Serwis Podatkowy
Wykup samochodu z leasingu w celu dalszej odsprzedaży
Wykorzystywanie pojazdu w działalności to coraz powszechniejsza praktyka. Po zakończeniu umowy leasingowej co do zasady, przedsiębiorca ma możliwość wykupu pojazdu. Jakie konsekwencje niesie wykup samochodu z leasingu do dalszej odsprzedaży? Sprawdź!
2 listopada 2023
Koszty przesyłki towarów w limicie zwolnienia z VAT - jak rozliczyć?
Po spełnieniu odpowiednich warunków podatnicy mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT. Przekroczenie limitu sprzedaży skutkuje utratą prawa do takiego zwolnienia. Czy ujmuje się koszty przesyłki towarów w limicie zwolnienia z VAT? Sprawdź!
2 listopada 2023
Koszty postojowe z tytułu nieterminowego odbioru towaru a WNT
Koszty postojowe dotyczą podatników, którzy dopuścili się nieterminowego odbioru towaru. Sprawdź, kiedy koszty postojowe powodują powstanie obowiązku podatkowego na gruncie VAT w sytuacji gdy ma miejsce transakcja wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów!
2 listopada 2023
Rozliczenie usług pośrednictwa ubezpieczeniowego - jak wygląda?
Rozliczenie usług pośrednictwa ubezpieczeniowego dla agentów ubezpieczeniowych wcale nie jest oczywistym zagadnieniem. Czy można zaksięgować przychód na podstawie zestawienia prowizyjnego agentów ubezpieczeniowych czy należy wystawić fakturę? Sprawdź!
31 października 2023
Kontrola w czasie zawieszenia działalności gospodarczej
Kontrola w czasie zawieszenia działalności gospodarczej może być jak najbardziej możliwa, przedsiębiorca musi mieć na uwadze wciąż obowiązujące go obowiązki. Jaki obowiązki w tym okresie musi spełniać przedsiębiorca? Sprawdź to!
31 października 2023
Rozliczenie pomocy de minimis - warto wiedzieć
Przedsiębiorcy maja możliwość skorzystania z rożnego rodzaju wsparcia finansowego. Jedną z możliwości jest unijna pomoc de minimis. Czy skorzystanie z takiego wsparcia powoduje obowiązki na gruncie podatkowym? Sprawdź, Rozliczenie pomocy de minimis!
31 października 2023
Wartość początkowa samochodu firmowego – jak ją prawidłowo ustalić?
Przedsiębiorca, wprowadzając do ewidencji środków trwałych samochód, musi prawidłowo dopełnić wielu niezbędnych formalności. Dowiedz się, jak we właściwy sposób powinna być ustalana wartość początkowa samochodu oraz jakie wydatki na nią wpływają!
31 października 2023
Sprzedaż towarów do UE przez podatnika zwolnionego z VAT a limit VAT
Niektórzy podatnicy mogą korzystać ze zwolnienia z VAT. Zwolnienie podmiotowe przysługuje ze względu na limit obrotów. Sprawdź, czy sprzedaż towarów do UE przez podatnika zwolnionego z VAT wliczana jest do limitu podmiotowego zwolnienia z VAT!
30 października 2023
Podmioty powiązane w rozumieniu przepisów ustawy o CIT
Ryczałt od przychodów spółek to nowoczesny, prosty i oszczędny sposób opodatkowania, z którego korzysta coraz więcej podmiotów. Omawiamy na przykładach, czym są podmioty podmioty powiązane i ukryte zyski w rozumieniu przepisów ustawy o CIT. Sprawdź!
30 października 2023
Nadwyżka podatku VAT - zwrot czy przeniesienie na następny okres?
Nadwyżka podatku VAT może wystąpić w wielu przypadkach, nawet jeżeli nastąpiła nadwyżka podatku należnego nad naliczonym. Dowiedz się, jakie są podstawowe zasady zwrotu podatku VAT oraz czym jest przeniesienie VAT na następny okres rozliczeniowy!
30 października 2023
Import usług zwolnionych z VAT w pliku JPK_V7
Nabyłeś usługę od kontrahenta z zagranicy, która w kraju podlega pod zwolnienie przedmiotowe z VAT? Dowiedz się, czy import usług zwolnionych z VAT należy wykazać w JPK V7, a jeśli tak, to jak prawidłowo to zrobić! Odpowiedź znajdziesz w artykule!
27 października 2023
Dziedziczenie przedsiębiorstwa w kontekście rozliczenia podatkowego
Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać zamknięcia działalności gospodarczej, którą prowadził. Spadkobiercy po zmarłym mogą odziedziczyć przedsiębiorstwo. Czy wiesz, jak wygląda dziedziczenie przedsiębiorstwa na gruncie rozliczeń podatkowych? Sprawdź!
27 października 2023
Ładowanie pojazdu elektrycznego na gruncie PIT i VAT
Przedsiębiorca posiadający w działalności prywatny samochód elektryczny, może mieć wątpliwości jak rozliczyć faktury za ładowanie pojazdu elektrycznego na gruncie podatku VAT i PIT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się na ten temat więcej!
27 października 2023
Odliczenie VAT od faktur wystawionych w KSeF
Krajowy System e-Faktur to rządowa platforma administrowana przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, która służy do przesyłania pomiędzy przedsiębiorcami faktur ustrukturyzowanych. Sprawdź, jak wygląda odliczenie VAT od faktur wystawionych w KSeF!
26 października 2023
Zwolnienie z VAT usług coachingu - kiedy jest możliwe?
Usługi coachingu stają się coraz to bardziej popularną formą szkoleń z zakresu rozwoju zawodowego, jak i osobistego. Czy podmioty świadczące tego typu usługi zobowiązane są do opłacania podatku VAT? Sprawdź, jak wygląda zwolnienie z VAT usług coachingu!
26 października 2023