Księgowość firm
Obieg dokumentów księgowych - najważniejsze informacje
Sposobem na ułatwienie pracy w firmie jest zadbanie o właściwy obieg dokumentów księgowych. Dowiedz się, na czym on polega i jak właściwie go zorganizować. Przeczytaj też, co powinna zawierać instrukcja obiegu dokumentów oraz jak zapewnić ich ochronę.
1 marca 2022
Metoda memoriałowa rozliczania kosztów w KPiR
Rozliczenie kosztów może odbywać się przy zastosowaniu jednej z dwóch metod - kasowej bądź memoriałowej. Czy wiesz, jakie wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów dopiero po ich opłaceniu? Sprawdź, jak metoda memoriałowa wpływa na ujęcie wydatków w KPiR!
30 marca 2022
Kontrowersyjne wydatki w firmie - warto wiedzieć
Przedsiębiorcy bardzo często potrafią przedstawić uzasadnienie zaliczenia do kosztów firmy określonego wydatku. Nie zawsze jednak uzasadnienie to jest akceptowane przez organy podatkowe. Sprawdź, które kontrowersyjne wydatki w firmie mogą być kosztem!
5 sierpnia 2018
Nieprzydatne towary w kosztach firmowych
Przedsiębiorcy posiadają w magazynach wiele towarów, których nie mogą sprzedać, gdyż nie cieszą się one zainteresowaniem nabywców. W wyniku czego towary te zalegają w składach, zajmując miejsce. Zobacz, jak zdjąć nieprzydatne towary ze stanu firmy?
24 maja 2022
Prowadzenie działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu - rozliczenie kosztów
Osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą często decydują się na zlokalizowanie jej siedziby w wydzielonej części własnego mieszkania Sprawdź, jakie korzyści niesie za sobą prowadzenie działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu!
28 września 2021
Jak ująć zniszczone i przeterminowane towary w KPiR?
Przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą, bardzo często spotykają się z sytuacjami, gdzie towar ulega zniszczeniu lub przeterminowaniu. Sprawdź, w jaki sposób rozliczyć zniszczone i przeterminowane towary w KPiR!
12 października 2022
Jak prowadzić KPiR - księgę przychodów i rozchodów?
Podatkowa księga przychodów i rozchodów została przewidziana wyłącznie do celów podatkowych - to na jej podstawie dokonuje się ustalenia głównej podstawy opodatkowania. Dowiedz się, czytając nasz artykuł jak prowadzić KPiR!
19 grudnia 2021
Czy koszty windykacji stanowią koszt uzyskania przychodu?
Dłużnicy, którzy nie spłacają swoich długów, z pewnością ograniczają płynność finansową wielu przedsiębiorstw. W jaki sposób to, że przedsiębiorca przeprowadza windykację wpływa na jego rozliczenia? Koszty windykacji mogą być kosztami uzyskania przychodu.
19 maja 2019
Czy wydatki na zakup kart telefonicznych mogą być kosztem firmowym?
Ciężko wyobrazić sobie prowadzenie działalności bez posiadania telefonu. Dlatego też przedsiębiorcy kupują telefony, które wykorzystują w firmie. Jednak czy wydatki na zakup kart telefonicznych i telefonu można zaliczyć do kosztów firmy? Sprawdź!
9 września 2021
Nota korygująca - wszystko co warto wiedzieć
Przedsiębiorco, czy wiesz w jakich sytuacjach wystawia się noty korygujące a w jakich faktury korygujące? Sprawdź, jakie elementy powinna zawierać wystawiona przez Ciebie nota korygująca! Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
7 października 2021
Kiedy powstaje przychód z pobieranych opłat i prowizji
Przedsiębiorcy udzielający pożyczek w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychód z pobieranych opłat i prowizji. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak należy ustalić moment powstania takiego przychodu!
18 marca 2022
Wyjazd szkoleniowo-integracyjny a przychody pracowników
Organizujesz dla swoich pracowników wyjazd szkoleniowo-integracyjny? Zastanawiasz się, czy w związku z nieodpłatnym świadczeniem po stronie pracowników powstanie przychód ? Czy jesteś zobowiązany odprowadzić zaliczki na podatek z tego tytułu? Sprawdź!
8 czerwca 2020
Jak w świetle prawa wygląda zwolnienie z czynszu w zamian za remont?
Wynajem nieruchomości jest popularną praktyką wśród przedsiębiorców. Ze względu na stan techniczny budynku często zdarza się, że najemcy przysługuje zwolnienie z czynszu w zamian za remont lokalu. Dowiedz się jakie konsekwencje wiążą się z taką umową!
30 września 2020
Kiedy możliwa jest sprzedaż gruntów rolnych przez przedsiębiorcę?
W obrocie gospodarczym często dochodzi do transakcji gruntami rolnymi, których atutem jest niższa cena w stosunku do działek budowlanych. Jakie konsekwencje podatkowe może wywołać sprzedaż gruntów rolnych, jeśli dokonuje jej przedsiębiorca? Sprawdź!
6 stycznia 2018
Zwrot składek zdrowotnych w KPiR - jak zaksięgować?
W jaki sposób należy zaksięgować zwrot składek zdrowotnych? Poznaj zasady opłacania składek zdrowotnych i obowiązujące przepisy. Kiedy nie ma obowiązku opłacania składek zdrowotnych? W jaki sposób ubiegać się o zwrot? Dowiedz się więcej czytając artykuł!
26 grudnia 2021