Przedsiębiorco, obawiasz się nierzetelnego klienta i nie wiesz jak zabezpieczyć swoje interesy w umowie Nie wiesz czym jest zaliczka i zadatek oraz kiedy wpłata od kontrahenta podlega zwrotowi? Przeczytaj i sprawdź, czym różni się zaliczka a zadatek!
6 listopada 2021
Koszt podatkowy - co stanowi KUP?
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą ponoszą wiele wydatków, jednak nie każdy z nich może zostać uznany za koszt podatkowy. Jak rozpoznać czy dany wydatek może być kosztem uzyskania przychodu? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedź!
9 maja 2022
Działalność gospodarcza prowadzona na terenie UE - co musisz wiedzieć?
Polska będąc członkiem Unii Europejskiej umożliwia przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej w innym kraju UE. Jak rozliczana jest działalność gospodarcza prowadzona na terenie UE? Gdzie opłaca się podatki? Odpowiedź w artykule!
22 lutego 2022
Otrzymana faktura po zakończeniu działalności gospodarczej
Czy otrzymana faktura po zakończeniu działalności gospodarczej podlega wpisaniu w koszty uzyskania przychodów?
23 października 2020
Opłata targowa - czym jest i ile wynosi?
Osoby, które handlują na targowiskach, co do zasady zobowiązane są do zapłaty opłaty targowej. Czym w zasadzie jest opłata targowa, kogo faktycznie dotyczy i ile wynosi? Przeczytaj i sprawdź, jakie są konsekwencje braku uiszczenia opłaty targowej!
26 sierpnia 2021
Opodatkowanie VAT aportu nieruchomości - co stanowi podstawę podatku?
Często tworząc spółkę jako wkład własny wnosimy nie tylko środki pieniężne, ale też nieruchomości i ruchomości. Wniesione rzeczowe składniki majątku nazywane są aportem. Przeczytaj i sprawdź, czy konieczne jest opodatkowanie VAT aportu nieruchomości!
21 grudnia 2020
Zmiany w cenach transferowych - co zostało wprowadzone w 2019 roku
Od 01 stycznia 2019 r. wprowadzono szereg zmian w podatku PIT, CIT i Ordynacji podatkowej. Jednym z obszarów, które zostały objęte nowelizacją przepisów są ceny transferowe. Jakie zmiany w cenach transferowych zostały wprowadzone? Odpowiedź w artykule!
23 października 2020
Księgowość internetowa dla samozatrudnionych - jakie są jej zalety?
W dobie rozwoju technologii, wielu przedsiębiorców zastanawia się czy prowadzić księgowość samodzielnie czy skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Jakie zalety ma księgowość internetowa dla samozatrudnionych i kto może z niej korzystać? Odpowiadamy!
17 listopada 2021