0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Podatkowy

Podatek VAT

Zawyżona stawka VAT - jak ją skorygować?

Przedsiębiorca dokonujący sprzedaży zobowiązany jest do określenia i zastosowania właściwej stawki VAT dla danej transakcji. Zawyżona stawka VAT na fakturze podlega odpowiedniej korekcie. Sprawdź, jak wygląda korekta w przypadku sprzedaży konsumenckiej!

9 maja 2023

Podatki dochodowe

Opodatkowanie ryczałtem usług montażu i serwisowania instalacji elektrycznych w ramach prowadzonej działalności

Zastanawiasz się nad założeniem działalności w ramach której będą wykonywane usługi montażu instalacji elektrycznych wraz z ich serwisowaniem. Sprawdź, czy opodatkowanie ryczałtem usług montażu i serwisowania instalacji elektrycznych będzie możliwe.

9 maja 2023

Podatek VAT

Korekta faktury in plus po stronie sprzedawcy i nabywcy

Korekta faktury sprzedaży może być dokonana in plus lub in minus. Jak zaksięgować fakturę korygującą? Jakie skutki na gruncie podatku VAT oraz podatku dochodowego wywołuje korekta faktury in plus, zarówno po stronie sprzedawcy, jak i nabywcy? Sprawdź!

9 maja 2023

Podatki dochodowe

Unieważnienie umowy kredytowej opartej na WIBOR a skutki podatkowe

Spór o bezskuteczność wskaźnika WIBOR trwa. Coraz więcej kredytobiorców posiadających kredyt oparty na WIBOR walczy o swoje prawa z bankami. Czy unieważnienie umowy kredytowej opartej na WIBOR wywołuje skutki podatkowe? Odpowiadamy w artykule!

11 maja 2023

Podatek VAT

Darowizna lokalu usługowego - z VAT czy bez VAT?

Darowizna lokalu usługowego stanowi formę nieodpłatnego przekazania posiadanych składników majątkowych, która traktowana jest jak sprzedaż i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Po spełnieniu określonych warunków może jednak korzystać ze zwolnienia z VAT.

8 maja 2023

Ordynacja podatkowa

Zapłata podatku za małżonka - czy jest możliwa?

Powstałe zobowiązanie podatkowe, zarówno w podatku VAT i PIT obciąża konkretnego podatnika. Czy przepisy dopuszczają możliwość dokonania zapłaty podatku przez małżonka? W artykule omawiamy, jak wygląda zapłata podatku za małżonka na gruncie VAT i PIT!

8 maja 2023

Ordynacja podatkowa

Świadczenie usług pro bono - rozliczenie na gruncie VAT i PIT

Świadczenie usług pro bono to bezpłatne działania przedsiębiorców podejmowane na rzecz dobra publicznego. Jak traktować usługi pro bono na gruncie podatku VAT? Kiedy wydatki związane ze świadczeniem usług pro bono stanowią koszty podatkowe? Wyjaśniamy!

8 maja 2023

Ordynacja podatkowa

Ulga na złe długi u wierzyciela i dłużnika po zmianach SLIM VAT 2

W przypadku nieopłacenia należności z tytułu dokonanej transakcji na gruncie podatku VAT powstają konsekwencje zarówno po stronie wierzyciela, jak i dłużnika. Powstaje wówczas tzw. ulga na złe długi. Sprawdź, na czym polega i jak z niej skorzystać!

8 maja 2023

Ordynacja podatkowa

Faktura wystawiana przez nievatowców - warto wiedzieć

Dokumentowanie sprzedaży jest bardzo istotną kwestią zarówno dla vatowców jak i podatników zwolnionych. Nievatowcy także mogą wystawiać faktury, bez podatku VAT naliczonego. Sprawdź, jakie elementy powinna zawierać faktura wystawiana przez nievatowców!

8 maja 2023

Podatki dochodowe

Nagroda w konkursie - jak prawidłowo rozliczyć?

Organizator konkursu musi być świadomy tego, że wręczana nagroda w konkursie - rzeczowa bądź pieniężna - z reguły będzie opodatkowana. Przy czym to nie zwycięzca musi odprowadzić podatek od nagrody, ale powinien o to zadbać organizator konkursu. Sprawdź!

8 maja 2023

Ordynacja podatkowa

Opłata targowa - kiedy jest pobierana i kto musi ją uiścić?

Opłata targowa jest daniną publiczną zaliczaną do kategorii podatków i opłat lokalnych, która pobierana jest od podmiotów dokonujących sprzedaży na targowiskach. Opłata ta jest fakultatywna, co oznacza, że Rada gminy może, ale nie musi jej wprowadzać.

5 maja 2023

Podatki dochodowe

Sprzedaż nieruchomości sfinansowanej kredytem hipotecznym we frankach

Sprzedaż nieruchomości sfinansowanej kredytem hipotecznym podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Banki w niektórych przypadkach dokonują jednak umorzenia części kredytu hipotecznego, a niekiedy jego przewalutowania.

5 maja 2023

Podatki dochodowe

Wydatki związane z pojazdami w CIT estońskim - rozliczenie

Czy wiesz, że w CIT estońskim wskazano wydatki, których ponoszenie wiąże się z koniecznością opodatkowania już w trakcie roku? Mowa o wydatkach związanych z pojazdami osobowymi! Sprawdź, jak rozliczyć wydatki związane z pojazdami w CIT estońskim!

4 maja 2023

Podatki dochodowe

Przedsiębiorstwo w spadku a zeznanie roczne zmarłego przedsiębiorcy

Przedsiębiorstwo w spadku umożliwia prowadzenia działalności gospodarczej po zmarłym podatniku. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych odrębnie reguluje kwestie dokonywania rozliczeń za zmarłego przedsiębiorcę oraz przedsiębiorstwo w spadku.

2 maja 2023

Podatki dochodowe

Sprzedaż działki w okresie zawieszenia a składka zdrowotna

Sprzedaż działki stanowiącej składnik majątku firmowego co do zasady stanowi podstawę do obliczenia składki zdrowotnej. Jeżeli jednak sprzedaż ma miejsce w okresie zawieszenia, to osiągnięty przychód nie będzie uwzględniany w podstawie składki zdrowotnej.

2 maja 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów