Serwis Prawny
Odbiór awizo - kto na poczcie może odebrać pismo z sądu?
Jeśli listonosz nikogo nie zastanie, to wrzuci do skrzynki awizo. Kto może się zgłosić na poczcie po odbiór awizo z sądu? Jak liczyć terminy na odebranie przesyłki? Kiedy przyda się pełnomocnictwo pocztowe? Dlaczego korespondencję z sądu należy odbierać?
25 kwietnia 2025
e-Doręczenia obowiązkowe również dla przedsiębiorców
E-doręczenia to system zezwalający na wysyłanie i odbieranie korespondencji w formie cyfrowej, równoważne do zasad działania listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Kogo dotyczy obowiązek korzystania z e-doręczeń? Sprawdź w artykule!
25 kwietnia 2025
Siedziba firmy a wynajmowana lub wydzierżawiana nieruchomość
Nieruchomość może być przedmiotem umowy najmu lub dzierżawy. Czy dane nieruchomości mogą służyć jako siedziba firmy do prowadzenia działalności gospodarczej? Jakie obowiązują warunki? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
25 kwietnia 2025
Konsolidacja zobowiązań – czym jest i kto może z niej skorzystać?
Konsolidacja zobowiązań to proces, w którym posiadane kredyty, pożyczki i wszelkie inne zobowiązania finansowe są łączone w jedno zobowiązanie. Jaki jest cel konsolidacji zobowiązań? Kto może skorzystać z konsolidacji zobowiązań? Sprawdź w artykule!
24 kwietnia 2025
Zwrot wniosku o wpis w KRS – jak wysłać nowy?
Zwrot wniosku o wpis w KRS to jeszcze nie koniec. Przy wnioskach złożonych przez S24 poprawki wprowadza się wyłącznie przez PRS. Co zrobić, gdy sąd rejonowy zwróci wniosek? Czy można go poprawić? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!
24 kwietnia 2025
Niska społeczna szkodliwość czynu a odstąpienie od ukarania karą z kks
Kodeks karny skarbowy wskazuje, że sprawca popełniający czyn zabroniony nie ponosi odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwo w momencie, gdy występuje niska społeczna szkodliwość czynu. Jakie występują warunki odpowiedzialności sprawcy? Sprawdź!
23 kwietnia 2025
Prawa autorskie do aplikacji – czy twórca musi je zastrzec?
Prawa autorskie do aplikacji przysługują jej twórcy z mocy prawa, ale warto wiedzieć, czy konieczne jest ich wyraźne zastrzeżenie. Sprawdź, jak chronić prawa autorskie do aplikacji, kto jest ich właścicielem i jakie znaczenie ma umowa z zamawiającym!
23 kwietnia 2025
Odszkodowanie na zasadach ogólnych - czy strony mogą w umowie wyłączyć możliwość jego dochodzenia?
Odszkodowanie na zasadach ogólnych to podstawowa forma rekompensaty za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy. Sprawdź, czy strony mogą skutecznie wyłączyć w umowie możliwość dochodzenia roszczeń o odszkodowanie na zasadach ogólnych.
23 kwietnia 2025
Likwidacja prostej spółki akcyjnej - jak przebiega?
Likwidacja prostej spółki akcyjnej wiąże się z wykreśleniem jej z rejestru przedsiębiorców KRS i musi zostać przeprowadzona w ściśle określony sposób. Czy wiesz, w jaki sposób prawidłowo przeprowadzić taki proces likwidacji? Wyjaśniamy w artykule!
23 kwietnia 2025
Sprawdzenie towaru przed jego zwrotem a prawa konsumenta
W przypadku zakupu towaru poza lokalem przedsiębiorstwa każdemu konsumentowi przysługuje prawo do jego zwrotu w ustawowym terminie. Czy sprawdzenie towaru przed jego zwrotem do sklepu daje możliwość sprzedawcy na odmówienie przyjęcia zwrotu? Sprawdź!
22 kwietnia 2025
Czy spółka komandytowa może zawrzeć umowę o zarządzanie z komplementariuszem?
Spółka komandytowa może zawierać umowy z komplementariuszem, jednak budzi to wiele pytań prawnych i praktycznych. Dowiedz się, czy spółka komandytowa ma prawo podpisać umowę o zarządzanie z komplementariuszem i jakie warunki muszą być spełnione.
22 kwietnia 2025
Zezwolenie EKMT w transporcie międzynarodowym – czym jest i jak je uzyskać?
Zezwolenie EKMT to dokument umożliwiający międzynarodowy transport drogowy towarów między krajami członkowskimi porozumienia. Sprawdź, czym dokładnie jest zezwolenie EKMT, kiedy jest wymagane i jakie warunki musi spełnić przewoźnik, aby je uzyskać.
18 kwietnia 2025
Upadłość przedsiębiorcy - jakie są rodzaje postępowań upadłościowych?
Upadłość przedsiębiorcy to proces prawny pozwalający na uregulowanie zobowiązań wobec wierzycieli w przypadku niewypłacalności. Sprawdź, jakie są etapy postępowania i jakie skutki niesie upadłość przedsiębiorcy dla prowadzonej działalności.
18 kwietnia 2025
Dyrektywa platformowa - zasady pracy za pośrednictwem platform cyfrowych
Dyrektywa platformowa wprowadza nowe zasady dotyczące pracy za pośrednictwem platform cyfrowych. Dowiedz się, jakie prawa i obowiązki mają pracownicy oraz przedsiębiorcy, których dotyczy Dyrektywa platformowa i jak wpłynie ona na rynek pracy cyfrowej!
17 kwietnia 2025
Odszkodowanie za wypowiedzenie umowy przed terminem przez abonenta - czy przedsiębiorca telekomunikacyjny ma do niego prawo?
Odszkodowanie za wypowiedzenie umowy przed terminem przez abonenta może wywołać szkodę u przedsiębiorców świadczących usługi telekomunikacyjne. Sprawdź, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby dochodzenie odszkodowania było możliwe!
17 kwietnia 2025